Γκολ και θέαμα ο Ολυμπιακός, διέλυσε τον Ατρόμητο!

©intime

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:29 - 27.08.2023 / Ανανεώθηκε: 18:54 - 28.08.2023

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος ήταν σαφώς ανώτερος και «πάτησε» τον Ατρόμητο με 4-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης». Σκόρερ οι Μασούρας (32', 49'), Καμαρά (45') και Κίνι (77').

Έκανε πλάκα ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία και πραγματοποιώντας μια εξαιρετική και... γεμάτη εμφάνιση, πανηγύρισαν τη νίκη με 4-0 επί του Ατρόμητου για τη 2η αγωνιστική της Super League και έκαναν το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, πιέζοντας ψηλά και δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο. Αρχικά με τον Ελ Κααμπί στο 5ο λεπτό και μετά από τρία λεπτά, με το σουτ του Φορτούνη, που κόντραρε στα σώματα.

Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και είχαν μία πολύ καλή στιγμή στο 13', όταν ο Ρομπάιγ βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Πασχαλάκη. Αυτή ήταν και η μοναδική απειλή των φιλοξενουμένων, αφού μετά ακολούθησε «ερυθρόλευκος» μονόλογος.

Έπειτα από αρκετά σουτ, τα οποία συνεχώς κόντραραν στην πολυπρόσωπη άμυνα του Ατρόμητου, η ομάδα του Πειραιά άνοιξε το σκορ στο 32'. Ο Κίνι βρήκε ωραία τον Ελ Κααμπί, εκείνος γύρισε ξανά στον Κίνι, το σουτ του οποίου κόντραρε και επωφελήθηκε ο Μασούρας, που με μια κεφαλιά-ψαράκι έκανε το 1-0.

Το γκολ έδωσε σημαντικό boost στον Ολυμπιακό, που ήδη ήταν απόλυτα κυρίαρχος. Μάλιστα, στο 34' βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά είδε το γκολ του Ελ Κααμπί να ακυρώνεται. Ωστόσο, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45' οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν ο Τσιντώντας απέκρουσε το σουτ του Ελ Κααμπί και η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Μαντί Καμαρά, ο οποίος εξαπέλυσε ένα σουτ που κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε και στην επανάληψη η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτάσει άμεσα και σε ένα τρίτο γκολ. Στο 49' ο Μασούρας έδωσε στον Ελ Κααμπί, εκείνος δεν έκανε καλό κοντρόλ, αλλά η άμυνα του Ατρόμητου δεν κατάφερε να απομακρύνει, με αποτέλεσμα ο Μασούρας να έρθει με φόρα, να πάρει την μπάλα και να «εκτελέσει» τον Τσιντώτα για το 3-0.

Και παρότι πολλοί θα περίμεναν από τους Πειραιώτες να ρίξουν ρυθμό δεδομένου ότι έρχονται από ευρωπαϊκό παιχνίδι και έχουν να δώσουν κι άλλο ένα μεσοβδόμαδα, αυτό δεν συνέβη ποτέ. Αντιθέτως, όσο κυλούσε ο χρόνος το τέμπο έμοιαζε να ανέβαινε, με τους γηπεδούχους να κυκλοφορούν την μπάλα εξαιρετικά και να δημιουργούν ευκαιρίες και για τέταρτο γκολ.

Μάλιστα, στο 63ο λεπτό έφτασαν πάρα πολύ κοντά, όταν έπειτα από τρομερή συνεργασία των Ντόη, Ροντινέι και Μπιέλ ο τελευταίος πλάσαρε στην κίνηση και είδε την μπάλα να σταματά στη συμβολή των δοκών. Δεν τη γλίτωσαν την τεσσάρα όμως οι Περιστεριώτες, αφού στο 77' ο Κίνι πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Τσιντώτα σε σουτ του Αλεξανδρόπουλου και με ένα τρομερό τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στον Ατρόμητο να βγάλει αντίδραση σε κανένα χρονικό σημείο του παιχνιδιού και όντας απόλυτα κυρίαρχος «καθάρισε» το ματς.

MVP

Ο Μασούρας και για τα δύο γκολ που πέτυχε, αλλά και για τη συνολική του παρουσία. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Καμαρά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τελευταία φορά που οι δύο ομάδες είχαν κοντραριστεί στο «Γ. Καραϊσκάκης», την περσινή σεζόν για το Κύπελλο Ελλάδας, ο Ολυμπιακός είχε βάλει πάλι τέσσερα γκολ στον Ατρόμητο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος, Ντόι, Ροντινέι, Εσε, Μαντί Καμαρά (72' Αλεξανδρόπουλος), Σκάρπα (83' Μπρνιτς), Φορτούνης (57' Καρβάλιο), Μασούρας (57' Μπιελ) και Ελ Καμπί (71' Αραμπί).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τσακμάκης (59' λ.τρ. Αθανασίου), Ντε Μποκ, Έντερ, Έρλινγκμαρκ, Φριντζόνσον, Γουμπιτάνα (59' Ντιρκς), Ρομπάιγ (73' Τριμμάτης) και Βέργος (66' Αντζιέλσκι).

