Ο Μαυροπάνος αποβλήθηκε με δυο κίτρινες σε τέσσερα λεπτά στο ντέρμπι με τη Ντόρτμουντ

Κώστας Τόπας 17:21 - 15.04.2023 / Ανανεώθηκε: 17:43 - 15.04.2023

Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος αποβλήθηκε στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης με την Ντόρτμουντ, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για την Στουτγκάρδη.

Εύκολο μεσημέρι Σαββάτου για την Ντόρτμουντ, η οποία στο ημίχρονο προηγείται, εκτός έδρας, κόντρα στην Στουτγκάρδη με 2-0.

Η ομάδα του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου είδε την εστία της να παραβιάζεται στο 26' και στο 33' από τους Αλέ και Μάλεν, αντίστοιχα, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα. Μάλιστα, στο 39ο λεπτό του αγώνα, ο 25χρονος Έλληνας στόπερ, αντίκρισε δεύτερη κάρτα κι αποβλήθηκε από τον αγώνα.

Αρχικά στο 35' είδε την πρώτη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Καρίμ Αντεγέμι και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ρέφερι τον απέβαλε με δεύτερη κίτρινη, μετά το αντικανονικό μαρκάρισμά του στον Μάλεν. Για την ιστορία αυτή είναι η δεύτερη φορά που ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος αποβάλλεται από αγώνα.

Τελευταία φορά που είχε δεχθεί κόκκινη κάρτα ήταν τη σεζόν 2017/18, όταν αγωνιζόταν για λογαριασμό της Άρσεναλ, στον αγώνα με την Χάντερσφιλντ.