Ο Παναθηναϊκός τα είχε όλα εκτός από το γκολ και έχασε 2-1 από τη Ρεν

Φώτης Ιωαννίδης

Intime

Μπάμπης Τσιμπίδας 23:59 - 26.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:47 - 27.10.2023

Ο Παναθηναϊκός έκανε τα πάντα σωστά απέναντι στη Ρεν, εκτός από το πιο σημαντικό πράγμα στο ποδόσφαιρο: το γκολ. Οι Γάλλοι ήταν πιο εύστοχοι και επικράτησαν με γκολ των Γκιρί και Καλιμουεντό. Μείωσε για το Τριφύλλι ο Ιωαννίδης, είχε δοκάρι στο 96' ο Μλαντένοβιτς.

Κρίμα και άδικο… Σε μία βραδιά που ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λεπτου απέναντι σε μία από τις καλύτερες γαλλικές ομάδες, κατάφερε να χάσει με 2-1 από τη Ρεν… Ουσιαστικά, το Τριφύλλι βρέθηκε στο 0-2 από δύο ευκαιρίες των Γάλλων, με μία εκτέλεση υψηλής κλάσης του Καλιμουεντό.

Παράλληλα, οι «πράσινοι» έχαναν το ένα γκολ μετά το άλλο, αποτυγχάνοντας να αξιοποιήσουν τις κλασικές ευκαιρίες τους. Ήταν το μόνο που έλειψε από τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς, σε ένα παιχνίδια που έκαναν όλα τα υπόλοιπα σωστά. Στο ποδόσφαιρο νικάει εκείνος που σκοράρει, η Ρεν το πέτυχε δύο φορές και ο Παναθηναϊκός απλώς μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιωαννίδη.

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση. Αν οι «πράσινοι» είχαν ευστοχία, θα μπορούσαν να πάρουν αποτέλεσμα με τη Ρεν, με τη Μπράγκα, να καθαρίσουν τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ, να μην χάσουν από την ΑΕΚ. Είναι ένας τομέας που με κάποιο τρόπο ο Γιοβάνοβιτς επιβάλλεται να διορθώσει…

Αναμφίβολα, η εντός έδρας ήττα από τη Ρεν δυσκολεύει την πρόκριση. Δεν είναι χαμένη υπόθεση, αλλά με τη λογική η Βιγιαρεάλ θα επικρατήσει της Μακάμπι Χάιφα, που στη σκια του πολέμου στο Ισραήλ μόνο ποδοσφαιρικό οργανισμό δεν θυμίζει. Για να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League, πλέον το τριφύλλι πρέπει να ψάξει το διπλό στη Γαλλία. Ότι μπορεί, το έδειξε…

Το παιχνίδι

Η πρώτη καλή στιγμή της βραδιάς ανήκε στον Παναθηναϊκό. Στο 7’ ο Παλάσιος πήρε από τον Ιωαννίδη και στο ημικύκλιο δεν σημάδεψε καλά στο σουτ του. Η Ρεν βγήκε αμέσως μετά στην επίθεση, ο Λε Φε σέντραρε από δεξιά και ο Γκιρί αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι, σκόραρε με πλασέ. Ο σκόρερ παραλίγο να διπλασιάσει τα γκολ του στο 14’, όμως το σουτ που εξαπέλυσε χτύπησε στο δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία και στο 23’ άγγιξε την ισοφάριση. Ο Τσέριν εκτέλεσε φάουλ από το ημικύκλιο και ο Μαναντά απέκρουσε στη γωνία του. Στο 33’ ο Παλάσιος κυνήγησε τον Ασινιόν και έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Τζούρισιτς, αλλά το τελείωμα του Σέρβου ήταν κακό.

Ο Μπλας στο 39’ σούταρε στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα άουτ. Για να ακολουθήσουν δύο τεράστιες ευκαιρίες για το Τριφύλλι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μπερνάρ με σλάλομ μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έδωσε στον Ιωαννίδη, ο οποίος απέναντι από τον Μαναντά πλάσαρε αδύναμα και ο Γάλλος γκολκίπερ μπλόκαρε. Στο 42’ ο Τζούρισιτς τροφοδοτήθηκε, αλλά απέναντι από τον Μαναντά, πλάσαρε πάνω στον Γάλλο.

Η Ρεν φάνηκε να διασφαλίζει τη νίκη της στο 52’. Ο Μπλας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Καλιμουεντό με ένα εξαιρετικό “τακουνάκι” στην κίνηση, σκόραρε το 0-2. Ο Παναθηναϊκός μπλόκαρε, αλλά η επιμονή του Παλάσιος τον ξανέβαλε στο ματς στο 58’. Ο Τούκου πέρασε τον Ασινιόν, αυτός τον πάτησε και ο Πινέιρο υπέδειξε το πέναλτι, αν και κλήθηκε από το VAR για να το δει. Ο Ιωαννίδης με ψυχραιμία εκτέλεσε και μείωσε το σκορ.

