Ο Βόλος με χρυσή αλλαγή τον Κόμπα έμεινε όρθιος στη Γιάννινα

Γιώργος Σακελλαρίου 19:27 - 05.11.2023 / Ανανεώθηκε: 15:46 - 06.11.2023

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε με γκολάρα του Κιάκου, αλλά ο Βόλος πήρε τον βαθμό με 1-1 με γκολ του Κόμπα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα και ο Βόλος ήταν ουραγοί με πέντε βαθμούς.

Σε έναν πρόωρο «τελικό» για την παραμονή, λοιπόν, ο νικητής θα έπαιρνε μεγάλη ανάσα. Οι Ηπειρώτες ήταν νευρικοί, ενώ η ομάδα της Μαγνησίας έβγαλε περισσότερη ποιότητα και κατάφερε για τρίτο σερί ματς σε οκτώ μήνες να μείνει όρθια σε μία δύσκολη έδρα.

Στις 5 Μαρτίου ο Βόλος νίκησε 1-0 στα Γιάννινα, ενώ πριν από έναν μήνα, στις 7 Οκτωβρίου επικράτησε 2-1 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν για πέμπτο σερί ματς αήττητοι από τον ΠΑΣ, ωστόσο, το αποτέλεσμα δεν βολεύει καμία ομάδα, αφού βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας παρέα με τον Παναιτωλικό.

Χωρίς ρίσκα οι ομάδες

Ο Βόλος ήταν πιο δραστήριος, αλλά δεν είχε τις μεγάλες φάσεις, ενώ οι Ηπειρώτες έδειχναν ιδιαίτερα αγχωμένοι.

Στο 12’ σουτ του Μπερτόγλιο κατέληξε στα χέρια του Κλέιμαν και στο 27’ απείλησαν οι γηπεδούχοι. Φάουλ του Κόντε απέκρουσε στην αριστερή γωνία ο Παπαδόπουλος. Φάση καρμπόν και για τον Βόλο στο 36’. Ο Μπερτόγλιο εκτέλεσε φάουλ κι απέκρουσε στην αριστερή γωνία ο Κλέιμαν σε ένα ημίχρονο που οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές κι απέφυγαν περιττά ρίσκα.

Γκολάρα ο Κιάκος

Στο δεύτερο ημίχρονο τόσο ο ΠΑΣ, όσο και ο Βόλος παρουσιάστηκαν πιο ζωηροί. Στο 48’ σουτ του Κιάκου εντός περιοχής με το αριστερό έφυγε άουτ και στο 49’ είχε καλή στιγμή η ομάδα της Μαγνησίας, όταν το σουτ του Κορνέ κόντραρε στον Παντελάκη κι έφυγε κόρνερ.

Στο επόμενο λεπτό, όμως, οι Ηπειρώτες προηγήθηκαν. Σέντρα του Σόρια από δεξιά, με καταπληκτικό τελείωμα με το εξωτερικό του αριστερού ποδιού, ο Κιάκος έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία για το 1-0.

Χρυσή αλλαγή

Ο Μπράτσος επιχείρησε ν’ αλλάξει πράγματα και πέρασε στο γήπεδο τους Κίτσο, Μαχαίρα, Κόμπα. Ο Βόλος πήρε τα ηνία πίεσε και στο 62’ σουτ του Κορνέ ήταν άστοχο. Στο 71’ από φάουλ του Κίτσου, μόνος του στην καρδιά της άμυνας ο Καλογερόπουλος έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, συνέχισαν την πίεση και στο 72’ ισοφάρισαν. Εξαιρετική σέντρα του Λούνα από αριστερά και ο Κόμπα με κεφαλιά σημείωσε το 1-1.

Το ματς ήταν πλέον στην κόψη του ξυραφιού. Ο Στάικος ήθελε να κυνηγήσει τη νίκη και έριξε στο ματς Μπάλαν και Λεό. Ο τελευταίος απείλησε στο 91’. Το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Παπαδόπουλος σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, λάθος του γκολκίπερ του Βόλου, ο Καραχάλιος με το αριστερό στη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Ο MVP

Ο Κιάκος πέτυχε ένα θαυμάσιο γκολ, αλλά ο Κόμπα πέντε λεπτά από τη στιγμή που μπήκε αλλαγή πέτυχε το γκολ και έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Σιδηρόπουλος δεν είχε δύσκολη φάση, απέφυγε τα σοβαρά λάθη και τα πήγε καλά και στον πειθαρχικό έλεγχο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Βόλος είχε 60% κατοχή της μπάλας κόντρα στον ΠΑΣ κι έδειχνε πιο ομάδα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τσαούσης, Καραχάλιος, Κιάκος (79’ Έφορντ), Ριένστρα (79’ Γκάρο), Ροσέρο (86’ Λεό), Παμλίδης (68’ Λιάσος), Κόντε (86’ Μπάλαν).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Τάχατος (67’ Κίτσος), Τσοκάνης, Καλογερόπουλος, Λούνα, Μπερτόγλιο, Γκλάβσιτς, Τρουιγέ (67’ Κόμπα), Ντέλετιτς (84’ Ένγκιν), Κορνέ (67’ Μαχαίρας), Γκαρσία.

Sportal Sunday Live με Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ και ρεπορτάζ για Παναθηναϊκό και ΑΕΚ

Κάντε Εγγραφή στο YouTube κανάλι του Sportal.gr για αποκλειστικές συνεντεύξεις, Live Streams και πλούσιο video περιεχόμενο!

TO LIVE

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ. ΠΑΣ Γιάννινα-Βόλος 1-1
  • 91' Σουτ του Λεό απέκρουσε ο Παπαδόπουλος σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, λάθος του γκολκίπερ του Βόλου, ο Καραχάλιος με το αριστερό στη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.
  • 86' Ο Μπάλαν αντί του Κόντε και ο Λεό στη θέση του Ροσέρο
  • 84' Ο Ένγκιν στη θέση του Ντέλετιτς
  • 78' Ο Γκάρο στη θέση του Ριένστρα και ο Έφορντ αντί του Κιάκου
  • 76' Κίτρινη ο Λιάσος
  • Σέντρα του Λούνα από αριστερά, κεφαλιά του Κόμπα στη μικρή περιοχή για το 1-1
  • 72' ΓΚΟΟΛΛΛ Ο ΒΟΛΟΣ
  • 71' Φάουλ του Κίτσου, μόνος του στην καρδιά της άμυνας ο Καλογερόπουλος έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα άουτ
  • 71' Κίτρινη ο Παντελάκης
  • 68' Αλλαγή και για τον ΠΑΣ. Ο Λιάσος αντί του Παμλίδη
  • 67'Ο Κίτσος στη θέση του Τάχατου, ο Μαχαίρας αντί του Κορνέ, ενώ ο Κόμπα αντικατέστησε τον Τρουιγέ
  • 62' Σουτ του Κορνέ άουτ
  • Κίτρινη στον Καλογερόπουλο
  • Σέντρα του Σόρια, στην περιοχή με καταπληκτικό τελείωμα με το εξωτερικό του αριστερού ποδιού, ο Κιάκος έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία για το 1-0.