Καλός για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός - Ντεμπούτο για Ιμπόρα και Κίνι

Ολυμπιακός - Σαμπάχ

©Intime

Κώστας Τόπας 14:55 - 19.07.2023 / Ανανεώθηκε: 15:05 - 19.07.2023

Το τρίτο και τελευταίο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους έδωσε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν την δευτεραθλήτρια του Αζερμπαϊτζάν, Σαμπάχ με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 1-1. Σκόρερ για τους Πειραιώτες ο Μασούρας, ντεμπούτο για Ιμπόρα, θετική εμφάνιση από Φορτούνη και Μπιέλ.

Ο Βιθέντε Ιμπόρα κατέγραψε το ανεπίσημο ντεμπούτο το την Τετάρτη (19/07) με τα «ερυθρόλευκα», καθώς πήρε φανέλα βασικού στον φιλικό αγώνα με την Σαμπάχ κι αγωνίστηκε δίπλα στον Μπουχαλάκη. Κόντρα στην ομάδα του Αζερμπαϊτζάν, ο Τζολάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια για τους Πειραιώτες, με τους Ρέαμπτσιουκ, Ντόι, Μπα, Ανδρούτσο στην άμυνα και τους Μπουχαλάκη, Ιμπόρα στον άξονα με τον Φορτούνη οργανωτή και τους Μπιέλ - Μασούρα στα άκρα του Ελ Αραμπί.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην Σαμπάχ, η οποία κατάφερε να βρει δίχτυα, έπειτα από λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού στο 11’. Ο Κώστας Φορτούνης, μαζί με τον Μπιέλ, είχαν τις περισσότερες πρωτοβουλίες, προσπαθώντας να δημιουργήσουν για την ομάδα τους. Στο δεύτερο 45λεπτο η εικόνα των Πειραιωτών άλλαξε ριζικά κι έφτασαν στην ισοφάριση, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Γιώργος Μασούρας στο 65’.

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Σαμπάχ να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο έχοντας τέσσερις κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός προσπαθούσε κυρίως με στατικές φάσεις να φτάσει στην αντίπαλη εστία, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Καλύτερη η Σαμπάχ στο πρώτο ημίχρονο

Στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία ώστε να πετύχουν το πρώτο γκολ στο ματς. Μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Ελ Αραμπί πήρε την πρώτη κεφαλιά και έπειτα η μπάλα στρώθηκε στον Μπιέλ. Ο Ισπανός βρέθηκε απέναντι από τον Ιμανόφ μέσα στη μικρή περιοχή, έκανε το πλασέ, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Σαμπάχ αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του, απομακρύνοντας σε κόρνερ.

Η Σαμπάχ πίεζε ψηλά και αυτό δημιουργούσε προβλήματα στον Ολυμπιακό. Στο 37’ οι Αζέροι έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Βολκόφ να τσιμπάει την μπάλα πάνω από τον Τζολάκη και τον Ανδρούτσο να διώχνει πριν εκείνη περάσει τη γραμμή. Τελικά το γκολ για την Σαμπάχ ήρθε λίγο πριν το ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, στο 43’ η άμυνα του Ολυμπιακού δεν αντέδρασε σωστά. Ο Ρέαμπτσιουκ προσπάθησε να δώσει προς τα πίσω στον Μπα, η μπάλα πήγε ανάμεσα στον αμυντικό του Ολυμπιακού και τον Τζολάκη ο οποίος ήταν πολλά μέτρα έξω από την περιοχή του. Ετσι, ο Βολκόβι βγήκε ανάμεσά τους και έκλεψε την μπάλα, πέρασε και τον πορτιέρε των «ερυθρόλευκων» και έπειτα πλάσαρε σε κενή εστία για να ανοίξει το σκορ για την Σαμπάχ. Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου για την ομάδα του Αζερμπαϊτζάν.

Άλλος Ολυμπιακός στο δεύτερο 45λεπτο

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν διαφορετική. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του κι εμφάνισε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, οι Πειραιώτες έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Μετά από σέντρα του Ρέαμπτσιουκ από τα αριστερά ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Ότι δεν πέτυχε ο Μαροκινός, το έκανε ο Γιώργος Μασούρας στο 64’. Ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με στόχο τον Ελ Αραμπί. Ο 36χρονος επιθετικός δε βρήκε γεμάτα την μπάλα, η οποία όμως στρώθηκε στον Μασούρα και εκείνος από κοντά έκανε το 1-1.