Από εκείνο το σημείο, έγινε... ροντεό. Ο Ιωαννίδης έχασε μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσει, όπως ο Μαντσίνι και ο Βιλένα. Αντίστοιχα, η Ρεν βρέθηκε κοντά στο 1-3, με τον Μπρινιόλι να κάνει μεγάλες αποκρούσεις στο τετ-α-τετ του Καλιμουεντό και στο πλασέ του Ρίντερ.

Οι αλλαγές του Γιοβάνοβιτς δεν απέδωσαν αυτά που περίμενε ο Σέρβος, ο Παναθηναϊκός έριξε ρυθμό, όμως άγγιξε το 2-2 στις καθυστερήσεις. Ο Μλαντένοβιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μαναντά και στην επαναφορά, ο Μαντσίνι δεν σημάδεψε σωστά.

Ο MVP: Η Ρεν δεν έκανε πολλά πράγματα επιθετικά, όμως ο Καλιμουεντό και ο Γκιρί με την ποιότητα και τα προσόντα τους, προκάλεσαν πολλές φορές αναταραχή στην άμυνα του Παναθηναϊκού.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στις αποφάσεις του Μαντσίνι. Ο Αργεντινός είχε τις πιο επικίνδυνες προϋποθέσεις στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν πάσαρε, ούτε σούταρε σωστά και δεν ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Το μόνο που απέμενε για τον Γιοβάνοβιτς, ήταν να περάσει στο ματς και να πλασάρει ο ίδιος. Το σχέδιο του Σέρβου για το ματς δούλεψε πλήρως και ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε. Δεν ισχύει το ίδιο για τις αλλαγές που, που μάλλον έβλαψαν την ομάδα του παρά την ωφέλησαν. Ο Ζενέσιο πήρε πολλά από την ατομική ποιότητα των παικτών του, αφού το πλάνο του δεν βοήθησε τη Ρεν να πάρει τα ηνία.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Πορτογάλος Ζοάο Πινέιρο δεν υπέπεσε σε κάποιο μεγάλο λάθος και άφησε τον ρυθμό, αποφεύγοντας τα πολλά σφυρίγματα. Η μόνη προκατάληψη του αφορούσε τον Παλάσιος, τον οποίο ο Ασινιόν τραβούσε συνέχεια και τον πετούσε στο έδαφος. Όμως ο Πορτογάλος δεν έδινε τίποτα στον Τούκου και έχασε την καθαρή φάση του πέναλτι με το πάτημα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (79’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (61’ Βιλένα), Τζούρισιτς (73’ Σπόραρ), Παλάσιος (61’ Μαντσίνι), Μπερνάρ (61’ Αϊτόρ), Ιωαννίδης

ΡΕΝ (Μπρούνο Ζενέσιο): Μαναντά, Ασιγκνιόν, Ομαρί, Μπελοσιάν, Τρουφέρτ (79’ Τεατέ), Μάτιτς, Λε Φε (46’ Ρίντερ), Μποριγκό (30’ λ.τ. Σανταμαρία), Μπλας, Γκιρί (93’ Τεριέ), Καλιμουεντό (79’ λ.τ. Ντουέ)

ΤΟ LIVE

• ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ. Παναθηναϊκός - Ρεν 1-2
  • ΑΠΙΘΑΝΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Ο ΠΑΟΚ. Με πέναλτι του Σβαμπ στο 96' νίκησε 3-2 στο Αμπερντίν!!!
  • 95' Κίτρινη στον Μπλας
  • 94' Κίτρινη στον Τεατέ
  • 92' Κεφαλιά του Ιωαννίδη άουτ
  • 90' Οι καθυστερήσεις θα είναι έξι λεπτά
  • Δείτε το γκολ του Παναθηναϊκού

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Οι αλλαγές που έχει κάνει ο Γιοβάνοβιτς, με εξαίρεση τον Μαντσίνι, δεν τον έχουν δικαιώσει. Ειδικά το Αϊτόρ με τον Παλάσιος, δεν έχει βγει. Μόνο ο Μαντσίνι έχει εξάρσεις και βοηθάει. Ο δε Σπόραρ είναι απομονωμένος και δεν έχει πάρει ούτε μία πάσα.

