Ήττα σοκ για την Μπάγερν Μονάχου, επιστροφή στις νίκες για την Ουνιόν

Μπάγερ Λεβερκούζεν

Photo by Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 20:49 - 19.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:53 - 19.03.2023

Η Μπάγερν Μονάχου γνώρισε την ήττα από την Μπάγερ Λεβερκούζεν με 2-1, ενώ η Ουνιόν Βερολίνου επέστρεψε στις νίκες στη Bundesliga.

Θύμα εκπλήξεως έπεσε η Μπάγερν Μονάχου κόντρα στη Μπάγερ Λεβερκούζεν. Η ομάδα του Τσάβι Αλόνσο επικράτησε της Μπάγερν με 2-1 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Bundesliga

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Η Μπάγερν Μονάχου ήταν αποτελεσματική με την πρώτη της ευκαιρία στον αγώνα. Στο 22' ο Κίμιχ με σουτ μέσα από τη περιοχή έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Έτσι με αυτό τον τρόπο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Μονάχου να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ.

Νάγκελσμαν για διαρροές: «Έχουμε έναν "τυφλοπόντικα" στα αποδυτήρια - Ελπίζω να μην μπορεί να δει τον εαυτό του στον καθρέφτη»
BUNDESLIGA

11:30 - 19.03.2023

Ο προπονητής της Μπάγερν Μονάχου, Γιούλιαν Νάγκελσμαν, εξέφρασε την ενόχληση του για τη διαρροή του αγωνιστικού του πλάνου στον Πεπ Γκουαρδιόλα και είπε ότι υπάρχει κάποιος «τυφλοπόντικας» στα αποδυτήρια.

Με την επανάληψη η ομάδα του Τσάβι Αλόνσο εμφάνισε άλλο πρόσωπο. Η Λεβερκούζεν γύρισε το παιχνίδι με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Εσεκίελ Παλάσιος στο 55'και στο 73'. Έτσι οι «ασπιρίνες» πήραν μία σημαντική νίκη στο κυνήγι της εξόδου στην Ευρώπη.

Μετά τον αποκλεισμό από την Ευρώπη μεσοβδόμαδα από την βελγική, Σεν Ζιλουάζ, η Ουνιόν Βερολίνου πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη εντός έδρας κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-0, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά στην αναμέτρηση σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες. Δίχως να υπάρχουν πολύ αξιόλογες φάσεις το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Ουνιόν ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Βερολίνου να ανοίξει το σκορ 53' με τον Ρανί Κεντίρα, βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του. Μετά από 15 λεπτά, ο Μπέκερ σκόραρε για τους γηπεδούχους, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε διότι ήταν σε θέση οφσάιντ, φάση όπου ελέγχθηκε από το VAR.

Η Ουνιόν συνέχισε να πιέζει και έτσι βρήκε και δεύτερο γκολ στο 75' με τον Κέβιν Μπέρενς να κάνει μία καταπληκτική ατομική ενέργεια, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Έτσι με αυτό τον τρόπο ολοκληρώθηκε το παιχνίδι, με την ομάδα τους Ουρς Φίσερ να επικρατεί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-0. Πλέον, η Ουνιόν Βερολίνου με αυτή τη νίκη όλο και πιο πολύ εδραιώνεται στη πρώτη τετράδα της Bundesliga, καθώς βρίσκεται στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα του γερμανικού πρωταθλήματος με 48 βαθμούς, ενώ η Άιντραχτ είναι στην 6η θέση

Η Φράιμπουργκ αναδείχθηκε ισόπαλη κόντρα στη Μάιντς με 1-1, παραμένοντας σε τροχιά Champions League. Οι φιλοξενούμενοι στο 19' άνοιξαν το σκορ με τον Λουντοβίκ Αζόρκ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω χρήσης του VAR. Μετά από αυτή τη φάση δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση, κυρίως γινόταν παιχνίδι κέντρου. Με το σκορ να παραμένει στο 0-0 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, έτσι στο 55' ο Ντόαν μετά από λάθος της άμυνας της Μάιντς το εκμεταλεύτηκε, κάνοντας το 1-0 για την Φράιμπουργκ. Και εκεί που όλα έδειχαν ότι θα έπαιρναν οι φιλοξενούμενοι το θετικό αποτέλεσμα στο 90+6 η Μάιντς ισοφάρισε με τον Καρίμ Ονισίβο με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή, κάνοντας το 1-1 για την ομάδα του.