Οσο ο αγώνας πλησίαζε προς το τέλος του, έπεφτε και ο ρυθμός, με αποτέλεσμα το 1-1 να παραμείνει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Ντάνιελ Μπράμποκ. Ο Ολυμπιακός θα επιστρέψει στην Ελλάδα και θα ξεκινήσει την προετοιμασία του για το φιλικό αγώνα με την Ρέιντζερς στις 26 Ιουλίου κι έπειτα με την Νόριτς στις 29 του μήνα.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Τζολάκης (46’ Πασχαλάκης), Ρέαμπτσιουκ (63’ Κίνι), Ντόι, Μπα (46’ Ρέτσος), Ανδρούτσος (46’ Ροντινέι), Μπουχαλάκης (31’ Ζοάο Καρβάλιο), Ιμπόρα, Φορτούνης (75’ Λιάτσος), Μπιέλ (66’ Βρουσάι), Μασούρας (75’ Ραμόν), Ελ Αραμπί

Σαμπάχ: Ιμάνοφ, Σεντίγιεφ, Τσάκλα, Ιραθάμπαλ, Λέτιτς, Κρίστιαν, Τσαμάλοφ (69’ Άλβες), Ισάγεφ, Αλασγκάροφ (54΄Θιλ), Νουρίγιεφ, Βολκόφ

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

• ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΣΑΜΠΑΧ 1-1
  • Απάντηση από τον Πασχαλάκη, ο οποίος κράτησε το 1-1 με εντυπωσιακή επέμβαση
  • 90' Μεγάλη επέμβαση του Ιμάνοφ στο αριστερό δυνατό σουτ του Ροντινέι
  • 81' Εχει πέσει ο ρυθμός σε αυτά τα τελευταία λεπτά
  • 75' Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου, παίρνοντας και το χειροκρότημα από την κερκίδα κι άφησε την θέση του στον Ραμόν. Μέσα ο Λιάτσος αντί του Μασούρα
  • 71' Σουτ από τον Νουρίγιεφ, ο οποίος έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Πασχαλάκη
  • 70' Μικρή διακοπή στο παιχνίδι για να δροσιστούν οι δύο ομάδες
  • 68' Η Σαμπάχ προσπάθησε να απειλήσει με φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε απ' όλους κι απομακρύνθηκε ο κίνδυνος για τον Ολυμπιακό
  • 65' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Μπιέλ ο Βρουσάι, ενώ νωρίτερα πέρασε ο Κίνι αντί του Ρέαμπτσιουκ
  •  64' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Γιώργος Μασούρας βρίσκει δίχτυα και ισοφαρίζει για τους Πειραιώτες. Επειτα από ωραίο συνδυασμό Φορτούνη - Κίνι, η μπάλα έφτασε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε και από το αμυντικό κενό της Σαμπάχ, ο Μασούρας έκανε το 1-1.
  • 63' Κοντά στην ισοφάριση ο Ολυμπιακός! Ο Φορτούνης έδωσε στον Ρέαμπτσιουκ, εκείνος σημάδεψε τον Ελ Αραμπί κι ο Μαροκινός χωρίς να σηκωθεί, έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.
  •  58' Ωραία έμπνευση του Ζοάο Καρβάλιο. Βρήκε με κάθετη του Μασούρα, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός βρήκε δίχτυα με όμορφο τελείωμα, όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.
  •  Το 1-0 για την Σαμπάχ παραμένει
  • 48' Ωραία κάθετη πάσα του Φορτούνη προς τον Μασούρα, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι από τον Ιμάνοφ και εκείνος τον νίκησε κρατώντας το 1-0 για την Σαμπάχ
  •  Ο Ολυμπιακός ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο με τρεις αλλαγές. Ο Πασχαλάκης μπήκε αντί του Τζολάκη, ο Ρέτσος στη θέση του Μπα και ο Ροντινέι αντί του Ανδρούτσου.
  • 46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

• 42' ΓΚΟΛ για την Σαμπάχ! Επειτα από ασυνεννοησία του Μπα με τον Τζολάκη ο Βολκόφ έγινε κάτοχος της μπάλας και την έστειλε σε κενή εστία για το 1-0 της Σαμπάχ.
  • 37' Νέα ευκαιρία για την Σαμπάχ. Ο Νουρίγιεφ βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά, αλλά η προσπάθειά του κόντραρε και τελικά κατέληξε κόρνερ
  • 36' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Σαμπάχ. Ο Ανδρούτσος απομάκρυνε σωτήρια πάνω από τη γραμμή το σκαφτό του Βολκόφ, με την μπάλα να περνάει τον Τζολάκη.
  • 31' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζοάο Καρβάλιο στη θέση του Μπουχαλάκη, χωρίς ωστόσο να είναι ξεκάθαρο αν υπάρχει θέμα τραυματισμού με τον Έλληνα μέσο
  •  Εως τώρα Φορτούνης και Μπιέλ είναι εκείνοι με τις περισσότερες πρωτοβουλίες στο ματς, προσπαθώντας να δημιουργήσουν για τον Ολυμπιακό
  •  26' Ο Λέτιτς ζήτησε πέναλτι για το πάτημα του Μπουχαλάκη, όμως ο διαιτητής είχε άλλη άποψη
  • 20' Το 0-0 μεταξύ Ολυμπιακού και Σαμπάχ παραμένει
  •  18' Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή και αναζητεί διαδρόμους για να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή και να φτάσει στο γκολ
  • 11' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά, ο Μπιέλ από κοντά έκανε το πλασέ αλλά ο Ιμάνοφ με δυσκολία απομάκρυνε σε κόρνερ
  • 05' Ο Μπιέλ πάτησε περιοχή, επιχείρησε ένα το σουτ αλλά ήταν αδύναμο και η προσπάθειά του κατέληξε άουτ