• 81' λάθος του Γεντβάι, σουτ του Γκουιρί απέκρουσε εκπληκτικά ο Μπρινιόλι
  • 81' Αριστερό σουτ του Μαντσίνι μπλόκαρε ο Μανταντά
  • 80' Μέσα Τεατέ και Ντεσιρέ Ντουέ, εκτός Καλιμουεντό και Τρουφέ
  • 80' Κίτρινη στον Καλιμουεντό
  • 77' Σουτ του Βιλένα κόντραρε
  • 74' Ο Σπόραρ στη θέση του Τζούριτσιτς
  • 73' Πλασέ του Ιωαννίδη κόντραρε στον Ομαρί, μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ
  • Δείτε το γκολ του Καλιμουεντό
  • 70' Τεράστιος Μπρινιόλι, νίκησε στο τετ α τετ τον Καλιμουεντό και κράτησε το σκορ στο 2-1
  • 69' Πιέζει ο Παναθηναϊκός
  • 62' Μέσα Βιλένα, Αϊτόρ, Μαντσίνι εκτός Τσέριν, Παλάσιος και Μπερνάρ
  • Ο Ιωαννίδης ευστόχησε από την άσπρη βούλα κι έκανε το 1-2
  • 61' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ!!!
  • 60' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ
  • 59' Ο Πινέιρο κλήθηκε να δει φάση για πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού σε μαρκάρισμα του Ασινιόν στον Παλάσιος
  • Στο άλλο ματς που είναι σε εξέλιξη Αμπερντίν-ΠΑΟΚ 2-0!
  • 55' Κεφαλιά του Ιωαννίδη μπλόκαρε ο Μανταντά
  • ΑΠΙΘΑΝΟ γκολ με τακουνάκι από τον Καλιμουεντό, έπειτα από το φάουλ του Ρίντερ από δεξιά με το αριστερό πόδι
  • 49' ΓΚΟΛ Η ΡΕΝ
  • Οι μεγάλες ευκαιρίες του Παναθηναϊκού στο τέλος του πρώτου μέρους
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • 46' Ο Ρίντερ μπήκε στη θέση του Λε Φεέ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Το σκορ είναι... πλαστό. Ο Παναθηναϊκός άξιζε να προηγείται, όχι να χάνει. Παρόλα αυτά, όταν οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς φτάνουν απέναντι από τον Μαναντά, πανικοβάλλονται. Πρέπει να ανακτήσουν τη συγκέντρωση τους, κάτι που δεν είναι εύκολο σε ένα τόσο απαιτητικό και ανταγωνιστικό παιχνίδι.

• ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ Παναθηναϊκός-Ρεν 0-1 με το γκολ του Γκουιρί στο 8'
  • 45'+4' Κίτρινη στον Τρουφέ
  • 45'+1' Γύρισμα του Παλάσιος, πλάσαρε ο Ιωαννίδης και η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. Αλλά ο διαιτητής έδωσε άουτ
  • 45' Κίτρινη στον Αράο
  • Το φάουλ του Τσέριν

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ο Πινέιρο μοιάζει να έχει σημαδέψει τον Παλάσιος. Ο Ασινιόν τον μαρκάρει σε κάθε διεκδίκηση, τον τραβάει, τον πετάει κάτω, αλλά ο Πορτογάλος καλεί τον Τούκου να σηκωθεί για θέατρο. Ανήκουστος ο Πορτογάλος.

• 42' Νέα καλή στιγμή το τριφύλλι. Ο Τζούριτσιτς εκτέλεσε με το αριστερό και ο Μανταντά μπλόκαρε ξανά
  • 41' Μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Ο Μπερνάρ έδωσε στον Ιωαννίδη, αυτός πλάσαρε από ευνοϊκή θέση, η μπάλα κόντραρε ελάχιστα και μπλόκαρε ο Μανταντά.
  • 39' Ο Μπλας σούταρε με το αριστερό από τη μεγάλη περιοχή κι έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
  • 39' Κίτρινη στον Ομαρί
  • 35' Αριστερό σουτ του Μάτιτς εκτός περιοχής απέκρουσε δύσκολα στην αριστερή γωνία ο Μπρινιόλι.
  • 33' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Παλάσιος έδωσε στον Τζούριτσιτς κι ο Σέρβος από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε άουτ
  • Το γκολ των Γάλλων
  • Η φάση με τον Παλάσιος

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Η Ρεν έχει καταφέρει να κερδίσει χρόνο με τις διακοπές και να ανακόψει την ορμή του Παναθηναϊκού. Την ίδια στιγμή, παραμένει άκρως επιθετική, με τον Μπρινιόλι να έχει μία αστάθεια μέχρι τώρα.

