Περίπατο ο ΠΑΟΚ με τον... έφηβο Τάισον, άνοιξε λογαριασμό ο Σαμάτα

Γιώργος Σακελλαρίου 22:33 - 27.09.2023 / Ανανεώθηκε: 22:42 - 27.09.2023

Ο ΠΑΟΚ είχε τον Τάισον σε μεγάλα κέφια. Ο Βραζιλιάνος έδωσε δύο ασίστ σε Κουλιεράκη, Μουργκ, ο Σαμάτα πέτυχε το πρώτο του γκολ και οι Θεσσαλονικείς νίκησαν άνετα 3-0 τον Βόλο.

Ο ΠΑΟΚ είχε την ήττα από τον ΟΦΗ και την ισοπαλία εντός στο ντέρμπι με τον Άρη.

Στο πρωτάθλημα, λοιπόν, δεν είχε περιθώρια για απώλειες. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ανασυντάχθηκε, νίκησε στο Ελσίνκι με 3-2 και πέτυχε ακόμα τρία γκολ στο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο ΠΑΟΚ που είχε μηδέν γκολ με ΟΦΗ και Άρη φιλοδώρησε με τρία γκολ στην Τούμπα, χωρίς να δεχθεί γκολ αυτή τη φορά και τον αδύναμο Βόλο, παραμένει δεύτερος και πλέον ετοιμάζεται για το κυριακάτικο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Δύο δοκάρια!

Ο ΠΑΟΚ μπήκε χαλαρά στο ματς, ναι μεν, είχε τον απόλυτο έλεγχο και την κατοχή, αλλά δεν έκανε φάσεις. Πρώτος απείλησε ο Βόλος στο 5’. Δεξί σουτ εκτός περιοχής του Μαχαίρα, απέκρουσε σε κόρνερ ο Κοτάρσκι.

Ο «Δικέφαλος» είχε κατοχή 71%, αλλά η πρώτη του ευκαιρία σημειώθηκε στο 18’. Ο Ζίβκοβιτς πάσαρε στον Σαμάτα, αυτός από πλάγια δεξιά πλάσαρε κι απέκρουσε με το αριστερό χέρι ο Παπαδόπουλος. Αυτή η φάση ήταν και ουσιαστικά ένα μικρό δείγμα για όσα ακολούθησαν. Ο ΠΑΟΚ πήρε μπροστά και στο 19’ σουτ του Τάισον, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ. Στην εξέλιξη σουτ του Μπάμπα δεν βρήκε στόχο. Στο 23’ φάουλ του Σβαμπ, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος και στο επόμενο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι.

Σέντρα του Ζίβκοβιτς, κεφαλιά του Σβαμπ στη μικρή περιοχή κατέληξε στο δεξί δοκάρι, στην επαναφορά επίσης από τη μικρή περιοχή ο Τσιγγάρας έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ!

Στο 28’ είχε νέο δοκάρι ο ΠΑΟΚ! Ο Ζίβκοβιτς έδωσε στον Σάστρε αυτός εντός περιοχής έπιασε δεξί δυνατό σουτ και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι!

Μάγος Τάισον και 2-0!

Οι Θεσσαλονικείς έψαχναν το πρώτο γκολ και στο 34’ από γύρισμα του Ζίβκοβιτς, το βιαστικό σουτ του Εκόνγκ έφυγε άουτ΄.

Στο 39’ έγινε το 1-0. Φάουλ του Τάισον από τον άξονα και προς τα δεξιά, κεφαλιά του Κουλιεράκη στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα καρφώθηκε στην αριστερή γωνία του Παπαδόπουλου. Ο Σιδηρόπουλος, ωστόσο, κλήθηκε στο VAR από τον Μανούχο, για να δει τη φάση κι αν επηρέαζε ο εκτεθειμένος Εκόνγκ. Ο Καμερουνέζος δεν είχε συμμετοχή στη φάση και το γκολ μέτρησε. Αυτό ήταν και το δεύτερο γκολ του Κουλιεράκη, ο οποίος σκόραρε και στο Ελσίνκι.

Στο 45’+1’ έγινε το 2-0. Ο απίθανος Τάισον πήρε τη μπάλα μεταξύ περιοχής του ΠΑΟΚ και του κέντρου, ξεχύθηκε στην επίθεση με αντίπαλο τον Λούνα κι έβγαλε μισό γκολ στον Μουργκ, ο οποίος με προβολή με το αριστερό από κοντά σημείωσε το 2-0!

