Όχι έπος, απλά ΑΕΚΑΡΑ!

© ΙΝΤΙΜΕ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 00:04 - 22.09.2023 / Ανανεώθηκε: 00:42 - 22.09.2023

Ξεγραμμένη ε; Η ΑΕΚ του Ματίας Αλμέιδα δεν είναι απλά πολύ σκληρή για να πεθάνει, αλλά είναι αλύγιστη! Με κεντρικό αμυντικό δίδυμο ανάγκης, με τον Χατζισαφί να τραυματίζεται σοβαρά και τον «Δικέφαλο» να υποπίπτει σε δύο πέναλτι, οι «κιτρινόμαυροι» όχι μόνο έμειναν όρθιοι, αλλά απέδρασαν με απίστευτο διπλό από το Μπράιτον (2-3) σοκάροντας την Αγγλία και όλη την Ευρώπη!

Η ΑΕΚ ταξίδεψε στην Αγγλία για να αντιμετωπίσει την πιο φορμαρισμένη ομάδα της Premier League, ένα από τρία φαβορί για την κατάκτηση του Europa League, χωρίς το βασικό κεντρικό αμυντικό της δίδυμο και με δυο βασικούς της παίκτες που μόλις είχαν επιστρέψει από τραυματισμό. Η Μπράιτον την περίμενε την ΑΕΚ, για να στήσει ένα πάρτι, στην πρώτη της ευρωπαϊκή συμμετοχή. Το πάρτι όμως, το έκανε η αγέλη του Ματίας Αλμέιδα. Η Ένωση κτύπησε την Μπράιτον μ’ όλα τα δικά της όπλα. Την πίεσε, την έτρεξε, της έβαλε τρία γκολ και τις έκανε και ακόμα τρεις κλασικές ευκαιρίες.

Η ΑΕΚ δεν σε κανένα σημείο του ματς δεν έδειχνε να φοβάται την φόρμα και τις υψηλές ταχύτητες επιπέδου Premier League της Μπράιτον. Ούτε καν όταν δυο φορές μέσα στο ματς, είδε την αντίπαλό της, να την ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα. Η ΑΕΚ με τον Σιμάνσκι ως κατά συνθήκη στόπερ δίπλα στον Μήτογλου και τον Σιντιμπέ με τον Χατζισαφί στα δυο άκρα, είχε σ’ όλο το ματς μια σχεδόν αψεγάδιαστη ανασταλτική λειτουργία. Με μόλις τρεις εξαιρέσεις. Σ’ αυτό βοήθησε πολύ και η τρομερή δουλειά που έκαναν και ο Γιόνσον αλλά και ο Πίνεδα.

Και από την στιγμή που βρήκε τους τρόπους να εξουδετερώσει την λειτουργία της Μπράιτον στην επιθετική της γραμμή, ήταν δεδομένο πως είχε την ποιότητα να την «κτυπήσει» στην δική της επίθεση. Είτε με τις κάθετες του Αραούχο στον άπιαστο Γκαρσία, που όμως δεν έφεραν γκολ παρά τα τετ α τετ. Είτε στις εξαιρετικά δουλεμένες στατικές, που έδωσαν δυο γκολ. Όσο για το κερασάκι στην τούρτα, αυτό ήρθε από τον Πόνσε, σε μια υποδειγματική αντεπίθεση και μια φάση που ξεκίνησε και τελείωσε ο ίδιος ο Αργεντινός.

Η ΑΕΚ έπαιξε 103 λεπτά στο «Amex Stadium». Και στα περισσότερα εξ αυτών, ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, που ήξερε τι ζητούσε και πως να το πάρει. Γι αυτό και έφυγε με τη νίκη που την έφερε με το καλημέρα, στην πρώτη θέση του ομίλου της.

