Παρέμεινε εύκολα στην κορυφή η Μπαρτσελόνα (2-1)

Παίκτες Μπαρτσελόνα / Mateo Villalba/Quality Sport Images/Getty Images

Sportal newsroom 00:11 - 02.02.2023 / Ανανεώθηκε: 00:11 - 02.02.2023

Η Μπαρτσελόνα παρέμεινε εύκολα στην κορυφή της La Liga και αύξησε τη διαφορά από τη Ρεάλ Μαδρίτης, μετά το 2-1 κόντρα στην Μπέτις.

Η Μπαρτσελόνα είχε εύκολο βράδυ κόντρα στη Ρεάλ Μπέτις, επικρατώντας με 2-1 στο εξ αναβολής παιχνίδι της La Liga, αυξάνοντας με αυτόν τον τρόπο τη διαφορά από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης στους 8 βαθμούς. Ωστόσο, οι «μερένγκες» έχουν ματς λιγότερο και έχουν την ευκαιρία να ξαναμειώσουν, αντιμετωπίζοντας τη Βαλένθια.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι αψήφησαν τον δύσκολο αντίπαλο που είχαν μπροστά τους και έτσι δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το τρίποντο. Οι «μπλαουγκράνα» έψαχναν το γκολ επί 65 λεπτά και τελικά αυτό ήρθε από τον Ραφίνια, ο οποίος υποδέχτηκε την μπαλιά του Άλεξ Μπαλντέ κάνοντας από κοντά το 1-0.

Ακολούθησε ο συνήθης ύποπτος, Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, ο οποίος με εξαιρετική κεφαλιά στο 80' έκανε το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα ακολούθησε το αυτογκόλ του Ζιλ Κουντέ το οποίο όμως δεν στάθηκε αρκετό για να χαθούν οι τρεις πόντοι.