ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 6-0

Ολυμπιακός - Λεβαδειακός

LIVE ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 6-0

Sportal newsroom 15:45 - 05.03.2023 / Ανανεώθηκε: 18:28 - 05.03.2023

Ο Ολυμπιακός φιλοξενεί τον Λεβαδειακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» (16:00), για την 25η αγωνιστική της Super League. Η εξέλιξη της αναμέτρησης LIVE από το Sportal.

• Τέλος πρώτου ημιχρόνου
  • Ο Ινμπεόμ Χουάνγκ πέτυχε ένα απίθανο γκολ, με τον Νοτιοκορεάτη να σουτάρει εξαιρετικά στον αέρα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη στο 38'.
  • Ο Γιαννιώτας απέφυγε τον Ραμόν και σούταρε στο 37' όμως ο Πασχαλάκης μάζεψε εύκολα
  • Πολύ καλύτερα έχει μπει ο Ολυμπιακός στο πρώτο μισάωρο του αγώνα. Το γρήγορο γκολ του Μπίελ δεν σταμάτησε τους «ερυθρόλευκους» από το να ψάξουν το δεύτερο τέρμα, όμως η τύχη δεν ήταν μαζί τους. Από την άλλη ο Λεβαδειακός γνωρίζοντας και τη δυσκολία του αγώνα προσπάθησε να μην αφήσει χώρους και να επικεντρωθεί κυρίως στο αμυντικό του σκέλος.
  • Για ακόμα μία φορά ο Μασούρας είδε τον Γκρόφ να τον νικά, με την κεφαλιά του Έλληνα επιθετικού να αποκρούεται από τον γκολκίπερ.
  • Πρώτη καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό στο 23' με τον Συμελίδη να βλέπει την κεφαλιά του να καταλήγει σε άουτ
  • Και πάλι ο Μασούρας στο 15' έφτασε μία ανάσα από το γκολ όμως η κεφαλιά ψαράκι του σταμάτησε στον Γκροφ
  • Ο Φορτούνης έχασε ασύλληπτη ευκαιρία στο 11', προσπαθώντας να σκάψει τον Γκροφ ανενόχλητος στην περιοχή
  • Διπλή ευκαιρία με τον Μασούρα να σουτάρει στο 8' και λίγα δευτερόλεπτα να παίρνει κεφαλιά η οποία κατέληξε άουτ
  • Με το «καλημέρα» ο Μπίελ κουβάλησε την μπάλα και με ένα πολύ ωραίο σουτ έκανε το 1-0 (2')
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ανδρούτσος, Ντόη, Μπα, Ραμόν, Χουάνγκ, Σαμασέκου, Πεπ Μπιελ, Μασούρας, Φορτούνης, Μπακαμπού.
    Λεβαδειακός (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Ντεντάκης, Βήχος, Τσάπρας, Παζ, Μεχία, Χάμοντ, Βρακάς, Γιαννιώτας, Συμελίδης, Δούμτσιος.
  • Ένα κρίσιμο βαθμολογικά - όπως και όλα τα υπόλοιπα - παιχνίδι για τους «ερυθρόλευκους» στην προσπάθεια τους για κατάκτηση του πρωταθλήματος. Αντίστοιχα, σημαντικό είναι και για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι θέλουν να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στην κατηγορία.
  • Με φόντο να επιστρέψει στις νίκες, μετά το 0-0 με τον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός καλείται να προσπεράσει το εμπόδιο του Λεβαδειακού, στο ματς της 25ης αγωνιστικής .