• 30' Αναγκαστική αλλαγή για τη Ρεν, ο αρχηγός Μπουριζό, έδωσε τη θέση του στον Σανταμαρία
  • 29' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γκουιρί μπλόκαρε δύσκολα ο Μπρινιόλι
  • 25' Κίτρινη στον Μπερνάρ για φάουλ στον Μπουριζό
  • 24' Ο Ιωαννίδης στο δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσε να εκτελέσει, ενώ ερχόταν με προϋποθέσεις ο Παλάσιος
  • 24' Εκτέλεσε το φάουλ ο Τσέριν απέκρουσε ο Μανταντά.
  • 22' Κίτρινη στον Μπελοσιάν για τράβηγμα στον Ιωαννίδη και φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό.
  • Το κορεό των φίλων του Παναθηναϊκού
  • Ο Λε Φεέ έχει τραυματιστεί και υπάρχει διακοπή.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Η χειρότερη δυνατή εκκίνηση... Από τη μία φάση που παραλίγο ο Παλάσιος να σκοράρει και έχασε την ευκαιρία, στην κόντρα η Ρεν πήρε το προβάδισμα. Ο Μλαντένοβιτς δεν πίεσε τον Λε Φε, του έδωσε χώρο να σεντράρει όπως ήθελε, ο Μπερνάρ δεν κυνήγησε τον Γκουιρί και αυτός σκόραρε. Πρέπει να βγουν πιο δυνατά τα μαρκαρίσματα, γιατί η Ρεν έχει ένταση και ενέργεια.

• 15' Πιέζει ο Παναθηναϊκός, άργησε να σουτάρει ο Μπερνάρ και κόντραρε η μπάλα
  • 14' Δοκάρι για τη Ρεν. Ο Γκουιρί σούταρε με το δεξί εκτός περιοχής και η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι!
  • 8' Μετά την ευκαιρία του Παναθηναϊκού η Ρεν επιτέθηκε, ο Λε Φεέ σέντραρε από δεξιά και ο Γκουιρί με πλασέ στην καρδιά της άμυνας άνοιξε το σκορ.
  • ΓΚΟΛ Η ΡΕΝ!
  • 7' Σουτ του Παλάσιος εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι
  • 4' Γύρισμα του Ιωαννίδη έκανε επιθετικό φάουλ ο Τζούριτσιτς

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Η επιστροφή του Αράο στη μεσαία γραμμή είναι σημαντική, γιατί η Ρεν διαθέτει νεαρούς παίκτες, με ένταση και ενέργεια. Ο Ρούμπεν είναι πιο αργός και η αναχαίτιση των αντιπάλων ήταν ένα θέμα. Αντίθετα, ο Βραζιλιάνος έχει τα χαρακτηριστικά να ανταποκριθεί καλύτερα στο ματς.

• Σέντρα στο ματς
  • Θυμίζουμε τις ενδεκάδες
  • Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Τσέριν, Αράο, Τζούριτσιτς, Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.
  • Ρεν (Μπρούνο Ζενεσιό): Μανταντά, Ασινιόν, Ομάρι, Μπελοσιάν, Τρουφέ, Μάτιτς, Μπουριζό, Λε Φεέ, Μπλας, Γκουιρϊ, Καλιμουεντό.
  • Οι οπαδοί της Ρεν στη θύρα 6
  • Οι πράσινοι οπαδοί και το καλωσόρισμα στους Γάλλους
  • Στα ματς των ελληνικών ομάδων Μαρσέιγ-ΑΕΚ 3-1 (τελικό) και Ολυμπιακός-Γουέστ Χαμ 2-1 (τελικό)
  • Στον πάγκο της Ρεν βρίσκονται οι Γκαγιόν, Λεμπέ, Τεατέ, Τεριέ, Σανταμαρία, Γουό, Γκ. Ντουέ, Ρίντερ, Ντ. Ντουέ, Σαλάχ, Ναγκιντά, Γιλντιρίμ.
  • Στον πάγκο του Παναθηναϊκού είναι οι Λοντίγκιν, Λίλο, Πέρεθ, Σπόραρ, Μαντσίνι, Αϊτόρ, Σιδεράς, Κώτσιρας, Βιλένα, Προδρομίτης, Μπιλάλ.
  • Η βαθμολογία στον όμιλο του Παναθηναϊκού.
  • Θυμίζουμε ότι το άλλο ματς στον όμιλο Βιγιαρεάλ - Μακάμπι Χάιφα αναβλήθηκε, λόγω της κατάστασης στο Ισραήλ και θα γίνει στις 6 Δεκεμβρίου.
  • Ο Παναθηναϊκός
  • Διαιτητής είναι ο Πορτογάλος Ζοάο Πινέιρο και βοηθοί του οι Λουτσιάνο Μάια και Λουίς Κάμπος. Τέταρτος είναι ο Φάμπιο Βερίσιμο και στο VAR οι Λουίς Γκοντίνιο, Αντρέ Ναρτσίσο.