Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Σάλκε, πήρε βαθμό «χρυσάφι» στο ντέρμπι με την Ντόρτμουντ

Σάλκε - Ντόρτμουντ

Photo by Joachum Bywaletz/DeFodi Images via Getty Images

Βαγγέλης Κανελλόπουλος • 21:22 - 11.03.2023 / Ανανεώθηκε: 17:33 - 19.06.2023

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ δις, όμως η Σάλκε «έκλεψε» τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο ματς με την ανώτερη Ντόρτμουντ, δίνοντας συνέχεια στο αήττητο σερί της.

Η μια «κυνηγάει» τον τίτλο και η άλλη την παραμονή. Αλλά το ντέρμπι είναι πάντα μια ξεχωριστή περίπτωση. Και αυτό αποδείχτηκε στο ντέρμπι κοιλάδας του Ρουρ, όπου η Ντόρτμουντ βρέθηκε δύο φορές μπροστά στο σκορ, όμως η Σάλκε κατάφερε να αποφύγει την ήττα (2-2) για έβδομο διαδοχικό παιχνίδι.

Έτσι, οι «βασιλικοί μπλε» πήραν έναν πολύ σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνουν να παραμείνουν στην Bundesliga και πλέον βρίσκονται στην 17η θέση με 20 βαθμούς, ενώ οι Βεστφαλοί κλώτσησαν την ευκαιρία να πιάσουν την Μπάγερν στην κορυφή.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να μπήκαν πιο δυνατά, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ στο 38' πήραν και το προβάδισμα με ένα υπέροχο μακρινό σουτ του Σλότερμπεκ.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 50', η Σάλκε έφερε το ματς στα ίσια χάρη σε γκολ του Μπίλτερ, αλλά δεν πρόλαβε να το χαρεί πολύ, αφού έπειτα από 10 λεπτά ο Γκερέιρο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Ωστόσο, η ομάδα του Τόμας Ρις «χτύπησε» ξανά, με τον Κάραμαν να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Σάλκε: Φέρμαν, Μπρούνερ, Γιοσίντα, Γεντς, Ματριτσιάνι, Κραλ, Αϊντίν (74' Μορ), Κράους (74' Μπαλάντα), Ζαλαζάρ (68' Κάραμαν), Φρέι (74' Τερόντε), Μπίλτερ.

Ντόρτμουντ: Μέιερ, Ριέρσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Γκερέιρο, Μπέλινγκχαμ, Τσαν, Βολφ, Μάλεν (80' Ρέινα), Μπινόε-Γκίτενς (68' Νταχούντ), Αλέ (80' Μοντέστ).