Νίκη-ανατροπή για τη Λιόν, παρέμεινε ζωντανή για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο

©SS Twitter

Άγγελος Φραγκισκάτος 23:40 - 19.05.2023 / Ανανεώθηκε: 00:19 - 20.05.2023

Η Λιόν με ανατροπή επικράτησε της Μονακό με 3-1, με φόντο την 36η αγωνιστική της Ligue 1 και παρέμεινε ζωντανή για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Με ανατροπή η Λιόν επιβλήθηκε με 3-1 κόντρα στη Μονακό, για την 36η αγωνιστική της Ligue 1 και παρέμειναν ζωντανές οι ελπίδες τις για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ παρέμεινε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 65 βαθμούς, ενώ οι «μπλε» έμειναν σταθερά στην έβδομη θέση της κατάταξης με 59 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, καθώς πήραν προβάδισμα μόλις στο 2' με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεν Γεντέρ. Επτά λεπτά αργότερα η Λιόν έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο σκορ με τον Τσερκί

Οι Μονεγάσκοι πέτυχαν τελικά το γκολ τη ισοφάρισης με τον Λακαζέτ στο 38' να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ίγκορ Τούντορ πέτυχαν την ολική ανατροπή με τον Κακερέτ στο 56', ενώ ο Σερκί σημείωσε το τελικό 3-1.