«Πάρτι» της Ρόμα κόντρα στην Έμπολι και πρώτη νίκη στη Serie A

Πανηγυρισμοί παικτών Ρόμα

© Photo by Paolo Bruno/Getty Images

Η Ρόμα πήρε τη νίκη κόντρα στην Έμπολι (7-0) και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στη Serie A για τη σεζόν 2023-24.

Το ξέσπασμα της Ρόμα την οδήγησε στην πρώτη της νίκη στη Serie A.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε της Έμπολι στο «Ολίμπικο» (7-0), στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι Τζαλορόσι «καθάρισαν» το παιχνίδι από τα πρώτα οκτώ λεπτά, όταν πέτυχαν δύο γκολ με τους Ντιμπάλα (πέναλτι) και Ρενάτο Σάντσες. Ακολούθησε ένα αυτογκόλ του Γκράσι και στο β΄ ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, με τέρματα των Ντιμπάλα, Κριστάντε, Λουκάκου (το πρώτο του με τη φανέλα της Ρόμα) και Μαντσίνι.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να δείξουν σημάδια αντίδρασης σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ρόμα ανέβηκε στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 4 πόντους, ενώ η Έμπολι παρέμεινε στην τελευταία θέση με 0 βαθμούς.