Ο Μοφί «καθάρισε» για τη Νις και την κράτησε κοντά στη κορυφή

©printscreen

Άγγελος Φραγκισκάτος 15:56 - 26.11.2023 / Ανανεώθηκε: 16:10 - 26.11.2023

Χάρη στο γκολ του Τερέμ Μοφί, η Νις επικράτησε κόντρα στη Τουλούζ και την κράτησε κοντά στη πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Νις πήρε μία σημαντική νίκη εντός έδρας κόντρα στη Τουλούζ, χάρη στο γκολ του Τερέμ Μοφί, για την 13η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 2ο λεπτό βρήκαν δίχτυα με τον Φρανκ Μάγκρι, όμως η χαρά του δεν θα κρατήσει για πολύ, καθώς ο διαιτητής του αγώνα ακύρωσε το γκολ για φάουλ μέσω του VAR. Έτσι παρέμεινε το 0-0.

Στο 32ο λεπτό η Τουλούζ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα. Ο Βενσάν Σιερό έκανε το σουτ από το όριο της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε για λίγα εκατοστά έξω από το δεξί δοκάρι του Μπούλκα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κόντρα στη ροή του αγώνα πήραν κεφάλι στο σκορ. Στο 54ο λεπτό ο Τερέμ Μοφί εκμεταλλεύτηκε τη πάσα του Μόργκαν Σανσόν και εκείνος με καταπληκτικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-0 για τους Νικαιώτες.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα Φραντσέσκο Φαριόλι βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 29 βαθμούς, ενώ η Τουλούζ είναι στη 15η θέση με 12 πόντους.