Με σπασμένα φρένα η Μπαρτσελόνα, 1-0 την Βιγιαρεάλ και οδηγεί την κούρσα του τίτλου στο +11 από τη Ρεάλ

Πέδρι / Mateo Villalba/Quality Sport Images/Getty Images

Sportal newsroom 23:58 - 12.02.2023 / Ανανεώθηκε: 00:27 - 13.02.2023

Η Μπαρτσελόνα έκανε το καθήκον της στο «Ceramica» και με νίκη επί της Βιγιαρεάλ (1-0) συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα για το πρωτάθλημα, στο +11 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης. Έξι σερί τρίποντα στη La Liga για τους «μπλαουγκράνα».

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα ώστε να συνεχίσει το νικηφόρο της σερί, επικρατώντας στο «Ceramica» με 1-0 της Βιγιαρεάλ. Με αυτόν τον τρόπο αύξησε τη διαφορά στο +11 από την δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία αντιμετωπίζει την Έλτσε την Τετάρτη (15/2).

Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Γκάβι, ο οποίος στο 18ο λεπτό πλάσαρε εύστοχα τον Ρέινα, έπειτα από μπαλιά του Λεβαντόβσκι. Η γηπεδούχος θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα πριν τις καθυστερήσεις, όμως το τέρμα του Τσουκουέζε ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Με αυτόν τον τρόπο οι «μπλαουγκράνα» πήραν μία ακόμα νίκη, η οποία αποτελεί την 11η σερί εντός συνόρων. Μάλιστα, η τελευταία απώλεια της ομάδας του Τσάβι, όσον αφορά τις εγχώριες διοργανώσεις, ήταν τον περασμένο Οκτώβριο, στην ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης.