Sportal newsroom 17:15 - 23.04.2023 / Ανανεώθηκε: 19:27 - 23.04.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Βόλου με τον Άρη για την πέμπτη αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League. Σε σχόλιο του Αλέξη Σαββόπουλου.

• Τέλος στο ματς
  • O Άρης κάνει διαχείριση του υπολειπόμενου χρόνου

Αλέξης Σαββόπουλος: Εξαιρετικό το τελείωμα του Καμαρά με το εξωτερικό φάλτσο… κλείδωσε τη νίκη για τον Άρη και το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καμαρά βάζει απλά το κερασάκι στην τούρτα.

• 80' ΓΚΟΟΟΛ για τον Άρη με τον Καμαρά να κάνει το 0-3
  • 78' Πέναλτι για τον Άρη με τον Καμάτσο να πέφτει στο έδαφος
  • 77' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Άρη! Ωραία μπαλιά στον Καμαρά ο οποίος μέσα στην περιοχή με όμορφο σουτ έκανε το 0-2 της ομάδας του

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Άρης έχει ανακτήσει και πάλι την κατοχή με πολλές πάσες και απόλυτο έλεγχο αλλά δίχως να βρει την ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ που θα… τελειώσει το ματς

• 68' Μία ωραία μπαλιά στον Αρούνα Σί ο οποίος για λίγο δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του
  • Πολύ λιγότερες οι ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος

Αλέξης Σαββόπουλος: Μόνιμη πληγή για τον Άρη φέτος οι στατικές φάσεις που έδωσαν την ευκαιρία στον Βόλο να απειλήσει δυο φορές μέσα σε δυο λεπτά

• 53' Το σουτ του Ντέλετιτς πέρασε άουτ

Αλέξης Σαββόπουλος: Αναγκαστική η αλλαγή του Οντουμπάτζο με τον Εμπακατα που ούτως ή άλλως ήταν υποψήφιος για το βασικό σχήμα

• 50' Σουτ του Τσιρίνος το οποίο καταλήγει σε κόρνερ
  • Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Αλέξης Σαββόπουλος: Σοβαρή εμφάνιση από τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο και πίστη εφαρμογή του πλάνου. Καλή κυκλοφορία της μπάλας και ευκολία στην προσεγγίσω της αντίπαλης περιοχής. Αν αυτή η ομάδα είχε ένα κανονικό φορ το σκορ δεν θα ήταν ακόμη στο 0-1

• Τέλος πρώτου μέρους

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Βόλος έχει πάρει κάποια μέτρα μετά το γκολ του Άρη αλλά χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα. Αντίθετα ο Άρης εξακολουθεί να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να ψάχνει ένα δεύτερο γκολ που θα κλειδώσει τη νίκη

• 43' Τρομερή εκτέλεση του Λουίς Πάλμα σε φάουλ της ομάδας τους, απέκρουσε την προσπάθεια ο Κότνικ
  • Υπήρξε ένταση ανάμεσα στους οπαδούς του Άρη  και του Βόλου μετά το γκολ και χρειάστηκε να παρέμβει ο Αχιλλέας Μπέος ώστε να ηρεμήσουν τα πνεύματα
  • 32' Κοντά στο 1-1 ο Βόλος με το σουτ του Τσιρίνος να καταλήγει στα σώματα - Για χέρι φώναξαν οι γηπεδούχοι

Α. Σαββόπουλος: Το υπέροχο γκολ του Νταριντα ήταν το επιστέγασμα της κυριαρχίας του Άρη στο ματς από την αρχή του παιχνιδιού. Επιστροφή ξανά στα γκολ για τον Τσέχο και όμως τυχαίως με την επιστροφή του και σε θέση επιτελικού μέσου

• 27' ΓΚΟΟΟΛ για τον Άρη! Ένα φοβερό σουτ του Νταρίντα καταλήγει στο «παραθυράκι» του Κότνικ και οι φιλοξενούμενοι παίρνουν το προβάδισμα
  • 25' Ο Καμαρά παραλίγο να πάρει μία κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε ξυστά από τον ίδιο

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Καμαρά στη φάση του 24’ είχε όλη την εστία απέναντι του για να εκτελέσει καλύτερα αλλά το τελείωμα του ήταν κάκιστο

• 24' Πλασέ με τη μία του Καμαρά μέσα από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει άουτ

Αλέξης Σαββόπουλος: Σε πολύ αργό ρυθμό το ματς στο πρώτο τέταρτο με τον Άρη να έχει την κατοχή της μπάλας προσέχοντας όμως τις μεταβάσεις του Βόλου που σημαδεύει τον Οζέγκοβιτς

• 19' Κακό σουτ του Πάλμα περνάει ψηλά άουτ
  • Ο Άρης πατάει καλύτερα στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, πιέζοντας τον αντίπαλο του που περιμένει κατά κύριο λόγο στο δικό του μισό.

Αλέξης Σαββόπουλος: Σταθερά σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα ο Ιτούρμπε είναι και σήμερα στα δέκα πρώτα λεπτά ο κινητήριος μοχλός του Άρη στην επίθεση

• 13' Σε ευνοϊκή θέση ο Νταμπό έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ
  • 3' Πρώτη προσπάθεια για τον Άρη με το σουτ του Ιτούρμπε να καταλήγει στα χέρια του Κότνικ
  • Έναρξη στο ματς
  • Οι παίκτες του Βόλου πραγματοποιούν την καθιερωμένη διαμαρτυρία τους με αφορμή τη μη άφιξη ξένων διαιτητών

Αλέξης Σαββόπουλος: Τρίτη φορά φέτος στη σεζόν που ο Πίρσμαν θα αγωνιστεί ως στόπερ με τη φανέλα του Άρη. Οι άλλες δυο ήταν και πάλι στο Πανθεσσαλικό στο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας αλλά και στο εκτός έδρας 1-1 στη Λειβαδιά.

• Χωρίς τον κόσμο του ο Άρης αφού η ΠΑΕ Βόλος αποφάσισε πως δεν θα δώσει εισιτήρια στους Θεσσαλονικείς
  • Διαιτητής: Ευαγγέλου Άγγελος
    Βοηθοί: Μεϊντάνας Αντρέας, Φωτόπουλος Αντρέας
    Τέταρτος: Περράκης Κωνσταντίνος
    VAR, AVAR: Ζαμπάλας Σπυρίδων, Μπουξμπάουμ Ρέινχαρντ
  • Αναλυτικά οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Βόλος: Κότνικ, Άλχο, Σιέλης, Πίρινεν, Άλχο, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ντέλετιτς, Γκάκχι, Τσιρίνος, Οζέγκοβιτς
    Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μαζικού, Ετέμπο, Νταμπό, Νταρίντα, Ιτούρμπε, Πάλμα, Καμαρά
  • Με φόντο την πρώτη μάχη για το ευρωπαϊκό εισιτήριο της πέμπτης θέσης, Βόλος και Άρης αναμετριόνται στο Πανθεσσαλικό Στάδιο για την πέμπτη αγωνιστική της Stoiximan Super League.