Με σκόρερ και πρωταγωνιστή τον Πινέδα το Μεξικό επικράτησε 2-0 της Κόστα Ρίκα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Gold Cup (vid)

Ορμπελίν Πινέδα

PrtScr

Κώστας Τόπας 08:26 - 09.07.2023 / Ανανεώθηκε: 21:03 - 27.02.2024

Με πρωταγωνιστή τον Ορμπελίν Πινέδα, το Μεξικό εξασφάλισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Gold Cup.

Το Μεξικό κατάφερε να επικρατήσει 2-0 της Κόστα Ρίκα και με αυτόν τον τρόπο να εξασφαλίσει μία θέση στα ημιτελικά του Gold Cup. Ο Ορμπελίν Πινέδα φυσικά αγωνίστηκε ως βασικός και κατάφερε να βρει και δίχτυα.

΄Στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης, ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του κι άνοιξε το σκορ για να έρθει στο 87' ο Σάντσες και να διαμορφώσει το τελικό 2-0. Ο Πινέδα αγωνίστηκε για 84 λεπτά και είχε καλή απόδοση παίζοντας στην αριστερή πλευρά της επίθεσης.

Μετά από αυτό το γκολ, ο Πινέδα έφτασε τα οκτώ τέρματα σε 55 αναμετρήσεις που έχει φορέσει τη φανέλα με το εθνόσημο στο στήθος.

Στα ημιτελικά το Μεξικό θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού ανάμεσα στη Τζαμάικα και τη Γουατεμάλα.