Το γκολ του Μισιτζάν στην Παρί Σεν Ζερμέν και η φυλακή – Ο νέος... Νάρεϊ που αναζητεί ο ΠΑΟΚ

Ο Βίρχιλ Μισιτζάν.

Γιώργος Σακελλαρίου 19:55 - 24.06.2023 / Ανανεώθηκε: 19:58 - 24.06.2023

Ο Βίρχιλ Μισιτζάν είναι πιο ώριμος από ποτέ κι ετοιμάζεται να έρθει στον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ θέλει εξτρέμ κι ένας από τους στόχους του είναι ο Βίρχιλ Μισιτζάν.

Ο γεννημένος στις 24 Ιουλίου 1993 Ολλανδός εξτρέμ με καταγωγή από το Σουρινάμ, χρησιμοποιεί εξίσου καλά και τα δύο πόδια, παίζει και στα δύο άκρα της επίθεσης και είναι από τους σημαντικούς στόχους του ΠΑΟΚ. Επιπλέον, οικονομικά δεν είναι μία πολύ δύσκολη περίπτωση. Έμεινε ελεύθερος από την Τβέντε με την οποία είχε εξαιρετική σεζόν, δεν δείχνει διάθεση να ανανεώσει με τον ολλανδικό σύλλογο και οι Θεσσαλονικείς κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να τον πείσουν να έρθει στην Ελλάδα.

Ο Μισιτζάν έχει το παρατσκούκλι «Vura». Γεννήθηκε στο Γκόιρλε, προάστιο του Τίλμπουργκ και όπως ήταν λογικό ξεκίνησε την καριέρα του από την Ακαδημία της ομάδας της πόλης, τη Βίλεμ. Τη σεζόν 2010-11 πήγε στη Βααλβάικ, αλλά δεν έπαιξε. Στις αρχές του 2012 γύρισε στη Βίλεμ και τη βοήθησε να πάρει την άνοδο στην Eredivisie, ολοκληρώνοντας τη σεζόν με 6 γκολ σε 14 αγώνες. Έκανε το ντεμπούτο του στην πρώτη ομάδα σε μια εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ντεν Μπος στις 29 Ιανουαρίου 2012, μπαίνοντας ως αλλαγή. Με τη Βίλεμ μέχρι και το καλοκαίρι του 2013 είχε 55 αγώνες, 10 και 6 ασίστ.

Η Λουντογκόρετς

Στις 16 Αυγούστου 2013 ο Μισιτζάν εντάχθηκε στη βουλγαρική Λουντογκόρετς, έναντι 700.000 ευρώ και πήρε τη φανέλα με τον αριθμό 93. Έκανε το ντεμπούτο του την επόμενη μέρα, σε μια εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Λοκομοτίβ Πλόβντιβ, μπαίνοντας ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο. Στη φάση των ομίλων του UEFA Europa League 2013-14, ο Μισιτζάν σημείωσε δύο γκολ, το ένα εκτός έδρας με την Αϊντχόφεν (διαμόρφωσε το τελικό 0-2). Σκόραρε επίσης δύο φορές στα πλέι οφ του UEFA Champions League 2016-17 εναντίον της Βικτόρια Πλζεν, βοηθώντας τη Λουντογκόρετς να προκριθεί στη φάση των ομίλων.

Δείτε το 0-2 κόντρα στην Αϊντχόφεν:

Στις 6 Δεκεμβρίου 2016, σημείωσε το παρθενικό του γκολ στους ομίλους του Champions League, δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα με 1-0 (τελικό 2-2) στον εκτός έδρας αγώνα με την Παρί Σεν Ζερμέν! Στις 21 Οκτωβρίου 2017 ανανέωσε το συμβόλαιό του με την ομάδα της Βουλγαρίας μέχρι τις 30 Ιουνίου 2020. Στη Λουντογκόρετς, ο Μισιτζάν έκανε τεράστια καριέρα και συνολικά μέτρησε 206 παιχνίδια, 49 γκολ και 36 ασίαστ.

Δείτε το γκολ με κεφαλιά κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν:

Νυρεμβέργη και χιαστός

Στις 31 Αυγούστου 2018, την τελευταία ημέρα της καλοκαιρινής μεταγραφικής περιόδου 2018, ο Μισιτζάν πουλήθηκε 3 εκατ. ευρώ στη Νυρεμβέργη. Την πρώτη σεζόν 2018-19 έπαιξε σε 23 ματς, αλλά έχασε όλη την επόμενη περίοδο, αφού τον Ιούλιο του 2019 υπέστη ρήξη χιαστών. Έτσι υνολικά στη Νυρεμβέργη είχε 28 αγώνες, 1 γκολ και 2 ασίστ.

Τσβόλε και Τβέντε

Τον Ιανουάριο του 2021 επέστρεψε στην Ολλανδία με τη μορφή δανεισμού στην Τσβόλε και το καλοκαίρι του ίδιου έτους υπέγραψε στην Τβέντε διετές συμβόλαιο. Στην Τσβόλε είχε 15 ματς, 4 γκολ και 3 ασίστ, έδειξε ότι είναι σε καλή κατάσταση κι έτσι τον πήρε η Τβέντε. Στην τελευταία σε δύο χρόνια, έδειξε ότι άφησε πίσω του τον σοβαρό τραυματισμό και κατέγραψε 71 παιχνίδια, 13 γκολ και 10 ασίστ. Ειδικά την τελευταία περίοδο ήταν εκπληκτικός με 41 αγώνες, 10 γκολ και 6 ασίστ. Συνολικά, στην καριέρα του μετράει 388 παχνίδια, 78 γκολ και 58 ασίστ.

Διεθνής

Ο Μισιτζάν κλήθηκε στην Ολλανδία U20 το 2013 κι έπαιξε σε έναν φιλικό αγώνα εναντίον της Σερβίας U21 στις 22 Μαρτίου 2013, ερχόμενος ως αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Γκους Χούπερτς. Το 2014 ο Μισιτζάν αρνήθηκε να παίξει για το Σουρινάμ, απ’ όπου κατάγεται και ο πρώην πλέον άσος του ΠΑΟΚ, ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ. Τον Δεκέμβριο του 2017 ο πρώην προπονητής της Λουντογκόρετς Γκεόργκι Ντερμέντζιεφ άφησε να εννοηθεί ότι ο «Βούρα» θα μπορούσε ενδεχομένως να παίξει για την εθνική Βουλγαρίας μετά τον Αύγουστο του 2018.

Η φυλακή

Ένα από τα περιστατικά που σίγουρα θα θέλει να ξεχάσει ο 30χρονος Ολλανδός είναι ένα επεισόδιο τον Ιανουάριο του 2018. Στον Μισιτζάν επιβλήθηκε ποινή φυλάκισης 58 ημερών με αναστολή και διατάχθηκε να εκτελεί 240 ώρες κοινωφελούς εργασίας, αφού καταδικάστηκε για επίθεση σε έναν 68χρονο άνδρα.