Της Ένωσης οι αετοί ταξιδεύουν για τ' αστέρια!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 23:53 - 19.08.2023 / Ανανεώθηκε: 02:49 - 01.09.2023

Η ΑΕΚ για 92 λεπτά ήταν κολλημένη στον τοίχο από το 0-2 της Ντιναμό, αλλά σε ένα αδιανόητο θρίλερ τα έφερε όλα τούμπα. Ο Αραούχο στο 92' έδωσε σφυγμό και ο Βίντα στο 98' χάρισε μία από τις μεγαλύτερες προκρίσεις της Ένωσης στην Ευρώπη. Η Αντβέρπ το τελευταίο εμπόδιο πριν τους ομίλους του Champions League

Μέχρι και το 90ο λεπτό η ΑΕΚ ήταν έξω από την συνέχεια στον δρόμο για τους ομίλους του Champions League. Ήταν σχεδόν στην… κόλαση ενός αποκλεισμού μέσα στο σπίτι της, από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Όμως η ψυχή της νταμπλούχου Ελλάδας, της ομάδας του Αλμέιδα, ήταν πολύ βαθιά. Και με δυο γκολ στις καθυστερήσεις, έκανε την ανατροπή της δεκαετίας, ισοφάρισε σε 2-2 και πήρε μια πρόκριση… έπος.

Παρά το γεγονός πως ήταν ένα βράδυ που η ΑΕΚ ότι και αν έκανε στην επίθεση έβρισκε απέναντι της τον Λιβάκοβιτς και ότι λάθη έκανε στην άμυνα της τα πλήρωνε, την λευκή πετσέτα δεν την έριξε ποτέ. Ούτε για ένα λεπτό. Πάλεψε μέχρι και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, κυνήγησε την ανατροπή απέναντι στους πολύ διαβασμένους χθες Κροάτες και τελικά την πήρε δική της.

Είναι αλήθεια πως αυτή την φορά, η Ντιναμό έβαλε πολύ πιο δύσκολα στην ΑΕΚ. Κυρίως διότι δημιουργικά δεν ήταν τόσο καλή η Ένωση σε κανένα σημείο του ματς. Αλλά και επειδή όλες τις φάσεις που έκανε στην επίθεσή της, τις έβγαλε ο Λιβάκοβιτς. Ακόμα και πέναλτι στο 96’ έβγαλε ο τερματοφύλακας των Κροατών. Αντίθετα η Ντιναμό τις καλές φάσεις που έφτιαξε, τις έκανε γκολ. Και κάπως έτσι βρέθηκε η ΑΕΚ με 0-2 στο 90’. Και αφού πρώτα σωστά τις είχαν ακυρωθεί δυο γκολ ως οφσαιντ.

Όμως μέχρι τέλους το πάλεψε. Πρώτα ο Αραούχο με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1. Σκορ που έδινε στην ΑΕΚ την παράταση, αλλά δεν ήθελε να συμβιβαστεί μ’ αυτή. Έχασε και στις καθυστερήσεις που απέμεναν δυο καλές ευκαιρίες για να σκοράρει το 2-2. Μέχρι που κέρδισε πέναλτι αλλά και πάλι ο Λιβάκοβιτς είπε «όχι» στον Γκαρσία. Αλλά το ριμπάουντ πήγε στον Βίντα, που με το κεφάλι έστειλε την πρώην ομάδα του, στις σπίτι της.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς , Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (66’ Αραούχο) , Γιόνσoν (76’ Γαλανόπουλος), Πινέδα (76’ Μάνταλος), Τσούμπερ (66’ Γκατσίνοβιτς), Γκαρσία, Άμραμπατ (66’ Ελίασον)

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Ιγκόρ Μιστσαν): Λιβάκοβιτς, Μοχαράμι, Ριστόφκσι, Σούταλο, Μιχαϊλιτσένκο, Μίσιτς, Μπούλατ, Λιούμπισιτς, Σπίκιτς (86’ Μαρίν) , Ιβανούσετς, Πέτκοβιτς

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο πείσμα, στην αποφασιστικότητα και στη νοοτροπία της ΑΕΚ να κυνηγάει τη νίκη μέχρι τέλους. Θα μπορούσε να είχε συμβιβαστεί με την παράταση στο γκολ του Αραούχο. Όμως έψαξε και βρήκε και το γκολ της πρόκρισης.

Μπορεί ο Βίντα να έβαλε το γκολ που έδωσε στην ΑