Επέστρεψε στη Ligue 1 η Σεντ Ετιέν, υποβιβάστηκε η Μετς

Sportal newsroom 21:09 - 02.06.2024 / Ανανεώθηκε: 21:20 - 02.06.2024

Μετά την ισοπαλία (2-2) με τη Μετς και τη νίκη με 2-1 στο πρώτο ματς, η Σεντ Ετιέν πραγματοποίησε την επιστροφή της στη Ligue 1, ενώ η πρώτη υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία.

Επέστρεψε εκεί που ανήκει η Σεντ Ετιέν! Μετά από δύο χρόνια απουσίας, πραγματοποίησε την επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία, καθώς ήρθε ισόπαλη (2-2) με τη Μετς στη ρεβάνς ανόδου/υποβιβασμού και με 4-3 συνολικό σκορ πήρε το εισιτήριο για τη Ligue 1, με την αντίπαλο της να υποβιβάζεται στη δεύτερη κατηγορία.

Παρόλο που η Μετς έμεινε με δέκα παίκτες από το 5ο λεπτό μετά την αποβολή του Ντιαλό, κατάφερε στο 17' να πάρει το προβάδισμα με τον Καμαρά, ενώ στο 25' ο Μικαουτάτζε έκανε το 2-0 και ανέτρεψε το συνολικό σκορ. Ωστόσο, οι «στεφανουά» μείωσαν σε 2-1 με τον Πετρό στο 35' και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, η Σεντ Ετιέν βρήκε το «χρυσό» γκολ της ανόδου με τον Γουαντί στο 116', διαμόρφωσε το τελικό 2-2 και πανηγύρισε έξαλλα την επιστροφή της στην πρώτη κατηγορία του γαλλικού ποδοσφαίρου.