Στιγμές από το φιλικό του Ολυμπιακού με την Σαμπάχ

• 03' Ο Ολυμπιακός αναπτύχθηκε ωραία με τον Μπιέλ να αφήνει στον Φορτούνη. Ο Ελ Αραμπί έδωσε στον Μασούρα, ο οποίος κέρδισε το πρώτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Δεν το εκμεταλλεύτηκαν στη συνέχεια οι Πειραιώτες
  • Με το «66» στην πλάτη ο Ιμπόρα
  • 01' Έναρξη της αναμέτρησης
  • Ολα έτοιμα για τη σέντρα στο ματς!
  • Η αποστολή του Ολυμπιακού θα επιστρέψει στην Ελλάδα μετά το φιλικό με την Σαμπάχ και θα ετοιμαστεί για το φιλικό με την Ρέιντζερς στις 26 Ιουλίου στη Σκωτία.
  • Τώρα γίνεται η είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο
  • Δείτε μέσα από την κάμερα του Sportal βίντεο από την προθέρμανση του Ολυμπιακού πριν το φιλικό
  • Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ντάνιελ Μπράμποκ με βοηθούς τους Μάνφρεντ Χάας και Αντριάνο Παγκανίνι.
  • Η Σαμπάχ παρατάσσεται σε 4-2-3-1 χωρίς κλασσικούς εξτρέμ με τους Ιμάνοφ κάτω από τα γκολπόστ, τους Τσάκλα και Ιραθάμπαλ στα στόπερ, τους Σεντίγιεφ και Λέτιτς στο δεξί κι αριστερό άκρο της άμυνας αντίστοιχα. Στον άξονα θα βρίσκονται οι Κρίστιαν και Τσαμάλοφ, με τους Ισάγεφ, Αλασγκάροφ και Νουρίγιεφ να είναι πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Βολκόφ.
  • Η ενδεκάδα της Σαμπάχ: Ιμάνοφ, Σεντίγιεφ, Τσάκλα, Ιραθάμπαλ, Λέτιτς, Κρίστιαν, Τσαμάλοφ, Ισάγεφ, Αλασγκάροφ, Νουρίγιεφ και Βολκόφ
  • Ανεπίσημο ντεμπούτο για τον Ιμπόρα, ο οποίος θα αγωνιστεί δίπλα στον Μπουχαλάκη. Από εκεί και πέρα ο Τζολάκης θα είναι κάτω από τα δοκάρια, τους Ρέαμπτσιουκ, Ντόι, Μπα, Ανδρούτσο στην άμυνα και τους Μπουχαλάκη, Ιμπόρα στον άξονα με τον Φορτούνη οργανωτή και τους Μπιέλ - Μασούρα στα άκρα του Ελ Αραμπί.
  • Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Τζολάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ντόι, Μπα, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Ιμπόρα, Φορτούνης, Μπιέλ, Μασούρας, Ελ Αραμπί.
  • Πριν την τελευταία προπόνηση του Ολυμπιακού επί αυστριακού εδάφους, ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ μίλησε στους εκπροσώπους του Τύπου. Εξέφρασε την ικανοποίηση του για τον τρόπο που κύλησαν οι δύο εβδομάδες στο Μιλς, εντούτοις ξεκαθάρισε πως χρειάζεται χρόνος για να χτίσεις γερές βάσεις σε μια ομάδα.
  •  Η Σαμπάχ από την άλλη πλευρά βρίσκεται σε φουλ αγωνιστική δράση μετέχοντας στο πρωτάθλημα Μαλαισίας, όπου καταλαμβάνει την πέμπτη θέση.
  •  Επιπλέον ο Ισπανός τεχνικός αναμένεται να δώσει χρόνο συμμετοχής για πρώτη φορά στα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας, τους Ιμπόρα και Κίνι, οι οποίοι θα κάνουν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους. Στον αντίποδα εκτός μάχης βρίσκεται ο Ινμπόμ Χουάνγκ, που κάνει θεραπεία τις τελευταίες μέρες.
  • O Ντιέγκο Μαρτίνεθ στο σημερινό φιλικό παιχνίδι με τη δευτεραθλήτρια Αζερμπαϊτζάν θα έχει την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε νέα πρόσωπα και να δοκιμάσει σχηματισμούς.
  •  Οι «eρυθρόλευκοι» στα δύο προηγούμενα φιλικά επικράτησαν 2-1 της Σλοβάτσκο, ενώ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τη Νόρτζελαντ.
  • Η σέντρα είναι προγραμματισμένη στις 13:00 και ο αγώνας θα μεταδοθεί από το Cosmote Sport 1.
  • Καλησπέρα σας από το Sportal. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την φιλική και τελευταία αναμέτρηση του Ολυμπιακού κόντρα στην Σαμπάχ.