Είχε κέφια ο Ζίβκοβιτς και ξεκίνησε με «τριάρα» ο ΠΑΟΚ το πρωτάθλημα

©intime

Δημήτρης Χούπης 22:02 - 20.08.2023 / Ανανεώθηκε: 22:20 - 20.08.2023

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το δεξί το πρωτάθλημα, κερδίζοντας τον Αστέρα Τρίπολης 3-0, με τον Ζίβκοβιτς να βάζει δύο γκολ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το δεξί το πρωτάθλημα, κερδίζοντας τον Αστέρα Τρίπολης 3-0 για την πρώτη αγωνιστική της Stoiximan Super League

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου είχαν την κατοχή, αλλά όχι τις πολλές φάσεις για να απειλήσουν την εστία του Παπαδόπουλου.

Στο 22' ήρθε το γκολ για τον «δικέφαλο». Ο Μουργκ πήρε την μπάλα από τον Σβαμπ, πέρασε εξαιρετικά τον αμυντικό του Αστέρα και με ένα πλασέ «νίκησε» τον Παπαδόπουλο.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά στο 41' η ομάδα της Τρίπολης κέρδισε πέναλτι κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Έκονγκ ανέτρεψε τον Μιριτέλιο, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά μετά ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να κερδίσει πέναλτι. Παρόλα αυτά ο Βασίλης Φωτιάς πήρε πίσω την απόφασή του. Μετά από εξέταση της φάσης στο VAR, θεώρησε πως ο Τάισον έχει αρχίσει να πέφτει, όταν έρχεται σε επαφή με τον Καστάνο, με αποτέλεσμα να πάρει κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου μπήκε δυνατά και με δύο γκολ σε πέντε λεπτά «καθάρισαν» τον αγώνα. Στο 54' ο Σβαμπ έκανε μια σέντρα, η μπάλα πέρασε από τέσσερις παίκτες του Αστέρα και ο Ζίβκοβιτς με ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-0.

Πέντε λεπτά μετά οι παίκτες του «δικεφάλο» βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Τάισον έχασε το τετ α τετ, αλλά στο ριμπάουντ ο Ζίβκοβιτς έκανε το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στη συνέχεια η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε τον έλεγχο του αγώνα, κρατώντας το 3-0 μέχρι τη λήξη.

MVP:  Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος επιθετικός του ΠΑΟΚ είχε κέφια σήμερα, κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση. Αποκορύφωμα τα δύο γκολ που έβαλε.

Έστειλε… αδιάβαστο τον Άρη ο ΟΦΗ στη ματσάρα του «Γεντί Κουλέ»
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

21:40 - 20.08.2023

Σε ένα εκπληκτικό ματς στο «Γεντί Κουλέ» με πέντε γκολ, ο ΟΦΗ επικράτησε 3-2 του Άρη, που νωρίτερα είχε επιστρέψει από το εις βάρος του 2-0. Δοκάρι ο Άρης στο 86' με τον Πάλμα κι ενώ το σκορ ήταν στο 2-2.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:  Στο πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ. Μετά το 1-0 η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι και δεν άφησε τον Αστέρα να φτάσει στην περιοχή τους.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:  Η δεύτερη φορά που οι δύο ομάδες παίζουν μεταξύ τους την πρώτη αγωνιστική τα τελευταία έξι χρόνια. Η πρώτη ήταν τον Αύγουστο του 2018, με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει με 1-0 στην Τούμπα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ (2ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Οζντόεφ, Σβαμπ, Μουργκ, Ζίβκοβιτς, Τάισον, Μπράντον Τόμας.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρες, Μουνάφο, Αλάγκμπε, Μπερτόλιο, Σίτο, Καλτσάς, Μιριτέλο.

• Τέλος αγώνα

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ ξεκινά με το δεξί στη Super League κάνοντας διαχείριση τόσο στις δυνάμεις του, όσο και στο σκορ.

