Άλμα παραμονής για τη Μπόχουμ κόντρα στη Λειψία, «χρυσός» βαθμός για τη Σάλκε στις καθυστερήσεις

Παίκτες Μπόχουμ

© Photo by Christof Koepsel/Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 18:30 - 18.03.2023 / Ανανεώθηκε: 19:46 - 18.03.2023

Η Λειψία δεν συνήλθε από την επτάρα κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι και η Μπόχουμ των Σταφυλίδη - Λαμπρόπουλου την υπέταξε με 1-0, αφήνοντας την πίσω στη μάχη τίτλου της Bundesliga. Την ίδια ώρα η Σάλκε πήρε βαθμολογική «ανάσα» εναντίον της Άουγκσμπουργκ, στην προσπάθεια παραμονής που κάνει.

Μια μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για να παραμείνει στην Bundesliga πανηγύρισε η Μπόχουμ, επικρατώντας με 1-0 της Λειψίας και ξεφεύγοντας με αυτόν τον τρόπο στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η ομάδα των Κώστα Σταφυλίδη και Βασίλη Λαμπρόπουλου πήρε το τρίποντο κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Μάσοβιτς να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ στο παιχνίδι.

Tην ίδια ώρα η Σάλκε πήρε βαθμολογική ανάσα κόντρα στην Άουγκσμπουργκ με το ισόπαλο 1-1 να της προσφέρει έναν σημαντικό πόντο, ενόψει παραμονής στην κατηγορία. Το προβάδισμα ήρθε στο 41' από τον Μάιερ, όμως ο Μπούλτερ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεόνασμα των γηπεδούχων - μετά την αποβολή του Ντεμίροβιτς - και ισοφάρισε στο 85'.