Όρθιος με Γιουμπιτάνα στο «κάστρο» του ΟΦΗ ο Ατρόμητος

Τζιοβάνι Ζάκαρη 19:34 - 23.09.2023 / Ανανεώθηκε: 19:42 - 23.09.2023

Μετά τους ΠΑΟΚ και Άρη, ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να πάρει τρίτη σερί νίκη έδρα του. Οι Κρητικοί έμειναν στο 1-1 με τον Ατρόμητο ο οποίος πάλεψε σκληρά στο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει την τρίτη διαδοχική του νίκη στο «Γεντί Κουλέ». Μετά τα τρίποντα κόντρα σε ΠΑΟΚ και Άρη, η ομάδα της Κρήτης είδε τον Ατρόμητο να διαφεύγει με τον βαθμό, σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε τρία δοκάρια.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κινητικές στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν τον έλεγχο στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης. Η μεγάλη ευκαιρία για το 0-1 ήρθε στο 29’ όταν η προσπάθεια του Ρομπάιγ απομακρύνθηκε από τον Πασαλίδη. Λίγη ώρα αργότερα οι γηπεδούχοι έκαναν τελικά το 1-0, αφού νωρίτερα είχαν χάσει επίσης καλές στιγμές. Ο Αμπαντά σέντραρε στον Φελίπε και ο δεύτερος στο 32’ έκανε το 1-0 με κεφαλιά.

Με το «καλημέρα» του β’ μέρους ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο γκολ. Η μπάλα έφτασε στον Βαλένσια, ο οποίος στο 47’ με σουτ την έστειλε στο κάθετο δοκάρι του Σωτηρίου. Οι Κρητικοί είχαν την απάντηση σε αυτή τη φάση, με την προσπάθεια του Τοράλ να σταματά σε Τσιντώτα και δοκό. Όσο πέρναγε η ώρα ο ρυθμός έπεφτε, με τους γηπεδούχους να μη ρισκάρουν και να δίνουν μέτρα στον αντίπαλό τους.

Όμως η μεγάλη στιγμή ανήκε ξανά στην ομάδα του Νταμπράουσκας. Στο 77’ ο Μοσκέρα πάτησε περιοχή, επιχείρησε ένα διαγώνιο σουτ και η μπάλα κατέληξε ξανά στο δοκάρι. Περίπου 10 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 86’ ήρθε το 1-1. Ο Έντερ τροφοδότησε εξαιρετικά τον Γιουμπιτάνα, εκείνος βρήκε κενό στην αντίπαλη άμυνα και ισοφάρισε για την ομάδα του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Στο 88ο λεπτό και με το σκορ στο 1-1 ο Καρώ χάνει ίσως τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Μπροστά σε κενή εστία απέτυχε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και με αυτόν τον τρόπο στέρησε από την ομάδα του τη νίκη.

MVP:

Ο Γιουμπιτάνα! Εκεί που η ομάδα του δυσκολεύεται όχι απλά να σκοράρει αλλά να πατήσει και περιοχή, έρχεται από τον πάγκο και διαμορφώνει το 1-1.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ SUPER LEAGUE:

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Θυμηθείτε το live του αγώνα:

• Τέλος στο ματς
  • 88' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Μοσκέρα έκανε τη σέντρα, ο Καρώ μπροστά σε κενή εστία δεν πλάσαρε σωστά
  • 86' ΓΚΟΟΟΟΟΛ Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ! Ο Έντερ τροφοδότησε τον Γιουμπιτάνα, εκείνος πάτησε περιοχή και έκανε το 1-1
  • 77' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ο Μοσκέρα πάτησε περιοχή, επιχείρησε ένα πολύ ωραίο σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη
  • 75' Μακρινό σουτ του Γκαγέγος πάνω από την εστία
  • 63' Μακρινό σουτ του Κούντε, πάνω από την εστία του Τσιντώτα
  • 57' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ο Τοράλ επιχείρησε ένα σουτ, ο Τσιντώτας βρήκε την μπάλα και αυτή κατέληξε στη δοκό
  • 55' Μακρινό σουτ του Κούντε το οποίο μάζεψε ο Σωτηρίου
  • 53' Κακό σουτ του Λάρσον το οποίο περνάει εκτός εστίας
  • 47' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ! Ο Βαλένσια επιχείρησε ένα ωραίο γυριστό σουτ, η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι
  • Σέντρα στο β' μέρος
  • Τέλος στο πρώτο μέρος
  • 45+5' Ο Τοράλ επιχείρησε ένα σουτ, η μπάλα στα σώματα και κόρνερ
  • Έξι λεπτά έξτρα χρόνος
  • 43' Ωραίο σουτ του Ρομπάιγ, περνάει δίπλα από την εστία
  • 36' Μετράει το γκολ
  • Η φάση τσεκάρεται από τον VAR
  • 32' ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Τρομερή σέντρα στον Φελίπε από τον Αμπαντά, με τον πρώτο να παίρνει καρφωτή κεφαλιά και να κάνει το 1-0.
  • 31' Ο Μπάκιτς δοκίμασε ένα πολύ ωραίο σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι
  • 29' Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Πασαλίδη να απομακρύνει στη γραμμή την προσπάθεια του Ρομπάιγ
  • 27' Πολύ καλή στιγμή με τον Μπάκιτς να επιχειρεί ένα σουτ το οποίο κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ
  • 26' Μακρινό σουτ του Μπάκιτς στον αέρα, με την μπάλα να περνάει άουτ
  • 21' Κακό διώξιμο του Τσιντώτα, η μπάλα έφτασε στον Τοράλ, όμως εκείνος δεν πλάσαρε σωστά
  • 20' Άστοχη η προσπάθεια του Κεσχρίντα
  • 17' Η κεφαλιά του Ασεβέδο περνάει άουτ
  • 12' Σουτ του Φελίπε πάνω στα σώματα, στη συνέχεια η προσπάθεια του Μπάκιτς κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα
  • 8' Σέντρα του Αντζιέλσκι, κεφαλιά του Βαλένσια και η μπάλα άουτ
  • 5' Αντζιέλσκι και Ασεβέδο δεν μπόρεσαν να μπουν στην πορεία της μπάλας η οποία κατέληξε άουτ
  • 4' Ωραίο σουτ του Αντζιέλσκι το οποίο καταλήγει εκτός
  • Σέντρα στο ματς
  • Ο Aλέξανδρος Τσακαλίδης του συνδέσμου Χαλκιδικής ορίστηκε να διευθύνει το παιχνίδι του ΟΦΗ με τον Ατρόμητο. Βοηθοί του ορίστηκαν οι Χριστακόγλου και Στεφανής ενώ τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Ανδριανός. Στο VAR θα βρίσκεται ο Παπαδόπουλος και AVAR ο Νικολαΐδης.
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Σωτηρίου – Βούρος, Καρώ, Πασαλίδης – Λάρσον, Μεγιάδο, Γκαγέγος, Μπάκιτς, Αμπάντα – Τοράλ, Λουίς Φελίπε.
    Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Τσιντώτας – Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ – Έντερ, Φριτζόνσον – Βαλένσια, Καμαρά, Ρομπάιγ – Αντζιέλσκι.
  • Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα θέλει να πάρει ο Ατρόμητος, ενώ την ίδια ώρα ο ΟΦΗ επιθυμεί να συνεχίσει το νικηφόρο σερί που έχει στην έδρα του.