Αυτό συμβαίνει πάντα μετά το 90' όταν παίζει η Λεβερκούζεν (vid)

Λεβερκούζεν

©Photo by Leon Kuegeler/Getty Images/Ideal Images

Κώστας Τόπας 10:56 - 28.04.2024 / Ανανεώθηκε: 14:24 - 13.05.2024

Γι' ακόμη ένα παιχνίδι, η πρωταθλήτρια Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο αρνείται να χάσει. Κόντρα στην Στουτγάρδη μπορεί να «φλέρταρε» με την πρώτη της απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα, αλλά κατάφερε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Λεβερκούζεν, η ένδοξη πρωταθλήτρια της Bundesliga, δεν χάνει ούτε λεπτό φιλοδοξία. Με το πρωτάθλημα στο τσεπάκι της για δύο εβδομάδες, συνεχίζει να θέλει περισσότερα. Η πιο φανερή απόδειξη ήταν το ματς κόντρα στη Στουτγάρδη το βράδυ του Σαββάτου (27/04), όπου οι «ασπιρίνες» κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας στο 96' και να γλιτώσουν με αυτόν τον τρόπο την ήττα.

Ετσι, έγινε άλλη μια επίδειξη της ακόρεστης πείνας της Λεβερκούζεν, η οποία αυτή τη σεζόν έχει χορτάσει να σκοράρει όταν το παιχνίδι οδεύει προς το τέλος του. Γκολ που έχουν κερδίσει βαθμούς γιατί δίνουν ισοπαλίες ή νίκες στην ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο.

Η «Sudanalytics», μια εταιρεία που ειδικεύεται στα δεδομένα, δημοσιεύει ένα στατιστικό που τα λέει όλα για τη γερμανική ομάδα.

Σύμφωνα με το προαναφερθέν site, η Λεβερκούζεν έχει σκοράρει έως και έντεκα φορές για να ισοφαρίσει ή να κερδίσει από το 90ο λεπτό και μετά. Αυτό το έκανε κόντρα σε Μπάγερν (94'), Καραμπάγκ (94'), Άουγκσμπουργκ (94'), Λειψία (91'), Στουτγάρδη (91'), Καραμπάγκ (92'), Καραμπάγκ (93' και 97'), Χόφενχαϊμ (91'), Γουέστ Χαμ (90'), Ντόρτμουντ (97') και ξανά Στουτγάρδη (96').

Κόντρα στην Στουτγάρδη, ήταν η έκτη φορά που το πετυχαίνει στο πρωτάθλημα, ενώ αυτό έχει συμβεί επίσης σε τρία παιχνίδια στο Europa League και ένα στο Κύπελλο. Ένα απίστευτο στατιστικό στοιχείο, με την φοβερή και τρομερή Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο να παραμένει αήττητη στη φετινή σεζόν, έχοντας βρει γκολ στις καθυστερήσεις σε 10 συνολικά αναμετρήσεις σε Bundesliga, Europa League και Κύπελλο.

Συνοπτικά τα παιχνίδια:

Bundesliga:

Μπάγερν Μονάχου – Λεβερκούζεν 2-2 (Παλάσιος στο 90+4′, 4η αγωνιστική 15/9/2023)

Αούγκσμπουργκ – Λεβερκούζεν 0-1 (Παλάσιος 90+4′, 17η αγωνιστική, 13/1/2024)

Λειψία – Λεβερκούζεν 2-3 (Ινκαπιέ 90+1, 18η αγωνιστική, 20/1/2014, 18η αγωνιστική)

Λεβερκούζεν – Χοφενχάιμ 2-1 (Αντριχ 88′, Σικ 90+1′, 27η αγωνιστική, 30/3/2024).

Ντόρτμουντ – Λεβερκούζεν 1-1 (Στάνισιτς 90+7′, 30η αγωνιστική, 21/4/2024),

Λεβερκούζεν – Στουτγκάρδη 2-2 (Αντριχ 90+7′, 31η αγωνιστική, 27/4/2024

Ευρώπη:

Καραμπάγκ – Λεβερκούζεν 0-1 (Μπονιφάς 90+4′, όμιλοι, 9/11/2023)

Καραμπάγκ – Λεβερκούζεν 2-2 (Σικ 90+2′, «16», 7/3/2024)

Λεβερκούζεν – Καραμπάγκ 3-2 (Σικ 90+3′, 90+8′ «16», 14/3/2024)

(σ.σ στο 89’ Γουέστ Χαμ – Λεβερκούζεν 1-1 (Φρίμπονγκ 89′, Προημιτελικά, 18/4/2024)