Η γκολάρα του Οζίλ απέναντι στη Λουντογκόρετς (vid)

Μεσούτ Οζίλ

©intime

Sportal newsroom 15:38 - 22.03.2023

Ο Μεσούτ Οζίλ αναμφίβολα υπήρξε ένας ταλαντούχος παίκτης, πετυχαίνοντας εντυπωσιακά τέρματα ένα εξ αυτών ήταν απέναντι στη Λουντογκόρετς.

Ο Μεσούτ Οζίλ έκανε γνωστή την απόσυρσή του από την ενεργό δράση σε ηλικία 34 ετών. Ο Γερμανός τουρκικής καταγωγής μέσος αναμφίβολα αποτελούσε έναν εκ των πιο ταλαντούχων μέσων στο ποδόσφαιρο.

Ειδικά τις χρονιές που αγωνίστηκε με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης και της Άρσεναλ έκανε τρομερές εμφανίσεις. Με τους «κανονιέρηδες» ο 34χρονος είχε πετύχει λοιπόν ένα από τα πιο εντυπωσιακά τέρματα στην καριέρα του και ίσως το κορυφαίο  σε έναν αγώνα ενάντια στη Λουντογκόρετς

Συγκεκριμένα τη 1η Νοέμβρη του 2016 η Άρσεναλ αντιμετωπίζει τη βουλγάρικη ομάδα εκτός έδρας για την τέταρτη αγωνιστική του Champions League. Τα πράγματα για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ δεν έχουν παέι και τόσο καλά, καθώς στο 15' είναι πίσω στο σκορ με 2-0 χάρη στα γκολ των Τζόναθαν Καφού και Κεσέρου.

Στο 20ο λεπτό όμως του παιχνιδιού οι «κανονιέρηδες» ξεκινάνε την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας αρχικά με τον Γκράνιτ Τσάκα μετά από ασίστ του Οζίλ και πριν καν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο (42') ο Ζιρού ισοφαρίζει σε 2-2.

Ενώ όλα δείχνουν ότι η Άρσεναλ θα αφήσει δύο βαθμούς στη Βουλγαρία, εμφανίζεται ο  Γερμανός  για να τη ξελασπώσει. Στο 88ο λεπτό ο Ελνένι βγάζει τον Οζίλ στην κόντρα και ο Γερμανός με μία τρομερή ενέργεια κάνει το 2-3 και δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Πιο αναλυτικά ο τότε 27χρονος πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα της Λουντογκόρετς και αφού στη συνέχεια έστειλε «αδιάβαστους» δύο αμυντικούς της βουλγάρικης ομάδας πλάσαρε σε κενό τέρμα, πετυχαίνοντας το 2-3.