Ο Μιριτέλο λύτρωσε τον Αστέρα και τον ανέβασε στην εξάδα

Άγγελος Φραγκισκάτος 22:02 - 02.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:13 - 02.12.2023

Χάρη στο τέρμα του Χουάν Μιριτέλο, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε μία σημαντική νίκη κόντρα στον Πανσερραϊκό, για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 17 βαθμούς, ενώ τα «λιοντάρια των Σερρών» είναι στην 9η θέση με 13 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Κόστα Άλεξιτς γύρισε την μπάλα, ο Χατζηστραβός έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Τζουκάνοβιτς απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Ωστόσο οι Αρκάδες στο 16ο λεπτό απάντησαν στην ευκαιρία του Πανσερραϊκού

Ο Φεντερίκο Άλβαρες έκανε το μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Χόβαν. Στο 29ο λεπτό ο Αστέρας είχε πολύ καλή στιγμή με τον Μάντζη, ο οποίος πήρε τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά μετά η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Μούργος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, όμως ο Κάστανο έδιωξε την μπάλα. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά, χάνοντας ευκαιρίες, αρχικά με τον Σουρλή (68') και μετά με τον Καλτσά (69'). Ωστόσο οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς βρήκαν αυτό που έψαχναν στο 78ο λεπτό.

Ολέθρια γκάφα του Χόβαν που βγήκε εκτός εστίας και δεν απομάκρυνε την μπάλα, ο Μπαρτόλο, έχοντας πίσω του τον Σλοβάκο τερματοφύλακα, πήρε την μπάλα και τη έδωσε στον Μιριτέλο, ο οποίος προ κενής εστίας διαμόρφωσε το τελικό 1-0 για τον Αστέρα.

Οι ενδεκάδες:

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Γκος (59' Σουρλής), Μουνάφο (90+3' Αλάγκμπε), Καλτσάς, Κρέσπι (60' Κρεσπί), Ζουγλής (60' Μπαρτόλο), Μάντζης (60' Μιριτέλο).

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Γκοτζαμανίδης, Πηλέας (72' Πεταυράκης), Ουντρεαόγκο, Στάικος (72' Μορέιρα), Μούργος (84' Τομάς), Χατζηστραβός (80' Σοφιανός), Μασαρίποφ, Άλεξιτς.

