Ο ΠΑΟΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στην Κηφισιά, αλλά βρήκε τη λύση για το 2/2 στο πρωτάθλημα

ΠΑΟΚ - Κηφισιά

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 22:58 - 27.08.2023 / Ανανεώθηκε: 23:28 - 27.08.2023

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Κηφισιάς στην Τούμπα με 2-1 κι έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Κηφισιάς με 2-1 στην Τούμπα, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Stoiximan Super League. Με σκόρερ τον Τζίμα και τον Τσάπαν να πετυχαίνει αυτογκόλ, η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί της, ενώ για τη νεοφώτιστη ομάδα ισοφάρισε ο Μασούρας.

Τα πρώτα λεπτά του ματς κύλησαν ήρεμα και χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία. Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Κρίστινσον. Στο 8ο λεπτό, ο Βιεϊρίνια δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου πραγματοποίησε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία με τον Τζίμα. Ο Μπάμπα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Στέφανο Τζίμα να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και τον Κρίστινσον να διώχνει έγκαιρα.

Στο 21ο λεπτό, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Κρίστινσον από την άσπρη βούλα.

Ο Βαφέας ανέτρεψε τον «Ζίλε» μέσα στην περιοχή κι έπειτα από εξέταση του VAR, ο Τσετσίλας έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο 27χρονος ποδοσφαιριστής των «ασπρόμαυρων» ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Κρίστινσον τον σταμάτησε εντυπωσιακά, με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει. Στη συνέχεια, ο Ζίβκοβιτς πρωταγωνίστησε σε ακόμα μία ευκαιρία του ΠΑΟΚ.

Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Μπάμπα έκανε το γύρισμα για τον Σέρβο, ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση, με τον Τσάπαν να βάζει την κόντρα και να παραχωρεί σε κόρνερ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Στέφανος Τζίμας έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ (1-0) με μία κοντινή προβολή.

Ο Μπάμπα έσπασε την μπάλα στον Μουργκ, του οποίου το πλασέ απέκρουσε έγκαιρα ο Κρίστινσον, όμως στη συνέχεια ο νεαρός φορ των γηπεδούχων πήρε το ριμπάουντ και χάρισε το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, η Κηφισιά πίεσε τους γηπεδούχους με σκοπό να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 48ο λεπτό, ο Σάκιτς δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση, με τον Κοτάρσκι να μην απειλείται. Στη συνέχεια, ο Τετέι έκανε την κούρσα από τα αριστερά και πάτησε περιοχή, όμως ο Μιχαηλίδης δήλωσε παρών κι έδιωξε έγκαιρα.

Στο 65ο λεπτό, ο Κοτάρσκι δήλωσε παρών σε επικίνδυνο σουτ του Οζέγκοβιτς και κράτησε το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, η πίεση της νεοφώτιστης ομάδας στο δεύτερο μέρος απέδωσε καρπούς. Ο Λούμορ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά για τον Μασούρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Κοτάρσκι κι έφερε το ματς στα ίσα με το κεφάλι (1-1).

Μπορεί η Κηφισιά να «πάγωσε» την Τούμπα, όμως η απάντηση των «ασπρόμαυρων» ήταν άμεση. Αρχικά, ο Νάρεϊ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 77ο λεπτό, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα.

Ο Μπάμπα εκμεταλλεύτηκε το τακουνάκι του «Ντέλια», έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Τσάπαν έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

MVP:

Ο αριστερός μπακ του ΠΑΟΚ, Ράχμαν Μπάμπα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη νίκη της ομάδας του. Στο πρώτο γκολ του Τζίμα, ο Γκανέζος αμυντικός έσπασε την μπάλα στον Μουργκ, ενώ στο δεύτερο τέρμα ήταν αυτός που έκανε το γύρισμα και οδήγησε τον Τσάπαν στο λάθος.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Το λάθος του Τσάπαν να στείλει την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του «κόστισε» στην Κηφισιά, η οποία γνώρισε την ήττα παρά το γκολ της ισοφάρισης στο 75ο λεπτό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Με την άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζίβκοβιτς, ο ΠΑΟΚ έφτασε τα δύο χαμένα τη φετινή σεζόν. Να θυμίσουμε πως στο πρώτο επίσημο ματς της ομάδας κόντρα στην Μπεϊτάρ (0-0), ο Στέβαν Σβαμπ είχε αστοχήσει από τα 11 βήματα.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ (3ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Δείτε εδώ το live της αναμέτρησης:

