Η Έβερτον έστειλε τη Σίτι στο -7 από την κορυφή

Μάντσεστερ Σίτι/©printscreen twitter

Sportal newsroom 19:04 - 31.12.2022 / Ανανεώθηκε: 21:07 - 31.12.2022

Με εντυπωσιακό γκολ του Γκρέι, η Έβερτον πήρε βαθμό από τη Μάντσεστερ Σιτι (1-1) για τη 18η αγωνιστική της Premier League.

Ανέλπιστο δώρο από την Έβερτον δέχτηκε η Άρσεναλ. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ έμεινε όρθια στο Etihad (1-1) δίνοντας την ευκαιρία στους «κανονιέρηδες» να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο.

Η Μάντσεστερ Σίτι έχει 36 βαθμούς σε 16 αγώνες πρωταθλήματος. Η ομάδα του Αρτέτα έχει 40 και με νίκη κόντρα στην Μπράιτον στον αγώνα που ακολουθεί, έχει την ευκαιρία να ξεφύγει επτά βαθμούς από τους «πολίτες».

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα έδειχνε να καθαρίζει εύκολα όταν προηγήθηκε με γκολ του Χάαλαντ στο 24ο λεπτό. Οι «πολίτες» είχαν υπεροχή αλλά δεν μπόρεσαν να βάλουν δεύτερο τέρμα.

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ ισοφάρισε στο 64’ με πανέμορφο γκολ του Γκρέι. Η Έβερτον έφτασε τους 15 βαθμούς και είναι στη 16η θέση.

Νίκη με την οποία χτυπάει την πόρτα της εξάδας πήρε η Φούλαμ που επιβλήθηκε με 2-1 της Σαουθάμπτον. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα προηγήθηκε με αυτογκόλ του Γουόρντ – Πράους στο 32ο λεπτό.

Ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε για την ομάδα του στο 56’. Ο Παλίνια έκανε το 2-1 στο 88ο λεπτό.

Η Φούλαμ έφτασε τους 25 βαθμούς και είναι στην έβδομη θέση. Η Σαουθάμπτον έμεινε στους 12 βαθμούς και την τελευταία θέση.

Η Κρίσταλ Πάλας ολοκλήρωσε με νίκη το 2022. Η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά επιβλήθηκε με 2-0 της Μπόρνμουθ, έφτασε τους 22 βαθμούς και είναι στην ενδέκατη θέση.

Η Μπόρνμουθ είναι στη 15η θέση με 16 βαθμούς.  Ο Τζόρνταν Αγιού άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό. Ο Εζέ έκανε το 0-2 στο 36ο λεπτό.

Η Λιντς έδωσε τέλος στο σερί νικών της Νιούκαστλ (0-0) παίρνοντας βαθμό στο «St James’ Park». Η ομάδα του Έντι Χόουι είναι στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος με 34 βαθμούς σε 17 αγώνες. Η Λιντς έχει 16 βαθμούς σε 16 αγώνες και είναι στη 14η θέση του πρωταθλήματος.