Θυμηθείτε το live του αγώνα

• Λήξη της αναμέτρησης, Αστέρας Τρίπολης και Πανσερραϊκός 1-0.
  • 90+4' Μεγάλη στιγμή για τον Πανσερραϊκό. Ο Άλεξιτς βγήκε απέναντι στον Παπαδόπουλο, αλλά ο κίπερ των Αρκάδων τον σταμάτησε εκπληκτικά.
  • 90+3' Ο Αλάγκμπε στη θέση του Μουνάφο για τον Αστέρα.
  • 90+2' Κίτρινη κάρτα στο Καστάνιο.
  • Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 84' Ο Τομάς πέρασε στη θέση του Μούργου.
  • 78' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης. Γκάφα του Χόβαν που βγήκε εκτός εστίας και δεν απομάκρυνε την μπάλα, ο Μπαρτόλο, έχοντας πίσω του τον Σλοβάκο τερματοφύλακα, πήρε την μπάλα και τη έδωσε στον Μιριτέλο, ο οποίος προ κενής εστίας σκόραρε.
  • 76' Κίτρινή κάρτα στον Καλτσά για θέατρο.
  • 73' Κίτρινη ο Πεταυράκης για μαρκάρισμα πάνω στον Καρμόνα.
  • 72' Αλλαγές για τον Πανσερραϊκό. Μορέιρα και Πεταυράκης στις θέσεις των Πηλέα και Στάικο.
  • 71' Ο Μιριτέλο στη θέση του Μάντζη για τον Αστέρα.
  • 69' Ακόμα μία καλή ευκαιρία για τους Αρκάδες. Ωραία σέντρα του Άλβαρες από τα αριστερά, ο Καλτσάς με σκαστή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα άουτ.
  • 68' Καλή στιγμή για τον Αστέρα. Ο Σουρλής έκανε ωραία ατομική ενέργεια, ο Καλτσάς γύρισε τη μπάλα, αλλά τον σταμάτησε ο Γκοτζαμανίδης.
  • 64' Ο Άλεξιτις έκανε ωραία ατομική ενέργεια, ο Παπαδόπουλος τον σταμάτησε.
  • 63' Ο Σίτο έκανε τη σέντρα, αλλά ο Χόβαν μπλόκαρε.
  • 62' Το σουτ του Πηλέα πέρασε άουτ.
  • 59' Αλλαγές για τον Αστέρα Τρίπολης. Σουρλής, Σίτο και Μπαρτόλο στις θέσεις των Γκος, Κρέσπι, Ζουγλής.
  • 54' Καλή στιγμή για τους Αρκάδες. Ο Ζουγλής έκανε το γύρισμα, όμως ο Μάντζης δεν μπόρεσε να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.
©Intime
  • Ο Γκος το εκτέλεσε, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομάκρυνε.
  • 52' Φάουλ για τον Αστέρα.
  • 51' Κίτρινη ο Πηλέας για φάουλ στον Καλτσά.
  • 49' Κίτρινη κάρτα ο Γκος για φάουλ στον Χατζηστραβό.
  • 48' Ο Άλεξιτς έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
  • Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, Αστέρας Τρίπολης και Πανσερραϊκός 0-0.
  • 43' Ο Χατζηστραβός έκανε το γύρισμα, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε.
  • 36' Κίτρινη κάρτα ο Στάικος.
  • 34' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Ο Μούργος έκανε τη σέντρα, αλλά ο Κάστανο απομάκρυνε τη τελευταία στιγμή τον κίνδυνο για τους Αρκάδες.
  • 29' Καλή ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μουνάφο έκανε τη σέντρα, ο Μάντζης πήρε τη κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Χόβαν.
  • 26' Ο Μασαρίποφ έκανε τη σέντρα, ο Χατζηστραβός πήγε να κάνει το ανάποδο ψαλιδάκι, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
©Intime
  • 25' Κίτρινη κάρτα στον Κρέσπι
  • Ο Πηλέας το εκτέλεσε, οι αμυντικοί του Αστέρα απομάκρυναν.
  • 23' Κόρνερ για τον Πανσερραϊκό.
  • 21' Ο Μουνάφο έκανε τη σέντρα, όμως ο Χόβαν μπλόκαρε.
  • Ο Καλτσάς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, μετά από τη κομπίνα που πήγαν να κάνουν οι παίκτες των γηπεδούχων.
  • 18' Κόρνερ για τους Αρκάδες.
  • 16' Πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς για τον Αστέρα. Ο Άλβαρες έκανε το μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Χόβαν.
  • 13' Ισορροπημένο είναι το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.
  • 9' Ο Γκος εκτέλεσε το κόρνερ, όμως δεν μπόρεσε να βρει κάποιον συμπαίκτη του μέσα στη περιοχή και η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • Δεν το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς.
  • 6' Κόρνερ για τον Αστέρα.
  • 5' Ο Μούργος επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρα σταθερά.
  • 4' Καλή ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Ο Άλεξιτς γύρισε την μπάλα και ο Χατζηστραβός έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Τζουκάνοβιτς έδιωξε.
  • 2' Ο Μασαρίποφ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, όμως οι παίκτες του Αστέρα απομάκρυναν την μπάλα.
  • Το ματς ξεκίνησε.
  • Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας
  • Α' Βοηθός: Βασίλειος Μωυσιάδης
  • Β' Βοηθός: Λυκούργος Τσολακίδης
  • 4ος διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος
  • VAR: Ανδρέας Γκάμαρη
  • Οι δύο ομάδες έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Οι Αρκάδες βρίσκονται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς, ενώ ο Πανσερραϊκός είναι στην 9η θέση με 13 πόντους.
  • Στον πάγκο οι Κατσικας, Πεταυράκης, Μορέιρα, Θυμιάνης, Τσαγκαλίδης, Σοφιανός, Οικονόμου, Τομάς, Μπαΐροβιτς.
  • Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν - Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Γκοτζαμανίδης, Πηλέας - Ουντρεαόγκο, Στάικος - Μούργος, Χατζηστραβός, Μασαρίποφ - Άλεξιτς.
  • Στον πάγκο οι: Σγουρής, Πίτσου, Γκαρθία, Αλάγκμπε, Σουρλής, Μπαρτόλο, Σίτο, Βαλιέντε, Μιριτέλο.
  • Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος - Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες - Γκος, Μουνάφο - Καλτσάς, Κρέσπι, Ζουγλής - Μάντζης.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Θυμίζουμε ότι τη προηγούμενη αγωνιστική ο Αστέρας επικράτησε με 3-1 της Κηφισιάς, ενώ τα «λιοντάρια των Σερρών» γνώρισαν βάριά ήττα με 5-0 από τον ΠΑΟΚ.
  • Σέντρα στις 20:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Nova Sports Prime HD.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και τον Πανσερραϊκό στη Τρίπολη, για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Super League.