Άνοιξε λογαριασμό ο Σαμάτα!

Ο ΠΑΟΚ πλέον είχε να διαχειριστεί στο δεύτερο ημίχρονο ένα καθαρό σκορ και στόχος του ήταν να πετύχει ένα ακόμα, ώστε να κάνει πιο εύκολο το έργο του. Στο 48’ ο Ζίβκοβιτς είχε φάουλ, αλλά απέκρουσε με τις γροθιές ο Παπαδόπουλος.

Στο 55’ έγινε το 3-0 με το πρώτο γκολ του Σαμάτα, που το ήθελε για να πάρει ψυχολογία. Ο Μπάμπα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Τσοκάνης δεν κατάφερε ν' απομακρύνει και ο Σαμάτα πέρασε και τον Παπαδόπουλο και πλάσαρε με το αριστερό για το 3-0.

Στο 58’ έχασε τεράστια ευκαιρία ο ΠΑΟΚ. Γύρισμα του Μπάμπα από αριστερά, ο Ζίβκοβιτς πλάσαρε κι απομάκρυνε με εντυπωσιακό τρόπο στη γραμμή ο Τσοκάνης!

Ο νικητής φυσικά είχε κριθεί και ο ΠΑΟΚ απλά προσπάθησε να βγάλει το παιχνίδι, ενώ ο Λουτσέσκου άλλαξε παίκτες για να τους κρατήσει φρέσκους για τη Λεωφόρο.

Στο 68’ κόρνερ του Ντεσπόντοφ από τα δεξιά, κεφαλιά του Σάστρε μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος, ενώ στο επόμενο λεπτό το ίδιο έκανε ο Κοτάρσκι σε μακρινό σουτ του Ενγκίν. Στο 72’ ο Κωνσταντέλιας από πάσα του Ντεσπόντοφ δεν βρήκε στόχο. Το ματς είχε «σβήσει» και στο 88’ από σέντρα του Μπάμπα, η κεφαλιά του Οζντόεφ κατέληξε στα χέρια του Παπαδόπουλου

Ο MVP

Ο Τάισον στα 35 του χρόνια, παίζει σαν έφηβος. Ο Βραζιλιάνος, η ποιότητα του οποίου είναι αδιαμφισβήτητη έκανε το φάουλ για το 1-0 και είχε κούρσα 60 μέτρων και πάσα μισό γκολ στον Μουργκ στο 2-0. Ο Τάισον ουσιαστικά υπέγραψε μία εύκολη νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Στο γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ μετά το 20’ ανέβασε στροφές και βρήκε δύο γκολ στην τελική ευθεία του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι, έφυγε το όποιο άγχος και η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Είναι τέτοια η διαφορά των δύο ομάδων, που ο Μπράτσος δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα, ενώ είχε κι ελλείψεις. Ο Λουτσέσκου είχε να διαχειριστεί την κούραση από τα συνεχόμενα ματς, ενώ ακολουθεί ο Παναθηναϊκός και σε σχέση με το ματς στα Γιάννινα, η ενδεκάδα είχε εννέα αλλαγές.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Σιδηρόπουλος εκνεύρισε τον κόσμο και τον ΠΑΟΚ επειδή χάρισε δύο κίτρινες σε παίκτες του Βόλου κι επειδή από κλήση του Μανούχου πήγε να δει στο VAR αν επηρέαζε τη φάση στο πρώτο γκολ ο εκτεθειμένος Εκόνγκ. Ο τελευταίος δεν έκανε κίνηση προς την μπάλα και ο Σιδηρόπουλος σωστά το μέτρησε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι τελικές στο 18’ ήταν 0-2 για τον Βόλο και στο τέλος του πρώτου μέρους 11-3…

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Μπάμπα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης (77’ Νάσμπεργκ), Τσιγγάρας, Σβαμπ (65’ Οζντόεφ), Τάισον (65’ Κωνσταντέλιας), Ζίβκοβιτς (65’ Ντεσπόντοφ), Μουργκ, Σαμάτα (81’ Τζίμας).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο (56’ Καλογερόπουλος), Λούνα, Τάχατος, Τσοκάνης (80’ Ασλανίδης), Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ (46’ Ενγκίν), Κόμπα (65’ Μεταξάς), Κορνέτ, Μαχαίρας, Γκαρσία (65’ Μωραϊτης).

