Η «βαριά» φανέλα της Μπάγερν τελείωσε το... πούπουλο της Παρί

Τσούπο Μότινγκ

© Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:55 - 08.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:09 - 09.03.2023

Η Μπάγερν Μονάχου εκμεταλλεύτηκε το «βάρος» της φανέλας της και με αυτόν τον τρόπο πέρασε στους «8» του Champions League, νικώντας την Παρί Σεν Ζερμέν με 2-0.

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Παρί Σεν Ζερμέν με 2-0 και με αυτόν τον τρόπο πέρασε στους «8» του UEFA Champions League. Οι Βαυαροί εκμεταλλεύτηκαν το «βάρος» της φανέλας τους και έκαναν τους αστέρες της Παρί να μην μπορούν να ανταποκριθούν ούτε δευτερόλεπτο στις απαιτήσεις του αγώνα.

To πρώτο ημίχρονο είχε αναγνωριστικό χαρακτήρα για τις δύο ομάδες μέχρι το 25ο λεπτό. Εκεί ήρθε και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, με τον Μέσι να βλέπει τους Ντε Λιχτ και Ζόμερ να τον σταματούν. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Μουσιάλα απάντησε και από εκείνο το σημείο τα πατήματα στις αντίπαλες περιοχές, από την κάθε ομάδα, αυξήθηκαν. Όμως το γκολ δεν ήρθε. Για την Παρί μάλιστα υπήρξε και μία σημαντική απώλεια, με τον Μαρκίνιος να αποχωρεί τραυματίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Μπάγερν μπήκε για να «καθαρίσει» το ματς και σε πρώτο χρόνο το έκανε με τον Τσούπο Μότινγκ, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ (52’). Ο ίδιος όμως πήρε το αίμα του πίσω εννέα λεπτά αργότερα κάνοντας τελικά το 1-0, αφού δευτερόλεπτα νωρίτερα οι συμπαίκτες του εκμεταλλεύτηκαν το τραγικό λάθος στην αντίπαλη άμυνα.

Και ενώ κανείς θα περίμενε την αντίδραση της Παρί αυτή όχι απλά δεν ήρθε στον βαθμό που έπρεπε αλλά το αντίθετο. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες προκειμένου να πάρουν και δεύτερο γκολ, αποτέλεσμα της πίεσης τους στο επιθετικό κομμάτι. Αυτό τελικά ήρθε από τον Γκνάμπρι στο 89' και έτσι η Μπάγερν αποτελείωσε την παρέα του Μέσι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν μοιρασμένο. Όμως στο δεύτερο η Μπάγερν μπήκε μέσα για να αποδείξει πως παίζει ρόλο η φανέλα. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί κόντρα στην αντίπαλο τους και την άφησαν να απειλήσει ελάχιστες φορές. Η δε πίεση που έκαναν έφερε και δύο γκολ.

MVP: Ο Τσούπο Μότινγκ! Ο Καμερουνέζος έβαλε το «χρυσό» γκολ της ομάδας του, ενώ λίγα λεπτά προηγουμένως το έκανε ξανά πράξη, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Πέντε από τα έξι τελευταία γκολ της Μπάγερν επί της Παρί, έχουν μπει από ποδοσφαιριστές οι οποίοι στο παρελθόν φόρεσαν στο παρελθόν τη φανέλα της γαλλικής ομάδας.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Νάγκελσμαν και ο Γκαλτιέ είδαν τις ομάδες τους να ψάχνονται κατά κύριο λόγο στο πρώτο μέρος. Η ομάδα του πρώτου βρήκε τα πατήματα της στο β' μέρος, την ώρα που εκείνη του δεύτερου - μετά και την αποχώρηση του Μαρκίνιος - έμοιαζε να μην μπορεί να συγκεντρωθεί στα αμυντικά της καθήκοντα. Ο Γερμανός το εκμεταλλεύτηκε και με ένα άκρως επιθετικό σχήμα πήρε αυτό που χρειαζόταν.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Μπάγερν Μονάχου (Γιουλιάν Νάιγκελσμαν): Σόμερ, Στάνισιτς, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Κίμιχ, Κομάν, Μίλερ, Μουσιάλα, Τσούπο Μοτίνγκ.
Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Ντανίλο, Ράμος, Μαρκίνιος, Χακίμι, Βιτίνια, Βεράτι, Ρουίζ, Μέντες, Μέσι, Εμπαπέ.