Ο Ζοάο Πέδρο στις καθυστερήσεις έσωσε τον βαθμό για τον Παναιτωλικό, στο 1-1 της Τούμπας με τον Πανσερραϊκό

Πανηγυρισμοί παικτών Παναιτωλικού

©Intime

Άγγελος Φραγκισκάτος 22:59 - 02.09.2023 / Ανανεώθηκε: 23:29 - 02.09.2023

Χάρη στο γκολ του Ζοάο Πέδρο στις καθυστερήσεις, ο Παναιτωλικός πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στη Τούμπα κόντρα στον Πανσερραϊκό, με φόντο την 3η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Ο Παναιτωλικός αν και βρέθηκε να χάνει στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, κατάφερε να πιέσει και να φέρει το ματς στα ίσια στις καθυστερήσεις, χάρη στο γκολ του Ζοάο Πέδρο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία, μόλις στο 11ο λεπτό. Ο Ντίαζ επιχείρησε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο Χόβαν έπεσε σωστά στη γωνία και απομάκρυνε τη μπάλα. Ο Πανσερραϊκός είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Καπίνο.

Στο 30ο λεπτό η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία βγήκε στην αντεπίθεση και με συνεχόμενες πάσες, είχαν τελικό αποδέκτη τον Μούργο, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ από κοντά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Έξι λεπτά μετά ο Πανσερραϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Τομάς πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά την τελευταία στιγμή η άμυνα του Παναιτωλικού απομάκρυνε τον κίνδυνο. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-0.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γκάμπριελ Σούρερ είχε το πάνω χέρι. Στο 52ο λεπτό ο Ντίαζ επιχείρησε ένα σουτ μέσα από τη περιοχή, όμως ο Χόβαν έπεσε σωστά και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 57ο λεπτό ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν. Ο Χατζηστράβος έκανε μία σέντρα, ο Άλεξιτς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω

Στο 64ο λεπτό ο Παναιτωλικός έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο ματς. Ο Καρέλης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπένγκστρομ, βγήκε απέναντι από τον Χόβαν, αλλά το πλασέ έφυγε αρκετά έξω. Στο 84ο λεπτό ο Ντουάρτε μπήκε μέσα στη περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Τελικά οι Αγρινιώτες στις καθυστερήσεις κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Μετά από σέντρα του Τορεχόν, βρήκε μέσα στη περιοχή τον Πέδρο και εκείνος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

MVP

Ο Ζοάο Πέδρο ήταν αρκετά δραστήριος, ενώ επίσης ήταν και αυτός που πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για τον Παναιτωλικό στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Πανσερραϊκό.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Χάγιεκ, Μπέργκστρεμ, Πεταυράκης, Μασκανάκης (55' Ντανκερλούι), Πηλέας, Ουεντραόγκο, Στάϊκος (90+2' Θυμιάνης), Μούργος (72' Τσαγκαλίδης), Τόμας (55' Χατζηστραβός), Άλεξιτς (72' Γούλερι).

Παναιτωλικός (Γκάμπριελ Σούρερ): Καπίνο, Λιάβας, Ντουάρτε (76' Τσιγγάρας), Μλάντεν (46' Σενγκέλια), Μαλής, Σίλβα, Τσιγγάρας, Μπαλντασάρα (82' Ζοάο Πέδρο), Περές, Ντίαζ (76' Χουάνπι), Καρέλης (90+2' Βοίλης).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 3ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ (4ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Δείτε το live του αγώνα

