ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-0

Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός / © Intime

LIVE ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-0

Μπάμπης Τσιμπίδας 20:24 - 30.01.2023 / Ανανεώθηκε: 22:56 - 30.01.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη του αγώνα του Αστέρας Τρίπολης με τον Παναθηναϊκό για την 20ή αγωνιστική της Superleague. Σχολιάζει ο Μπάμπης Τσιμπίδας.

• Τέλος στο ματς
  • Αν το αποτέλεσμα παραμείνει ίδιο τότε ο Παναθηναϊκός χάνει την θέση του στην κορυφή της Super League.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Τα έχει όλα ο Παναθηναϊκός, είναι και άτυχος. Πρώτο σουτ ουσιαστικά για τον Αστέρα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μπρινιόλι. Όλα πάνε στραβά και ανάποδα.

• ΓΚΟΛ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΡΤΟΛΟ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΤΟ 80'
  • Μένουν 20 λεπτά αγώνα και ο Αστέρας Τρίπολης έχει πάρει τον έλεγχο του ματς.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Σε τέτοιες περιπτώσεις όλα κυλούν στο όριο, είναι δύσκολο να μιλήσεις με βεβαιότητα για το τι πρέπει να αλλάξει. Πάντως, να παίξει με το κανονικό του ποδόσφαιρο και να σκοράρει ο Παναθηναϊκός, είναι πολύ δύσκολο.

• Λίγα πράγματα στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου και χωρίς κλασσική ευκαιρία
  • Έναρξη δευτέρου μέρους

Μπάμπης Τσιμπίδας: Είναι δύσκολο να προβλέψεις πως θα σκεφτεί ο Γιοβάνοβιτς. Πλέον, το ματς θα πάει στη δύναμη και στην ένταση, οπότε η λογική αναφέρει πως θα επιστρατευτεί ο Ιωαννίδης και ο Τσόκαϊ.

• Τέλος πρώτου ημιχρόνου
  • Οι οπαδοί του Αστέρα έχουν σηκώσει ένα πανό στη μνήμη του Άλκη και χειροκρότησαν στο 19ο λεπτό προς τιμήν του
Πανό για τον Άλκη / © Intime

Μπάμπης Τσιμπίδας: Σαν πρωτάρης συμπεριφέρθηκε ο Κουρμπέλης. Δύο κίτρινες κάρτες σε έξι λεπτά, είναι αδιανόητο για τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, με τόση εμπειρία.

• Κόκκινη κάρτα στον Κουρμπέλη, ο οποίος χρεώνεται με δεύτερη κίτρινη μετά από σκληρό μαρκάρισμα

Μπάμπης Τσιμπίδας: Γνώριμη εικόνα στα παιχνίδια του Παναθηναϊκού… Έλεγχος του ρυθμού, κατοχή, αλλά χωρίς ουσία. Δεν έχει ταχύτητα και φαντασία στο παιχνίδι της η ομάδα του Γιοβάνοβιτς.

• Παραμένει το 0-0 (30') στο παιχνίδι δίχως πολλές τελικές στο ματς και με τον Παναθηναϊκό να χάνει δύο κλασικές ευκαιρίες
  • Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, με αφορμή τον θάνατο του υποσμηναγού Μάριου – Μιχαήλ Τουρούτσικα.
Ενός λεπτού σιγή / © Intime
  • Έναρξη στο ματς
  • Η βαθμολογία της Super League αυτή τη στιγμή:

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχει δημιουργήσει φέτος μία θετική παράδοση στο… να σπάει αρνητικές παραδόσεις. Ο Παναθηναϊκός είχε χρόνια να νικήσει στην Τούμπα, στους Ζωσιμάδες, στο Ηράκλειο, όμως κατάφερε να φύγει νικητής. Το ίδιο θέλει να πράξει σήμερα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», αφού έχει να νικήσει στην έδρα του Αστέρα από το 2017.

• Αναλυτικά οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

- Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες, Ιγκλέσιας, Σανταφέ, Γκαρντάβσκι, Κρέσπι, Σίτο, Μπαράλες.

- Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Σάρλια, Πούχατς, Ρούμπεν, Κουρμπέλης, Τσέριν, Παλάσιος, Μπερνάρ, Σπόραρ