ΤΟ LIVE

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 με τα γκολ των Κουλιεράκη στο 39', Μουργκ στο 45'+1' και Σαμάτα στο 55'.
  • 88' Σέντρα του Μπάμπα, κεφαλιά του Οζντόεφ στα χέρια του Παπαδόπουλου
  • 81' Ο Τζίμας στη θέση του Σαμάτα και ο Ασλανίδης αντί του Τσοκάνη.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο Ράζβαν Λουτσέσκου βλέπει την ομάδα του να προηγείται με 3-0, αλλά δεν σταματάει να κάνει έντονες παρατηρήσεις στους παίκτες του.

• 77' Ο Νάσμπεργκ στη θέση του Κουλιεράκη
  • 72' ο Ντεσπόντοφ γύρισε στον Κωνσταντέλια, αλλά αυτός αστόχησε.
  • 69' Ο Ενγκίν έκανε μακρινό σουτ, αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε
  • 68' Κόρνερ του Ντεσπόντοφ από δεξιά, κεφαλιά του Σάστρε μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος

Mάνος Τσαλγατίδης: Μετά το 3-0 ο ΠΑΟΚ μπορεί να κάνει διαχείριση του αγώνα, καθώς ακολουθεί το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

• 65' Αλλαγές και ο ΠΑΟΚ. Ο Ντεσπόντοφ στη θέση του Ζίβκοβιτς, ο Οζντόεφ στη θέση του Σβαμπ και ο Κωνσταντέλιας αντί του Τάισον
  • 65' Ο Μεταξάς στη θέση του Κόμπα και ο Μωραϊτης στη θέση του Γκαρσία
  • 3-1 ο Ολυμπιακός με τον Άρη, σκόρερ ξανά ο Ελ Κααμπί
  • 58' Τεράστια ευκαιρία ο ΠΑΟΚ. Γύρισμα του Μπάμπα από αριστερά, ο Ζίβκοβιτς πλάσαρε κι απομάκρυνε με εντυπωσιακό τρόπο στη γραμμή ο Τσοκάνης
  • 56' Ο Καλογερόπουλος στη θέση του Άλχο.
  • Ο Μπάμπα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Τσοκάνης δεν κατάφερε ν' απομακρύνει και ο Σαμάτα πέρασε και τον Παπαδόπουλο και πλάσαρε με το αριστερό για το 3-0.
  • 55' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ. Το πρώτο για τον Σαμάτα!!!

Μάνος Τσαλγατίδης: Οι «ασπρόμαυροι» μπηκαν ορμητικά στο 2ο μέρος με στόχο να πετύχουν και τρίτο τέρμα.

• Στο 62' Ολυμπιακός-Άρης 2-1. Ο Άρης στο 1-1 είχε δοκάρι σε τετ α τετ για το 1-2
  • 46' Ο Ενγκίν πήρε τη θέση του Τρουιγέ
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • 11-3 οι τελικές στο πρώτο μέρος.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ προηγείται δίκαια στο 1ο μέρος, καθώς έχει εξαιρετική απόδοση

• ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. ΠΑΟΚ-Βόλος 2-0 με τα γκολ των Κουλιεράκη στο 39' και του Μουργκ στο 45'+1'

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ προηγείται με 2-0 την ώρα που η διαιτησία του Σιδηρόπουλου είναι απαράδεκτη.

• Ο απίθανος Τάισον πήρε τη μπάλα μεταξύ περιοχής του ΠΑΟΚ και του κέντρου, ξεχύθηκε στην επίθεση με αντίπαλο τον Λούνα κι έβγαλε μισό γκολ στον Μουργκ, ο οποίος με προβολή με το αριστερό από κοντά σημείωσε το 2-0! Νέο φοβερό σπριντ, όπως με τη Χαρτς, από τον 35χρονο Βραζιλιάνο
  • 45'+1'  2-0 Ο ΠΑΟΚ!
  • Μετράει το γκολ 1-0, ο ΠΑΟΚ!
  • Πήγε να δει το γκολ ο Σιδηρόπουλος για το αν επηρεάζει ο Εκόνγκ, ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ
  • Φάουλ του Τάισον από τον άξονα και προς τα δεξιά, κεφαλιά του Κουλιεράκη στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα στην αριστερή γωνία του Παπαδόπουλου
  • 39' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ!
  • 34' Γύρισμα του Ζίβκοβιτς, βιαστικό σουτ του Εκόνγκ άουτ
  • Από 0-2 στο 18' οι τελικές είναι πλέον 7-3
  • 28' ΝΕΟ ΔΟΚΑΡΙ Ο ΠΑΟΚ! Ο Ζίβκοβιτς έδωσε στον Σάστρε αυτός εντός περιοχής έπιασε δεξί δυνατό σουτ και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι!
  • 24' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Σέντρα του Ζίβκοβιτς, κεφαλιά του Σβαμπ στο δεξί δοκάρι, στην επαναφορά από τη μικρή περιοχή ο Τσιγγάρας έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ
  • 23' Φάουλ του Σβαμπ, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος
  • 22' Κίτρινη στον Τάχατο

