Αντίπαλοι Παναθηναϊκού: Με εκτελεστή τον Μοράλες πήρε ανάσα η Βιγιαρεάλ λυγίζοντας την Οσασούνα

Γιώργος Σακελλαρίου 17:11 - 26.11.2023 / Ανανεώθηκε: 17:17 - 26.11.2023

Η Βιγιαρεάλ μετά την πρόκριση στο Κύπελλο επί της Ζαμόρα, νίκησε 3-1 εντός έδρας την Οσασούνα στην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με τον Μαρθελίνο στον πάγκο κι ετοιμάζεται να φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό.

Η Βιγιαρεάλ με ανεβασμένη ψυχολογία θα υποδεχθεί την ερχόμενη Πέμπτη τον Παναθηναϊκό.

Η αντίπαλος του «τριφυλλιού» στο Europa League μετά το ντεμπούτο του Μαρθελίνο στο Copa del Rey και την αγχωτική πρόκριση επί της Ζαμόρα, νίκησε και στο πρωτάθλημα, για την πρώτη νίκη στη διοργάνωση με τον έμπειρο τεχνικό στον πάγκο.

Συγκεκριμένα, για τη 14η αγωνιστική νίκησε 3-1 την Οσασούνα και ανέβηκε στη μέση της βαθμολογίας. Πρωταγωνιστής ο Χοσέ Λουίς Μοράλες, ο οποίος στα 36 του σημείωσε χατ τρικ. Το «κίτρινο υποβρύχιο», ωστόσο, πήρε μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 57’ ο Μοράλες σε κενή εστία από πάσα του Μορένο σημείωσε το πρώτο γκολ της ομάδας του και στο 71’ έκανε το 2-0.

Ο Κατένα στο 78’ μείωσε σε 2-1 για τους Βάσκους, αλλά ο Μοράλες δύο λεπτά αργότερα πέτυχε το 3-1 και ουσιαστικά καθάρισε το ματς.

Sportal Sunday Live για το Παναθηναϊκός - Άρης και τη μεταγραφή Πετρούσεφ στον Ολυμπιακό