Η Φροζινόνε με «τεσσάρα» θριάμβευσε μέσα στο «Μαραντόνα» και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Coppa Italia

©printscreen

Άγγελος Φραγκισκάτος 23:59 - 19.12.2023 / Ανανεώθηκε: 00:04 - 20.12.2023

Σπουδαία πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας πανηγύρισε η Φροζινόνε, η οποία επικράτησε κόντρα στη Νάπολι με 4-0.

Η Φροζινόνε ήταν καταιγιστική. Η ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο επικράτησε κόντρα επί της Νάπολι με 4-0  στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» και πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλου Ιταλίας.

Οι γηπεδούχοι με την πρώτη τους καλή ευκαιρία έφτασαν πολύ κοντά στο να πάρουν το προβάδισμα. Στο 22ο λεπτό ο Τζιανλούκα Γκαετάνο βρήκε τον Τζιακόμο Ρασπαντόρι μέσα στη περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Μισέλε Σεροφολίνι.

Στο 37ο λεπτό η ομάδα του Βάλτερ Ματζάρι βρήκε δίχτυα με τον Τζιοβάνι Σιμεόνε, αλλά λίγο μετά το γκολ του ακυρώθηκε για χέρι στην αρχή της φάσης, μετά από έλεγχο στο VAR

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους Πρωταθλητές Ιταλίας και πήραν κεφάλι στο σκορ. Στο 65ο λεπτό μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Λούκα Γκαριτάνο, ο Έντσο Μπαρενετσέα πήρε τη κεφαλιά μέσα από τους αμυντικούς της Νάπολι και έκανε το 1-0 για τη Φροζινόνε

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα πέντε λεπτά μετά να διπλασιάσαν τα τέρματά τους. Ο Τζουζέπε Κάσο μετά από κακή λειτουργία της αντίπαλης άμυνας, βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό 3-0 για τη Φροζινόνε διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Ουαλίντ Σεντίρα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Πλέον η ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στη Σαλερνιτάνα με τη Γιουβέντους