Πρόκριση θρίλερ στην παράταση για τον Λεβαδειακό με γκολ του Νίκα στο 117' - Άνετες προκρίσεις για Athens Kallithea και Αιγάλεω

Γιώργος Νίκας

©Intime

Sportal newsroom 19:00 - 13.09.2023 / Ανανεώθηκε: 19:19 - 13.09.2023

Η Athens Kallithea εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση μετά τη νίκη με 3-0 επί του Ιωνικού. Τέσσερα γκολ πέτυχε το Αιγάλεω απέναντι στον Μακεδονικό. Θρίλερ στην παράταση στο Ηλιούπολη Λεβαδειακός με την ομάδα της Λιβαδειάς να παίρνει την πρόκριση χάρη σε γκολ-πέναλτι του Νίκα στο 117'.

Τα περισσότερα παιχνίδια για την 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος πραγματοποιήθηκαν σήμερα (13/9).

Την πρόκριση δίχως να δυσκολευτεί πήρε η Athens Kallithea επί του Ιωνικού με 3-0 χάρη στα δυο γκολ του Λουκίνα (14',59') και το ένα του Ματίγια (20'). Εξίσου άνετα επικράτησε και το Αιγάλεω του Μακεδονικού με 4-0 εκτός έδρας με τα γκολ του Δαβιώτη (28',69') Ζυγκερίδη (73') Μαραθωνίτη (94').

Μεγάλο ματς έγινε και στο Α' Δημοτικό Γήπεδο Ηλιούπολης με τον Λεβαδειακό να παίρνει την πρόκριση στην παράταση με 2-1 επί της τοπικής ομάδας. Η ομάδα της Λιβαδειάς άνοιξε το σκορ στο 92' με τον Κουιρουκίδη με την Ηλιούπολη όμως να ισοφαρίζει το 110' με τον Μάντιτς. Την νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση στην επόμενη φάση έδωσε ο Nίκας, το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Παναθηναϊκού, με πέναλτι στο 117'.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

Αστέρας Σταύρου - Γιούχτας 1-3

Απόλλων Παραλιμνίου - Αλεξανδρόυπολη 3-0

Ιωνικός - Athens Kallithea 0-3

ΑΟ Χανιώτης - Τηλυκράτης 0-1

Μακεδονικός - Αιγάλεω 0-4

Ηλιούπολη - Λεβαδειακός 0-0 κ.δ, 1-2 παρ.

Αχαρναϊκός - Παναχαϊκή 0-0 κ.δ, παρ. 3-2 πεν.

Παναργειακός - ΠΑΟ Βάρδας 1-1 κ.δ, παρ. 2-4 πεν.

Πανθρακικός - Εθνικός 0-1**

Με bold οι ομάδες που προκρίθηκαν στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

* Χωρίς αγώνα πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση ο Διαγόρας, ο Μικρασιατικός, ο Πιερικός, ο Αλμωπός Αριδαίας, η Καλαμάτα και η ΑΕΛ, αλλά και  ο Καμπανιακός μετά την παραίτηση του ΟΦ Ιεράπετρας από το Κύπελλο.

**Η αναμέτρηση του Πανθρακικού με τον Εθνικό διακόπηκε στο 43' έπειτα από γενική σύρραξη που οδήγησε σε τραυματισμό παίκτη του Εθνικού και αναμένεται απόφαση για την έκβαση του αγώνα.

Το Ζάκυνθος - Νίκη Βόλου που κανονικά ήταν προγραμματισμένο για σήμερα αναβλήθηκε λόγω των καταστροφών που έχει προκαλέσει η κακοκαιρία Daniel στη Μανγησία και θα πραγματοποιηθεί στις 20 του μήνα.