Τα «τρελά» στατιστικά της Λεβερκούζεν που δεν λέει να χάσει

Λεβερκούζεν

PrtScr

Κώστας Τόπας 13:08 - 28.04.2024

Η «τρελή» πορεία της πρωταθλήτριας Bundesliga, Λεβερκούζεν συνεχίζεται. Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έφτασε πλέον τα 46 παιχνίδια χωρίς να γνωρίσει ήττα!

Υποψιαζόμασταν ότι θα γινόταν, απλώς αναρωτηθήκαμε πότε: Tελικά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων που η Λεβερκούζεν άρπαξε την ισοπαλία κόντρα στη Στουτγάρδη (2-2), στη Bundesliga, και επέκτεινε το αήττητο της σε 46 αγώνες από την αρχή της σεζόν.

Η καλύτερη επίθεση στα πέντε μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα με 127 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις (2,76 ανά αγώνα), η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο σκόραρε 16 γκολ από το 90ο λεπτό. Αυτό είναι το 12,5% του συνόλου του! Αυτό του Ρόμπερτ Άντριχ το Σάββατο (27/04) είναι και το ενδέκατο που είχε άμεσο αντίκτυπο στο αποτέλεσμα.

Να σημειωθεί επίσης ότι τα 12 από αυτά τα 16 γκολ σημειώθηκαν το 2024, ή αλλιώς το ένα τέταρτο (26,1%) των τερμάτων της Λεβερκούζεν έχει επιτευχθεί από τον Ιανουάριο! Επιπλέον, μόνο το 2024, αυτά τα γκολ επέτρεψαν στις «ασπιρίνες» να συγκεντρώσουν επτά βαθμούς στην Bundesliga.

Αυτό συμβαίνει πάντα μετά το 90' όταν παίζει η Λεβερκούζεν (vid)
BUNDESLIGA

10:56 - 28.04.2024

Γι' ακόμη ένα παιχνίδι, η πρωταθλήτρια Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο αρνείται να χάσει. Κόντρα στην Στουτγάρδη μπορεί να «φλέρταρε» με την πρώτη της απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα, αλλά κατάφερε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

29 γκολ από το 80ο λεπτό

Ο αριθμός είναι επίσης υποβλητικός αν διευρύνουμε το εύρος των γκολ που σημειώθηκαν πέρα ​​από το 80ο λεπτό. Από το θεωρητικά τελευταίο ένατο του αγώνα, η Λεβερκούζεν σημείωσε τα 29 από τα 127 γκολ της, ή το 22,8% του συνόλου της. Τα 18 από αυτά σημειώθηκαν το 2024, ή το 39,1% των τερμάτων του σε αυτήν την περίοδο!