Η Σίτι έκανε 46 πάσες στο γκολ του Φόντεν - 99-1% η κατοχή της μπάλας μέχρι το 12'!

Φιλ Φόντεν

©PrtScr

Κώστας Τσιακλής 18:02 - 23.09.2023 / Ανανεώθηκε: 18:02 - 23.09.2023

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν κυριαρχική στο πρώτο μέρος του αγώνα με τη Νότιγχαμ Φόρεστ και κατέγραψε ενδιαφέρον στατιστικά.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι με τη Νότιγχαμ Φόρεστ για την 6η αγωνιστική της Premier League και προηγήθηκε νωρίς με 2-0.

Το σκορ άνοιξε ο Φιλ Φόντεν στο 7' για να γίνει επτά λεπτά αργότερα το 2-0 από τον Έρλινγκ Χάαλαντ. Αυτό που έκανε εντύπωση είναι το πως έφτασε στο πρώτο γκολ η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Συγκεκριμένα οι «πολίτες» αντάλλαξαν 46 πάσες για να σκοράρουν! Αυτός είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος απολογισμός από τη σεζόν 2006-2007 όταν και ξεκίνησαν να καταγράφονται τα συγκεκριμένα στατιστικά. Το γκολ που σημειώθηκε με τις περισσότερες πάσες είναι αυτό του Νάσερ Τσάντλι, στον αγώνα της Τότεναμ με την ΚΠΡ το 2014 (48 πάσες).

99-1% κατοχή μπάλας

Ποστέκογλου για Αρτέτα: «Έχω 26 χρόνια ως προπονητής κι εκείνος πέντε - Δεν μοιάζουμε και ούτε είμαστε κοντά»
PREMIER LEAGUE

15:49 - 23.09.2023

Ενόψει και του ντέρμπι ανάμεσα στην Τότεναμ και την Άρσεναλ (24/9, 16:00), ο Άγγελος Ποστέκογλου μίλησε για τον Μικέλ Αρτέτα και τις διαφορές που τους χωρίζουν.

Ακόμα ένα στατιστικό που έκανε τρομερή εντύπωση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν αυτό με την κατοχή της μπάλας. Συγκεκριμένα στο 12', με το σκορ στο 1-0 καταγράφηκε το γεγονός πως η Μάντσεστερ Σίτι είχε το 99% της κατοχής της μπάλας, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μόλις 1%! Μάλιστα η Νότιγχαμ Φόρεστ δεν είχε δώσει ούτε μία πάσα.