• Πέντε λεπτά των καθυστερήσεων
  • 87'  Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Κωνσταντέλιας έκανε ένα πλασέ, αλλά ο Ζουγρής το έβγαλε
  • 84'  Κακό σουτ του Οζντόεφ πέρασε πολύ έξω
  • 83' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μάντζης έπιασε ωραία κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.
  • 80'  Ο Κρεσπί πήρε την μπάλα εντός περιοχής, άνοιξε λίγο το κοντρόλ, αλλά ο Κοτάρσκι είχε βγει και τον πρόλαβε πριν σουτάρει.
  • 77' Αδύναμο σουτ του Καλτσά, δεν ανησυχεί ο Κοτάρσκι
  • 70'  Ο ΠΑΟΚ ψάχνε κι άλλο γκολ, έχοντας κλείσει τον Αστέρα στο δικό του μισό

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστές-Μουργκ-Σβαμπ και Ζίβκοβιτς κάνει πάρτι κόντρα στον Αστέρα και όλα δείχνουν ένα εύκολο βράδυ.

• 59' ΓΚΟΟΟΛ Ο ΠΑΟΚ 3-0. Οι παίκτες του «δικεφάλο» βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Τάισον έχασε το τετ α τετ, αλλά στο ριμπάουντ ο Ζίβκοβιτς έκανε το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.
  • 57'  Ο Μιχαηλίδης πήρε την κεφαλιά μετά από το κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
  • 56'  Από δύσκολο σημείο πήγε να σκοράρει ο Τόμας, το έβγαλε ο Παπαδόπουλος
  • 54'  ΓΚΟΟΟΟΛ Ο ΠΑΟΚ. Ο Σβαμπ έκανε μια σέντρα, η μπάλα πέρασε από τέσσερις παίκτες του Αστέρα και ο Ζίβκοβιτς με ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-0.
  • Έναρξη δευτέρου μέρους
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου 1-0
  • 45+4' Το πήρε πίσω το πέναλτι. Ο Φωτιάς ήλεγξε τη φάση στο VAR και πήρε πίσω το πέναλτι, ενώ έδωσε κίτρινη κάρτα στον Τάισον για θέατρο.
  • 45' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ
  • 41' ΔΟΚΑΡΙ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΟΥ ΜΙΡΙΤΕΛΙΟ
  • 40' Πέναλτι για τον Αστέρα. Ο Έκονκγ βρήκε τον Μιριτέλιο και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και μετά το γκολ κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο.

• 30' Ο ΠΑΟΚ ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα μετά το γκολ, έχοντας κλείσει τον Αστέρα στο δικό του μισό.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο και βρηκε γκολ με τον πιο... απίθανο παίκτη, τον Τόμας Μουργκ.

• 22'  Ο Μουργκ μετά από πάσα του Σβαμπ πέρασε εξαιρετικά τον αμυντικό του Αστέρα και «νίκησε» με πλασέ τον Παπαδόπουλο για το 1-0.
  • ΓΚΟΟΟΛ Ο ΠΑΟΚ
  • 19'  Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Μετά από λάθος του Σβαμπ, ο Κρεσπί μπήκε στην περιοχή σούταρε, αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε
  • 18' Πρώτη τελική για τον Αστέρα. Το σουτ του Μουνάφο πέρασε αρκετά έξω.
  • 16' Πρώτο κόρνερ για τον Αστέρα
  • 15'  Νέο σουτ για τον ΠΑΟΚ. Ο Τόμας είχε χώρο, αλλά άργησε και τον πρόλαβε η άμυνα του Αστέρα με αποτέλεσμα ο Παπαδόπουλος να μπλοκάρει εύκολα.
  • 14' Καλό σουτ του Σβαμπ εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο έξω
  • 11'  Δεύτερο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, πέρασε ανεκμετάλλευτο κι αυτό.
  • 8' Γύρισμα του Ράφα Σοάρες, μπλόκαρε εύκολα ο Παπαδόπουλος
  • 6' Στο έδαφος ο Ζίβκοβιτς με ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι
  • 3' Πρώτο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, με τον Τζουκάνοβιτς να κόβει τον Οζντόεφ. Το κόρνερ ωστόσο πέρασε ανεκμετάλλευτο.
  • Ο Αστέρας είχε μια αλλαγή της τελευταίας στιγμής, με τον Κρέσπι να παίρνει τη θέση του Μπερτόλιο, ο οποίος είχε ενοχλήσεις κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης.
  • Έναρξη αγώνα

Διαιτητές: Βασίλειος Φωτιάς, Χασάν Κούλα, Βασίλειος Νικολακάκης
4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσετσίλας
VAR: Κωσταράς, Γκαϊτατζής

• Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα μεταξύ του ΠΑΟΚ με τον Αστέρα Τρίπολης.