• Λήξη στο ματς (2-1). Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη κι έκανε το 2/2.
  • Έξι θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Μάνος Τσαλγατίδης: Η Κηφισιά πλέον κλωτσάει στα όρια του αντιαθλητικού και ο εκνευρισμός αρχίζει και να είναι αισθητός στους παίκτες του ΠΑΟΚ.

• Κόκκινη κάρτα στον άμεσο συνεργάτη του Γιάννη Αναστασίου για έντονες διαμαρτυρίες στο 81ο λεπτό.
  • Άμεση απάντηση από τον Δικέφαλο!
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ στο 78ο λεπτό (2-1). Ο Μπάμπα εκμεταλλεύτηκε το τακουνάκι του «Ντέλια», έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Τσάπαν έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του.
  • ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ ΣΤΟ 77. Ο Νάρεϊ δοκίμασε το σουτ, όμως στάθηκε άτυχος.
  • Ο Λούμορ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά για τον Μασούρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Κοτάρσκι κι έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά.
  • ΓΚΟΛ για την Κηφισιά στο 75ο λεπτό, με την πίεση των φιλοξενούμενων να αποδίδει καρπούς (1-1).
  • Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 74ο λεπτό. Ο «Ντέλιας» δοκίμασε το δυνατό σουτ από καλή απόσταση, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.
  • Σουτ του Οζέγκοβιτς στο 65ο λεπτό, παραχώρησε σε κόρνερ ο Κοτάρσκι.

Μάνος Τσαλγατίδης: Το δεύτεορ ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είναι ανώτερος.

• Ο Ζίβκοβιτς συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Τσιγγάρα, του οποίου το γύρισμα έδιωξε σε κόρνερ ο Κρίστινσον.
  • Ευκαιρία για την Κηφισιά στο 57ο λεπτό. Πολύ καλό γύρισμα του Ίλιεφ, παραχώρησε σε κόρνερ ο Μπάμπα με το στήθος.
  • Έπειτα από προσωπική ενέργεια, ο Τετέι μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τα αριστερά, ωστόσο ο Μιχαηλίδης έδιωξε τον κίνδυνο έγκαιρα.
  • Αρκετά άστοχο το σουτ του Σάκιτς στο 48ο λεπτό.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη! Ο ΠΑΟΚ πάει στο ημίχρονο με το 1-0 υπέρ του και τον Στέφανο Τζίμα να σκοράρει και να σκορπίζει χαμόγελα στην Τούμπα.

• Τέλος στο πρώτο ημίχρονο.
  • Με αυτό το τέρμα, ο νεαρός φορ του ΠΑΟΚ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (1-0).
  • Ο Μπάμπα έσπασε την μπάλα στον Μουργκ, του οποίου το πλασέ απέκρουσε έγκαιρα ο Κρίστινσον, όμως στη συνέχεια ο Στέφανος Τζίμας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή.
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.
  • Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 41ο λεπτό. Ο Μπάμπα έκανε το γύρισμα από τα αριστερά για τον Ζίβκοβιτς, με τον Σέρβο να μην καταφέρνει να σκοράρει από καλή θέση, καθώς η μπάλα κόντραρε τελευταία στιγμή.

Μάνος Τσαλγατίδης: Το παιχνίδι μέχρι στιγμής έχει περισσότερες σκληρές μονομαχίες, παρά φάσεις στις δύο εστίες.