• Λήξη στον αγώνα (1-1)
  • 90' ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναιτωλικό. Μετά από σέντρα του Τορεχόν, βρήκε μέσα στη περιοχή τον Πέδρο και εκείνος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1 για τους Αγρινιώτες.
  • Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 89' Ο Καρέλης σούταρε εντός της περιοχής, αλλά ο Χόβαν μπλόκαρε εύκολα.
  • 86' Ο Γούλερι σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.
  • 84' Καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ντουάρτε μπήκε μέσα στη περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.
  • 83' Ο Γούλερι πλάσαρε από τα πλάγια, ο Καπίνο απέκρουσε, αλλά η φάση καταγράφηκε ως μη γενόμενη.
  • Ισορροπημένο είναι το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, μετά την υπεροχή του Παναιτωλικού στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου.
  • 76' Ο Γκάμπριελ Σούρερ φρέσκαρε την ομάδα του. Φρεντ Ντουάρτε και Χουάνπι αντί των Τσιγγάρα και Ντίας.
  • 72' Αλλαγές για τον Πανσερραϊκό. Γούλερι και Τσαγκαλίδης αντί των Άλεξιτς και Μούργου.
  • Το ματς διακόπηκε για να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων.
  • 64' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Καρέλης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπένγκστρομ, βγήκε απέναντι από τον Χόβαν, αλλά το πλασέ έφυγε αρκετά έξω.
  • 59' Ο Άλεξιτς πήρε τη κεφαλιά, μετά από τη σέντρα του Ντάνκερλουϊ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Καπίνο.
©Intime
  • 57' Καλή στιγμή για τον Πανσερραϊκό. Ο Χατζηστράβος έκανε μία σέντρα, ο Άλεξιτς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.
  • 55' Μαζεμένες αλλαγές για τον Πανσερραϊκό. Χατζηστραβός και Ντάνκερλουϊ αντί των Μασκανάκη και Τομάς.
  • 52' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ντίαζ επιχείρησε ένα σουτ μέσα από τη περιοχή, όμως ο Χόβαν έπεσε σωστά και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
  • 45' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Σενγκέλια πήρε τη θέση του Μλάντεν.
  • Λήξη ημιχρόνου (1-0).
  • Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.
  • 43' Ο Μασκανάκης επιχείρησε ένα σουτ από το όριο της μεγάλής περιοχής, έκοψε με το κεφάλι ο Μλάντεν.
  • Ο Πανσερραϊκός έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση.
©Intime
  • 36' Καλή ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Ο Τομάς πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά την τελευταία στιγμή η άμυνα του Παναιτωλικού απομάκρυνε τον κίνδυνο.
  • 30' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Πανσερραϊκό. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία βγήκε στην αντεπίθεση και με συνεχόμενες πάσες, είχαν τελικό αποδέκτη τον Μούργο, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ από κοντά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.
  • 27' Ο Άλεξιτς έκανε ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Καπίνο μπλόκαρε.
©Intime
  • 23' Ο Άλεξιτς πήρε μία κεφαλιά υπό πίεση, ωστόσο ο Καπίνο δεν ανησύχησε.
  • 20' Ο Χόβαν μπλόκαρε την κεφαλιά του Ντουάρτε, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ντίαζ.
©Intime
  • Το παρών έχουν δώσει και οι φίλοι του Πανσερραϊκού.
  • Ο ρυθμός του παιχνιδιού είναι πολύ καλός, καθώς και οι δύο ομάδες είναι πολύ δραστήριες στον αγωνιστικό χώρο.
  • 13' Ο Στάικος προσπάθησε να απειλήσει με μακρινό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε εκτός της εστίας του Καπίνο.
  • 11' Πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση για τον Παναιτωλικό. Ο Ντίας κουβάλησε τη μπάλα από τον χώρο της μεσαίας γραμμής και επιχείρησε ένα σουτ, όμως ο Χόβαν έπεσε σωστά στη γωνία του.
  • 6' Ο Μασκανάκης έκανε μία επικίνδυνη σέντρα μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, αλλά ο Καπίνο μπλόκαρε σταθερά.
  • 2' Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Ο Στάικος έκανε ένα μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Καπίνο.
  • Το ματς ξεκίνησε.
  • Πέντε λεπτά απομένουν για την έναρξη του παιχνιδιού.
  • Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Σταύρος Τσιμεντερίδης, ενώ βοηθοί του είναι οι Κωνσταντίνος Στάικος και Ιωάννης Μηνούδης. Τέταρτος είναι ο Παναγιώτης Ραφαήλ Τσιάρας και στο VAR ο Τάσος Σιδηρόπουλος.
  • Παναιτωλικός (Γκάμπριελ Σούρερ): Καπίνο, Ντουάρτε, Μλάντεν, Μαλής, Λιάβας, Πέρες, Τσιγγάρας, Τορεχόν, Μπαλντασάρα, Ντίας, Καρέλης.
  • Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Χάγεκ, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Πηλέας, Ουεντραόγκο, Στάικος, Μούργος, Μασκανάλης,Τομάς, Άλεξιτς.