Η «βαριά» φανέλα της Γιουβέντους... διέλυσε το πάρτι τη Μπολόνια

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:37 - 20.05.2024 / Ανανεώθηκε: 09:41 - 29.05.2024

Η Μπολόνια ήταν έτοιμη να πάρει εύκολη νίκη κόντρα στη Γιουβέντους, όμως οι «μπιανκονέρι» μετέτρεψαν το 3-0 σε 3-3 μέσα σε 10 λεπτά. Μία ισοπαλία γοήτρου, αφού τα εισιτήρια για το Champions League έχουν κριθεί στη Serie A.

Δίχως να ιδρώσει πίστευε η Μπολόνια πως θα πάρει τη νίκη κόντρα στη Γιουβέντους. Όμως η δεύτερη απέδειξε πως η φανέλα της είναι... βαριά, μετατρέποντας το 3-0 σε 3-3 μέσα σε διάστημα 10 λεπτών. Οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό, ο οποίος ωστόσο δεν επηρέασε τα εισιτήρια για το Champions League, μια και τα πάντα έχουν κριθεί στη Serie A.

Στα του αγώνα, μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Καλαφιόρι πήρε ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της περιοχής. Ακολούθησε στο 11ο λεπτό ο Κάστρο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την έξυπνη μπαλιά του Ουρμπάνσκι και έκανε το 2-2. Το 3-0 ήρθε από τα πόδια του Καλαφιόρι, ο οποίος πέρασε την μπάλα πάνω από τον Σέζνι. Όλα έδειχναν εύκολο τρίποντο για την ομάδα του Μότα.

Παρόλα αυτά, τελικά ήρθε η αντίδραση! Ο Κιέζα στο 76' δοκίμασε ένα χαμηλό σουτ και έφερε τη μείωση σε 3-1. Επτά λεπτά αργότερα ο Μίλκ εκτέλεσε υπέροχα ένα φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, με τον Γιλντίζ δευτερόλεπτα αργότερα να «πυροβολεί» εκτός περιοχής και να διαμορφώνει το 3-3.

Σαλερνιτάνα - Βερόνα 1-2

Νωρίτερα, η Βερόνα εξασφάλισε την παραμονή της στη Serie A για τη σεζόν 2024/2025. Η ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι επικράτησε 2-1 της υποβιβασμένης Σαλερνιτάνα, και εξασφάλισε ένα τρίποντο που τη φέρνει τέσσερις βαθμούς πάνω από την 18η Εμπολι.

Το 0-1 έκανε ο Σούσλοφ στο 22' ακολούθησε ο Φολορούνσο στο 45+3' για το 0-2, με τον Ματζόρε στο 90' να διαμορφώνει το τελικό 1-2.