• Μόλις συμπληρώθηκε το πρώτο ημίωρο στο ματς. Ο ΠΑΟΚ έχει την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν έχει καταφέρει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.
  • Ο Τάισον δοκίμασε το σουτ από καλή θέση, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ στο 29ο λεπτό.
  • Ο Μουργκ εκτέλεσε το κόρνερ στο 26ο λεπτό, ο Τζίμας κέρδισε τους πάντες στην εναέρια μονομαχία όμως αστόχησε από πλεονεκτική θέση.
  • Ο τερματοφύλακας της Κηφισιάς σταμάτησε εντυπωσιακά τον Σέρβο εξτρέμ στο 25ο λεπτό και κράτησε το μηδέν.
  • Το έβγαλε ο Κρίστινσον!
  • Ο Ζίβκοβιτς θα είναι ο εκτελεστής.
  • Ο Τσετσίλας πήγε στο VAR και στη συνέχεια έδειξε άσπρη βούλα.
  • Στην ίδια φάση ο Βαφέας φαίνεται να έχει βρει τον Ζίβκοβιτς από πίσω.
  • ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΠΑΟΚ.
  • Κοντά στο γκολ ο ΠΑΟΚ στο 21΄ με τον... συνήθη ύποπτο τη φετινή σεζόν, Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος υποδέχτηκε την μπάλα από την κάθετη πάσα του Τάισον, όμως εκτέλεσε άστοχα.
  • Ανεκμετάλλευτα πέρασαν τα δύο συνεχόμενα κόρνερ της Κηφισιάς.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ με μια ενδεκάδα ανάγκης ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και αν είναι λίγο πιο προσεκτικός στο δημιουργικό κομμάτι, τότε θα μπορέσει να απειλήσει εύκολα την αντίπαλη εστία.

• Ο Μπάμπα έκανε το επικίνδυνο γύρισμα από τα αριστερά, με τον Τζίμα να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και τον Κρίστινσον να διώχνει έγκαιρα.
  • Πρώτη σημαντική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 14ο λεπτό
  • Χωρίς κάποια σπουδαία φάση μέχρι στιγμής το παιχνίδι.
  • Ο Βιεϊρίνια δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση στο 8ο λεπτό, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
  • Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή, όμως δεν έχει πατήσει την περιοχή της Κηφισιάς.
  • Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
  • Το σουτ του Οζέγκοβιτς στο 2ο λεπτό δεν απείλησε τον Κοτάρσκι.
  • Έναρξη στο ματς.
  • Οι δυο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα.
  • Διαιτητής: Τσέτσιλας Κωνσταντίνος,
    1ος βοηθός: Χριστοδούλου Γεώργιος,
    2ος βοηθός: Στεφανής Γεώργιος,
    VAR: Σπυρόπουλος Παντελής.
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:
  • ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Κεντζιόρα, Μιχαϊλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας, Οζντόεφ, Τάισον, Μουργκ, Α. Ζίβκοβιτς, Τζίμας.

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Σάκιτς, Βαφέας, Τσάπαν, Λούμορ, Παπασάββας, Πέιος, Ίλιεφ, Τετέι, Μασούρας, Οζέγκοβιτς.
  • Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου μπορεί να μην ξεκίνησε όπως ήθελε τη σεζόν σε αυτό το πρώτο της ματς στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος, ωστόσο ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη με στόχο να κάνει τη... ζημιά στους «ασπρόμαυρους».
  • Αξίζει να σημειωθεί πως ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ διανύει μία εξαιρετική περίοδο. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου μετράει ήδη δύο προκρίσεις στα προκριματικά του Conference League και μετά το διπλό στην Σκωτία (1-2), έχει «αγκαλιάσει» τους ομίλους της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.
  • Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ο «Δικέφαλος» επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης (3-0) χάρη στον... καυτό Ζίβκοβιτς, ενώ από την άλλη η νεοφώτιστη Κηφισιά ηττήθηκε στους Ζωσιμάδες από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-0.
  • Η σέντρα του ματς είναι προγραμματισμένη για τις 21:00.
  • Μαζί θα παρακολουθήσουμε παρέα την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την Κηφισιά στην Τούμπα, για τη δεύτερη αγωνιστική της Stoiximan Super League, σε σχόλιο του Μάνου Τσαλγατίδη.
  • Καλησπέρα φίλες και φίλοι του Sportal.