Οι ενδεκάδες

ΜΠΡΑΙΤΟΝ (Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι): Στιλ, Ιγκόρ Ζούλιο, Μίλνερ(55’ Λάμπτεϊ), Εστουπινιάν, Φαν Χεκ, Γκίλμουρ(87’ Γκίλμουρ), Γκρος, Μαρτς, Ζοάο Πέδρο (82’ Γουέλμπεκ), Μιτόμα(86’ Μπουονανότε), Φάτι.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Μήτογλου, Χατζισαφί(61’ Μοχαμάντι), Γιόνσον, Πινέδα (79’ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (79’ Μάνταλος), Αραούχο( 68’ Τσούμπερ), Άμραμπατ, Γκαρσία (68’ Πόνσε).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Το σημείο κλειδί για το πως εξελίχθηκε όλο το παιχνίδι, ήταν ο τρόπος που η ΑΕΚ μπήκε στο γήπεδο. Είχε και ενδεκάδα και πλάνο για να κτυπήσει την Μπράιτον με τα δικά της όπλα. Με την ταχύτητα, με το πρέσινγκ, ακόμα και με το δυναμικό παιχνίδι. Και κάπως έτσι όχι μόνο πέτυχε δυο γκολ, όχι μόνο έκανε και τις καλύτερες ευκαιρίες, αλλά βραχυκύκλωσε και τον αντίπαλο της.

Είναι πολλοί οι ποδοσφαιριστές που διεκδικούν τον τίτλο. Αλλά στο… νήμα κερδίζει ο Τζιμπρίλ Σιντιμπέ. Αφενός γιατί πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ. Αφετέρου διότι στα ανασταλτικά του καθήκοντα, ήταν σχεδόν αψεγάδιαστος.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Ματίας Αλμέιδα απέδειξε με την επιλογή της ενδεκάδας, πως η ΑΕΚ θα έμπαινε στο Amex Stadium για να κάνει το δικό της παιχνίδι. Γι αυτό και πήγε σχηματισμό με τον Πινέδα δίπλα στον Γιόνσον στα χαφ, τον Γκατσίνοβιτς και τον Άμραμπατ στα δυο άκρα της επίθεσης και τον Αραούχο πολύ κοντά στον Γκαρσία στην γραμμή της επίθεσης. Από την άλλη μεριά, ο Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι πήγε ξανά στο κλασικό 4-2-3-1. Αλλά αυτή την φορά με τον Φατί και τον Ζοάο Πέδρο στην επίθεση αλλά και τον Μίλνερ ως ακραίο μπακ.

Δείτε το live του αγώνα παρακάτω:

• Τέλος παιχνιδιού: Μπράιτον - ΑΕΚ 2-3! ΕΠΟΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΣΤΟ «ΑΜΕΞ»!
  • 90+10' Κίτρινη κάρτα στον Μοχαμάντι.
  • 98' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο για καθυστερήσεις.
  • 97' Άστοχο σουτ του Μαρτς.
  • 96' Τεράστια επέμβαση από τον Στάνκοβιτς ξανά, ενώ μετά η κεφαλιά του Γουέλμπεκ πέρασε άουτ.
  • 93' Κίτρινη κάρτα στον Γουέλμπεκ.
  • 92' Απίστευτη επέμβαση σε σουτ του Αντινγκρά από τον Στάνκοβιτς!
  • 13 τα λεπτά των καθυστερήσεων...

Κώστας Τσίλης: «Όλα τα λεφτά στο τρίτο γκολ της ΑΕΚ, είναι ο τρόπος που ο Πόνσε έδωσε την κεφαλιά πάσα στον Ελίασον, για να την ξαναπάρει και να σκοράρει».

• 88' Ευκαιρία για την Μπράιτον, με την κεφαλιά του Αντινγκρά να περνάει άουτ.
  • 86' Μπουανανότε και Αντιγκρά αντί Γκίλμουρ και Φάτι.
  • 84' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-3! Ο Ελίασον βρήκε τον Πόνσε μέσα στην περιοχή και ο Αργεντινός με ένα φοβερό πλασέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ένωση.
  • 82' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκρος, με τις γροθιές ο Στάνκοβιτς.

