Η Ρεάλ Σοσιεδάδ «λύγισε» τη Σεβίλλη και πάτησε πεντάδα

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Σεβίλλη

© PrtScr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 19:17 - 26.11.2023 / Ανανεώθηκε: 19:33 - 26.11.2023

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στη Σεβίλλη (2-1), η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννιά παίκτες.

Σπουδαία νίκη... πεντάδας για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ!

Η ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ υποδέχτηκε τη Σεβίλλη για τη 14η αγωνιστική της La Liga και πήρε τη νίκη με 2-1, χάρη στο εκρηκτικό της ξεκίνημα.

Με το... καλημέρα στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι άνοιξαν στο σκορ. Συγκεκριμένα, μόλις στο τρίτο λεπτό ο Μπαρενετσέα αιφνιδίασε τους πάντες με την απευθείας εκτέλεση φάουλ, η οποία κατέληξε στα δίχτυα του Ντιμίτροβιτς (1-0).

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πίεσε ασφυκτικά από το ξεκίνημα, έμοιαζε καταιγιστική και στο 22ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά της με τον Σαντίκ Ουμάρ, οποίος επιχείρησε μία...  οβίδα από μακρινή απόσταση και διαμόρφωσε το 2-0.

Με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες και στην επανάληψη η Σεβίλλη πάλεψε για την ανατροπή.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της μείωσης με τον Εν Νεσίρι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι για το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Το ματς είχε επεισοδιακό φινάλε με τον Ράμος να αντικρίζει την απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ, ενώ στην ίδια φάση αποβλήθηκε και ο Νάβας για διαμαρτυρία.