Η Μίλαν κράτησε στο μηδέν για 180 λεπτά την Τότεναμ και σφράγισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά

Ολιβιέ Ζιρού

© Photo by Charlotte Wilson/Offside/Offside via Getty Images/Ideal Images

Sportal newsroom 00:10 - 09.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:38 - 09.03.2023

Η Μίλαν απέσπασε την ισοπαλία (0-0) στο Λονδίνο επί της Τότεναμ και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου γύρου είναι στους «8» του Champions League.

Η Μίλαν απέσπασε την ισοπαλία (0-0) στο Λονδίνο από την Τότεναμ και προκρίθηκε στους «8» του Champions Leauge. Έτσι μετά από το 2012 οι «ροσονέροι» θα είναι στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Ακόμη ήταν η πρώτη φορά που η ομάδα του Βόρειου Λονδίνου έφερε «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της μετά τον Σεπτέμβρη του 2017, όταν είχε φέρει 0-0 με τη Σουόνσι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες είχαν σχεδόν ίδια κατοχή, αλλά η ομάδα του Στέφανο Πιόλι ήταν αυτή που είχε τη μόνη ευκαιρία. Ο Μεσίας στο 18', ο οποίος με έκανε ένα κακό σουτ από διαγώνια θέση έστειλε την μπάλα αρκετά έξω. Στο δεύτερο ημίχρονο τα «σπιρούνια» άρχισαν να ανεβαίνουν στο γήπεδο και να πιέζουν. Είχαν όμως θέμα στη δημιουργία.

Η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους ήταν και πάλι για την ομάδα του Μιλάνο. Μετά από κόντρες ο Μεσίας βρέθηκε μπροστά από τον Φόρστερ, ο οποίος νίκησε τον Ισπανό επιθετικό της Μίλαν, ενώ στη συνέχεια η σέντρα-σουτ του Λεάο πέρασε ανεκμετάλλευτη από όλους.

Η απόκρουση του αγώνα από τον Μενιάν στις καθυστερήσεις, δοκάρι στην αντεπίθεση για τη Μίλαν
CHAMPIONS LEAGUE

00:18 - 09.03.2023

Μια φοβερή διπλή ευκαιρία εκτυλίχθηκε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού στο Λονδίνο, με τον Μενιάν να στερεί από την Τότεναμ το 1-0 και στην αντεπίθεση τον Ντιβόκ Οριγκί να βρίσκει το δοκάρι.

Στο 64' ο Χόιμπιεργκ πήρε την μπάλα, έφτασε διαγώνια θέση, έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Μενιάν το έβγαλε σε κόρνερ. Ο Ρομέρο που είχε ήδη κάρτα από το πρώτο μέρος, έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Τεό Ερνάντεζ, με αποτέλεσμα να δεχτεί κόκκινη κάρτα και  να αφήσει την Τότεναμ με δέκα παίκτες από το 77'.

Τρία λεπτά πριν λήξει ο αγώνας η Τότεναμ έφτασε μία ανάσα από το να στείλει τον αγώνα στην παράταση. Ο Χεούνγκ Μι-Σον εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Χάρι Κέιν έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μενιάν έκανε μια τρομερή απόκρουση. Αμέσως μετά στην κόντρα η ομάδα του Μιλάνου έχασε δοκάρι με τον Ντιβόκ Ορίγκι, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.