Κώστας Τσίλης: «Πλέον η ΑΕΚ είναι με Ελίασον αριστερά, τον Πόνσε στην κορυφή και τον Τσούμπερ πιο πίσω σε πιο ελεύθερο ρόλο και τον Μάνταλο δίπλα στον Γιόνσον».

• 79' Ελίασον και Μάνταλος αντί των Γκατσίνοβιτς και Πινέδα.
  • 78' Τεράστια ευκαιρία για την Μπράιτον, με τον Ζοάο Πέδρο να μην νικά τον Στάνκοβιτς από θέση τετ α τετ.
  • 77' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τσούμπερ, δίπλα από το δοκάρι η μπάλα.
  • 76' Κίτρινη κάρτα στον Φαν Χεκ για φάουλ στον Πόνσε.

Κώστας Τσίλης: «Έχει κουραστεί πολύ και ο Άμραμπατ και ο Γκατσίνοβιτς».

• 72' Κίτρινη στον Γκατσίνοβιτς τώρα για διαμαρτυρίες.
  • 71' Είδε κίτρινη κάρτα ο Ντε Τζέρμπι για διαμαρτυρίες.
  • Ο σοκαριστικός τραυματισμός του Χατζισαφί και το λάθος του Σιμάνσκι που έφερε νέο πέναλτι για την Μπράιτον και κατ΄επέκταση την ισοφάριση, στραβώνουν πολύ το ματς για την Ένωση.

Κώστας Τσίλης: «Το τρομερό είναι πως το ένα πέναλτι το έκανε ο παίκτης της ΑΕΚ με τις δυο ασίστ και το δεύτερο ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ μέχρι εκείνη την στιγμή».

• 68' Έξω οι Λιβάι Γκαρσία και Αραούχο, μέσα Πόνσε και Τσούμπερ.
  • 66' Γκολ για την Μπράιτον, 2-2. Ισοφαρίζει ο Ζοάο Πέδρο.
  • Κίτρινη κάρτα κιόλας στον Σιμάνσκι.
  • 66' Πέναλτι για την Μπράιτον! Σε μία... κρύα φάση ο Σιμάνσκι κλώτσησε τον Εστουπινιάν και παραχώρησε μία τεράστια ευκαιρία στους «γλάρους».
  • 65' Εξετάζεται πέναλτι υπέρ της Μπράιτον στο μόνιτορ από τον διαιτητή.

Κώστας Τσίλης: «Το κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ, Μήτογλου και Σιμάνσκι, κάνουν τρομερό παιχνίδι».

• 61' Συνεχίζεται το ματς.
  • 60' Τώρα φεύγει με το φορείο ο Χατζισαφί και χειροκροτείται από όλο το γήπεδο.
  • Έχουν περάσει έξι λεπτά και ο Χατζισαφί παραμένει στο έδαφος.
  • Με φορείο θα αποχωρήσει ο Ιρανός, κάτι το οποίο δείχνει πως πρόκειται για σοβαρό τραυματισμό.
  • 55' Δεν μπορεί να συνεχίσει ούτε ο Χατζισαφί, στη θέση του ο Μοχαμάντι.
  • 55' Πεσμένος στο έδαφος και ο Μίλνερ. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Άγγλος, περνά ο Λάμπτεϊ στη θέση του.
  • 53' Στο έδαφος ο Χατζισαφί μετά από εναέρια σύγκρουση. Δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

Κώστας Τσίλης: «Αυτό που ζητάει συνεχώς ο Αλμέιδα, είναι καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές. Όχι βασιτικές».

• 51' Φάουλ για την Μπράιτον σε καλό σημείο ακόμα και για απευθείας εκτέλεση φάουλ.
  • 47' Κίτρινη κάρτα στον Ιγκόρ που έριξε στο έδαφος τον Λιβάι Γκαρσία, ενώ υπήρχαν προυποθέσεις.
  • Με τις ίδιες ενδεκάδες αμφότερες οι ομάδες.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα για την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ αιφνιδίασε την Μπράιτον με τον τρόπο που μπήκε στο ματς. Και αυτό διότι την κτυπάει με τα δικά της όπλα. Με ταχύτητα εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας αλλά ακόμα και πρέσινγκ ψηλά. Δυο γκολ έχει βάλει και χάσει και δυο τετ α τετ με τον Γκαρσία».

