Η Ίντερ κέρδισε τη Μίλαν για τρίτη φορά στη σεζόν μετά από 28 χρόνια - Έγραψε ιστορία και ο Ονάνα

Μπενφίκα - Ίντερ

Photo by Eric Verhoeven/Soccrates/Getty Images

Κώστας Τσιακλής 10:18 - 11.05.2023 / Ανανεώθηκε: 10:19 - 11.05.2023

Η Ίντερ επικράτησε της Μίλαν για τρίτη φορά στη φετινή σεζόν, κάτι που είχε να πετύχει από τη περίοδο 1994-1995. Παράλληλα ο τερματοφύλακας της ομάδας, Αντρέ Ονάνα, έγραψε και αυτός τη δική του ιστορία.

Η Ίντερ επικράτησε με 2-0 της Μίλαν στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά του Champions League και πανηγύρισε την 3η της φετινή νίκη κόντρα στη συμπολίτισσα. Κάτι τέτοιο είχε να να συμβεί από την περίοδο 1994-1995.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Τα τέρματα της αναμέτρησης σημείωσαν οι Έντιν Τζέκο (8’) και Χένρικ Μικιταριάν (11’).

Νωρίτερα στη σεζόν η ΄Ιντερ θριάμβευσε ακόμα δύο φορές απέναντι στην αντίπαλο της και κατάφερε να πάρει τρεις νίκες επί της Μίλαν σε μια σεζόν μόλις για τρίτη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 1994-1995. Η άλλη φορά που έγινε κάτι αντίστοιχο ήταν τη σεζόν 1973-1974.

Η πρώτη νίκη των «Νερατζούρι» ήταν για το σούπερ καπ Ιταλίας στις 18 Ιανουαρίου. Η Ίντερ συνέτριψε με 3-0 τη Μίλαν στη Σαουδική Αραβία χάρη σε γκολ των Φεντερίκο Ντι Μάρκο (10’), Έντιν Τζέκο (21’) και Λαουτάρο Μαρτίνες (77’).

Στη συνέχεια ακολούθησε και η νίκη με 1-0 στο πρωτάθλημα στις 05 Φεβρουαρίου. Τότε ο Μαρτίνες «χτύπησε» ξανά τη Μίλαν και έδωσε τη νίκη με 1-0 στην Ίντερ. Η χθεσινή επικράτηση με 2-0 σηματοδότησε και την τρίτη συνεχόμενη ανέπαφη εστία των «νερατζούρι» απέναντι στους «ροσονέρι». Αυτό το γεγονός είχε να συμβεί από το μακρινό 1980 ενώ παράλληλα ο τερματοφύλακας της Ίντερ, Αντρέ Ονάνα, έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας στην ιστορία της ομάδας που κατέγραψε επτά clean sheets στο Champions League ενώ δεν έχει δεχθεί ακόμα κάποιο γκολ από τη Μίλαν.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Ίντερ την περίοδο 1973-1974 είχε καταφέρει να πετύχει και τέταρτη νίκη κόντρα στην αντίπαλο της και θα έχει την ευκαιρία να το επαναλάβει αυτό την ερχόμενη Τρίτη (16/05, 22:00) στη ρεβάνς του 2-0. Η μοναδική διαφορά με τότε είναι ότι το 1973-1974 η Ίντερ είχε κάνει το 4/4 απέναντι στους «ροσονέρι» ενώ φέτος ηττήθηκαν με 3-2 στο πρώτο Derby Della Madonnina της χρονιάς.