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έχει επιβάλλει τον ρυθμό του και προσπαθεί να τροφοδοτήσει σωστά τον Σαμάτα προκειμένου να ανοίξει το σκορ.

• 19' Σουτ του Τάισον απέκρουσε ο Παπαδόπουλος σε κόρνερ και στην εξέλιξη σουτ του Μπάμπα δεν βρήκε στόχο
  • 18' πρώτη φάση για τον ΠΑΟΚ, ο Ζίβκοβιτς στον Σαμάτα, αυτός από πλάγια δεξιά σούταρε κι απέκρουσε ο Παπαδόπουλος
  • 16' Η κατοχή είναι 71%-29% για τον ΠΑΟΚ, αλλά οι τελικές 0-2!
  • Στο 21' Ολυμπιακός-Άρης 1-0 με αυτογκόλ του Μπράμπετς
  • 8' Ο Μουργκ στο πέναλτι προσπάθησε να φέρει τη μπάλα στο αριστερό και πριν εκτελέσει κόπηκε
  • 5' Δεξί σουτ εκτός περιοχής του Μαχαίρα, απέκρουσε σε κόρνερ ο Κοτάρσκι
  • Σέντρα στην Τούμπα
  • Σε 5 ματς στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ έχει 4 νίκες κι ένα ματς έληξε ισόπαλο με το εκπληκτικό 4-4. Τα γκολ είναι 15-6 υπέρ του ΠΑΟΚ.
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων βγήκαν στο γήπεδο κρατώντας αδέσποτα σκυλιά. Φοβερή εικόνα με τα τετράποδα στον αγωνιστικό χώρο
  • Για τον Βόλο εκτός είναι οι τραυματίες Ντέλετιτς, Σιέλης, Σιαμπάνης, Μπαριέντος, Μύγας.
  • Για τον ΠΑΟΚ εκτός είναι Μεϊτέ, Μάρκος Αντόνιο, Μιχαηλίδης, Λύρατζης
  • Στα δύο ματς που προηγήθηκαν δεν υπήρξε νικητής. Στο Αγρίνιο Παναιτωλικός-ΟΦΗ 1-1 και στην Καισαριανή Κηφισιά-Λαμία 1-1.
  • Εικόνες από την προθέρμανση του ΠΑΟΚ
  • Στον πάγκο του ΠΑΟΚ είναι οι Ζίβκοβιτς, Νάσμπεργκ, Κωνσταντέλιας, Βιεϊρίνια, Οζντόεφ, Σοάρες, Τόμας, Ντεσπόντοφ, Τζίμας.
  • Στον πάγκο του Βόλου είναι οι Κόστιτς, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Μραζ, Κίτσος, Μπερτόγλιο, Μεταξάς, Μωραϊτης, Ενγκίν.
  • Διαιτητές: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος, Πολυχρόνης Κωσταράς, Χασάν Κούλα 4ος Διαιτητής: Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας
  • Η ενδεκάδα που επέλεξε ο τεχνικός του Βόλου Κώστας Μπράτσος: Παπαδόπουλος, Άλχο, Λούνα, Τάχατος, Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ, Κόμπα, Κορνέτ, Μαχαίρας, Γκαρσία.
  • Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από νίκη 3-1 στα Γιάννινα επί του ΠΑΣ και ο Βόλος ηττήθηκε εντός 2-1 από τον Αστέρα Τρίπολης. Ο «Δικέφαλος» σε πέντε ματς είναι δεύτερος με δέκα βαθμούς και ο Βόλος με δύο είναι στην τελευταία θέση παρέα με τον Ατρόμητο