• Δυο γκολ και τρεις σπουδαίες ευκαιρίες για την ΑΕΚ μέσα σε ένα 45λεπτο κόντρα σε μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της Ευρώπης. Αυτός είναι ο απολογισμός για την Ένωση στο πρώτο ημίχρονο.
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να προηγείται 2-1 της Μπράιτον στο «Άμεξ», πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση.
  • Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
  • 45' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Πινέδα δεν κατάφερε να εκτελέσει από καλό σημείο, με τον Φαν Χεκ να τον σταματά.

Κώστας Τσίλης: «Είναι η δεύτερη φορά που με εκτέλεση στατικής φάσης του Χατζισαφί, η ΑΕΚ βρίσκει γκολ. Κάτι που φανερώνει την δουλειά την τρομερή δουλειά που έχει κάνει ο Αλμέιδα στα στημένα».

• 40' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-2! Μετά από γέμισμα από εκτέλεση φάουλ του Χατζισαφί, ο Γκατσίνοβιτς με φοβερό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • 36' Δέχεται τις πρώτες βοήθειες ο Χατζισαφί, που βρέθηκε στο έδαφος μετά από χτύπημα στο πόδι από τον Ζοάο Πέδρο.

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ μετά το γκολ που δέχθηκε, πρέπει να ξαναβρεί την συγκέντρωση και την ισορροπία της. Αυτή που είχε όσο ήταν μπροστά στο σκορ. Κυρίως να απορροφήσει την πίεση που πρώτη φορά μέσα στο ματς, έχει δεχθεί».

• 30' Γκολ για την Μπράιτον, 1-1. Εύστοχη εκτέλεση από τον Ζοάο Πέδρο, έπεσε στην άλλη γωνία ο Στάνκοβιτς.
  • 29' Πέναλτι για την Μπράιτον. Ο Χατζισαφί είχε βρει χαμηλά τον Ζοάο Πέδρο.
  • 28' Πηγαίνει στο μόνιτορ να δει τη φάση ο διαιτητής του αγώνα.
  • Κίτρινη κάρτα στον Ζοάο Πέδρο για θέατρο, με τους παίκτες της Μπράιτον να φωνάζουν για πέναλτι.
  • 24' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Μπράιτον, με την κεφαλιά του Ζοάο Πεδρό να περνά δίπλα από το δοκάρι.
  • 24' Απειλεί η Μπράιτον, με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Φάτι.
  • Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Λιβάι Γκαρσία να αστοχεί ξανά από πολύ καλή θέση έπειτα από ασίστ του Αραούχο.
  • 16' Σουτ του Πινέδα, κοντράρει στα σώματα η μπάλα και μπλοκάρει ο Στιλ.
  • Η εικόνα της ΑΕΚ είναι εκπληκτική...
  • 12' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Λιβάι Γκαρσία να μην νικά το Στιλ από καλή θέση!
  • 11' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκατσίνοβιτς ο Σιντιμπέ με μία ασύλληπτη κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
  • 10' Κόρνερ για την ΑΕΚ μετά από γύρισμα του Γκατσίνοβιτς.
  • 3' Ο Άμραμπατ βρήκε τον Πινέδα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, όμως το κοντρόλ του Μεξικανού δεν ήταν καλό.
  • 3' Κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΚ σε αυτά τα πρώτα λεπτά, παρά την πίεση της Μπράιτον.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Όσον αφορά τα άλλα παιχνίδια των ελληνικών ομάδων, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 της Βιγιαρεάλ στο ΟΑΚΑ, ενώ ο ΠΑΟΚ έφυγε με το διπλό από την Bolt Arena, νικώντας την Ελσίνκι με 3-2.