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

Διονύσης Βερβελές: «Ένα άνετο βράδυ για τους "ερυθρόλευκους", με το 4-0 επί του Ατρομήτου, μια ομάδα που πάντα βάζει δύσκολα στον Ολυμπιακό. Δύο γκολ ο Μασούρας, από ένα Καμαρά και Κίνι, υπέγραψαν το "2 στα 2". 6 βαθμοί και τώρα ο Τσουκαρίτσκι...».

• Τέλος παιχνιδιού: Ολυμπιακός - Ατρόμητος 4-0
  • Έντονες διαμαρτυρίες από τον Τσιντώτα.
  • 90+4' Ο Τσιντώτας αποβάλλεται, καθώς είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για πιάσιμο της μπάλας εκτός περιοχής.
  • 90+1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Μπιέλ, που μετά από γύρισμα του Μπρίνιτς έκανε ένα σουτ, αλλά ο Τσιντώτας του είπε «όχι» εντυπωσιακά.
  • Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 87' Κίτρινη κάρτα στον Αθανασίου.
  • 83' Έξω ο Σκάρπα, μέσα ο Μπρίνιτς, που πραγματοποιεί το ντεμπούτο του.

Διονύσης Βερβελές: «Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού και με τέταρτο γκολ, από τον Κίνι αυτή τη φορά. "Εκτέλεσε" τον Τσιντώτα, παίρνοντας το ριμπάουντ από την απόκρουση του Έλληνα τερματοφύλακα στο σουτ του Αλεξανδρόπουλου».

• 77' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 4-0. Ο Αλεξανδρόπουλος επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, ο Τσιντώτας είχε απάντηση, όμως ο Κίνι πήρε το ριμπάουντ και με ένα ωραίο τελείωμα έδωσε στη νίκη της ομάδας του διαστάσεις θριάμβου.
  • 75' Σουτ του Καρβάλιο, πολύ άουτ η μπάλα.
  • Ο Ολυμπιακός παρότι έχει «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη, δεν ρίχνει καθόλου ρυθμό, κυκλοφορεί εξαιρετικά την μπάλα και κυνηγάει και τέταρτο γκολ.
  • 71' Ελ Αραμπί και Αλεξανδρόπουλος αντί των Ελ Κααμπί και Καμαρά.

Διονύσης Βερβελές: «Ο Μπιέλ είχε την ευκαιρία για το 4-0, αλλά σημάδεψε το δοκάρι του Τσιντώτα. Ξεκουράζει Μασούρα και Φορτούνη, έχει ματς την Πέμπτη και το σκέφτεται και πολύ καλά ο Μαρτίνεθ...».

• 66' Ατζιέλσκι αντί Βέργου.
  • 63' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Μπιέλ να τραντάζει το δοκάρι με ένα αριστερό πλασέ.
  • 59' Αθανασίου και Ντιρκς αντί των Τσακμάκη και Γιουμπιτάνα.
  • 57' Μέσα οι Καρβάλιο και Μπιέλ, έξω οι Μασούρας και Φορτούνης.
  • 54' Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά τώρα για φάουλ στον Ρομπάιγ.
  • 53' Κίτρινη κάρτα σε Ασεβέδο και Φριτζόνσον για διαμαρτυρία.
  • 53' Πέσιμο του Βέργου μέσα στην περιοχή, «τίποτα» από τον κ. Περράκη, ενώ η φάση εξετάστηκε και από το VAR.

Διονύσης Βερβελές: «Kαι το 3-0 με το "καλημέρα" του δευτέρου ημιχρόνου πάλι από τον Μασούρα που πετυχαίνει δύο γκολ. Καλό για την ψυχολογία του, είχε δοκιμαστεί αρκετά...».

• 49' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 3-0. Ο Μασούρας έδωσε στον Ελ Κααμπί, εκείνος δεν έκανε καλό κοντρόλ, αλλά η άμυνα του Ατρόμητου δεν κατάφερε να απομακρύνει, με αποτέλεσμα ο Μασούρας να έρθει με φόρα, να πάρει την μπάλα και να «εκτελέσει» τον Τσιντώτα.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Διονύσης Βερβελές: «Ο Ολυμπιακός βάζει τις βάσεις για το τρίποντο με τα γκολ του Μασούρα και του Καμαρά. 2-0 σκορ ημίχρονου με τους "ερυθρόλευκους" να βγάζουν καλή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο. Καλές συνεργασίες, καλή κυκλοφορία, φάσεις, κάτι αλλάζει...».

• Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 2-0 του Ατρόμητου χάρη στα γκολ των Μασούρα (32') και Καμαρά (45').
  • 45' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 2-0! Ο Ελ Κααμπί δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσιντώτα, όμως στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Μαντί Καμαρά, ο οποίος εξαπέλυσε ένα σουτ, το οποίο κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.
  • 43' Απειλεί ξανά ο Ολυμπιακός, που εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στα μετόπισθεν του Ατρόμητου, όμως το σουτ του Μασούρα κόντραρε στα σώματα.
  • Έχουμε μπει στην τελική ευθεία του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο.
  • 34' Βρίσκει ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα ο Ολυμπιακός με τον Ελ Κααμπί έπειτα από γύρισμα του Μασούρα, όμως το γκολ ακυρώθηκε διότι υπήρχε οφσάιντ.

Διονύσης Βερβελές: «Βρήκε το γκολ ο Μασούρας, το είχε ανάγκη πολύ... 1-0 ο Ολυμπιακός, ανοίγει το σκορ, μπορεί να ελέγξει και καλύτερα το ματς τώρα».

• 32' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 1-0. Μετά από σουτ του Κίνι έγιναν αρκετές κόντρες και η μπάλα κατέληξε στον Μασούρα, που με μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας έτσι προβάδισμα στους Πειραιώτες.
  • Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σκάρπα, λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών η μπάλα.
  • 29' Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε καλό σημείο λίγο έξω από την περιοχή.
  • 23' Με γάζα στο κεφάλι συνεχίζει ο Κίνι.
  • 19' Δέχεται τις πρώτες βοήθειες ο Κίνι, ο οποίος χτύπησε στο κεφάλι μετά από εναέρια μονομαχία με τον Γιουμπιτάνα.
  • 16' Απαντάει ο Ολυμπιακός με σουτ του Ροντινέι, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

Διονύσης Βερβελές: «Ο Ολυμπιακός έχει πάρει τον έλεγχο από νωρίς, κυκλοφορεί την μπάλα, αλλά ο Ατρόμητος απείλησε στο 13' με τον Πασχαλάκη να είναι σε ετοιμότητα ωστόσο».

• 13' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Ρομπάιγ να εξαπολύει ένα σουτ όντας αμαρκάριστος από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή και τον Πασχαλάκη να αποκρούει.
  • 10' Κυριαρχούν οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο 10λεπτο.
  • 5' Πρώτη τελική προσπάθεια για τον Ολυμπιακό, με την κεφαλιά-ψαράκι του Ελ Κααμπί να περνάει άουτ.
  • 4' Πρώτο κόρνερ στο ματς, είναι για τους Πειραιώτες.
  • Πίεση ψηλά από τους παίκτες του Ολυμπιακού σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Απομένουν πέντε λεπτά για τη σέντρα.

Διονύσης Βερβελές: «Καλησπέρα και από μένα. Με λίγες αλλαγές από τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ, δίνει φανέλα βασικού στον Έσε, μέσα και ο Κίνι που είναι τιμωρημένος για τη Σερβία... Θέλει το "2 στα 2" απέναντι στον Ατρόμητο ο Ολυμπιακός και αν είναι εφικτό μια άνετη βραδιά...».

• Επίσης, αυτό είναι το πρώτο επίσημο παιχνίδι του Ατρόμητου για τη φετινή σεζόν, καθώς στην πρεμιέρα το ματς του με τον Παναθηναϊκό αναβλήθηκε.
  • Υπενθυμίζεται ότι το παιχνίδι ήταν να διεξαχθεί κανονικά στο Περιστέρι, αλλά λόγω κάποιων εργασιών στο γήπεδο του Ατρόμητου, το ματς θα γίνει στο «Γ. Καραϊσκάκης» και ουσιαστικά άλλαξε με το ματς του δεύτερου γύρου.
  • Η ενδεκάδα του Ατρομήτου: Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ, Έντερ, Γιουμπιτάνα, Βέργος, Ρομπάιγ.
  • Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόι, Κίνι, Εζέ, Καμαρά, Σκάρπα, Μασούρας, Φορτούνης, Ελ Κάαμπι.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 21:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 1.
  • Οι Πειραιώτες έρχονται με φόρα από την άνετη νίκη επί της Τσουκαρίτσκι για τα playoffs του Europa League, αλλά και από τη νικηφόρα πρεμιέρα κόντρα στον Πανσερραϊκό και θέλουν να φτάσουν στην τρίτη διαδοχική τους νίκη.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Ατρόμητο στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 2η αγωνιστική της Stoiximan Super League.