Απίθανο φινάλε στον δεύτερο όμιλο του Κόπα Άφρικα: Πρόκριση σε ματς θρίλερ η Αίγυπτος, σοκ για τη Γκάνα στις καθυστερήσεις

Sportal newsroom 00:08 - 23.01.2024 / Ανανεώθηκε: 00:15 - 23.01.2024

Η Αίγυπτος παρά το 2-2 με το Πράσινο Ακρωτήρι πέρασε στους «16» με τρεις ισοπαλίες. Η Γκάνα έφερε 2-2 στο φινάλε και αποκλείστηκε!

Η Αίγυπτος χωρίς τον Μο Σαλάχ χάνει σημαντικό μέρος της δύναμής της.

Κατάφερε, όμως, σε ματς θρίλερ να περάσει στους «16» του Κόπα Άφρικα, έστω κι αν ήρθε ισόπαλη 2-2 με το Πράσινο Ακρωτήρι. Με τρεις ισοπαλίες οι «Φαραώ» πήραν τη δεύτερη θέση, ενώ πρώτο είναι το Πράσινο Ακρωτήρι, το οποίο προηγήθηκε στην αναμέτρηση για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του δεύτερου ομίλου, με τον Ταβάρες στο 45’+1’.

Η Αίγυπτος στο δεύτερο μέρος αντεπιτέθηκε και στο 50’ ο Τρεζεγκέ έκανε το 1-1. Στο 93’ ο Μοχάμεντ πέτυχε το 2-1 για τους «Φαραώ», ωστόσο, στο 99’ ο Τεϊσέιρα έγραψε το τελικό 2-2!

Στο άλλο ματς του ομίλου η Γκάνα στο 15’ με πέναλτι του Αγιού άνοιξε το σκορ. Ο ίδιος παίκτης ξανά από την άσπρη βούλα σημείωσε στο 70’ το 2-0 κι όλα έμοιαζαν ιδανικά για την Γκάνα, η οποία με τη νίκη και με την ισοπαλία εκείνη τη στιγμή, της Αιγύπτου, προκρινόταν στους «16» της διοργάνωσης.

Ποιό Κόπα Άφρικα; Η εντυπωσιακή φίλαθλος της Ακτής Ελεφαντοστού που κέντρισε την προσοχή (pic)
SPORT+

15:29 - 22.01.2024

Μπορεί ο Εκόνγκ να ήταν πρωταγωνιστής στη νίκη της Νιγηρίας απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού για το Κόπα Άφρικα, την προσοχή ωστόσο «τράβηξε» μία Ιβοριανή φίλαθλος που βρισκόταν στις εξέδρες και ήταν ντυμένη στα χρώματα της πατρίδας της.

Η Μοζαμβίκη, όμως, εξαπέλυσε τρομερή αντεπίθεση. Στο 91’ ο Κατάμο επίσης με πέναλτι μείωσε σε 2-1 και στο 94’ ο Μαντάβα διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Αποτέλεσμα που στέλνει τη Γκάνα σπίτι της. Κι αυτό γιατί περνούν οι δύο πρώτοι των έξι ομίλων και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι, αλλά με δύο βαθμούς δεν έχει τύχη, όταν ολοκληρωθεί η πρώτη φάση…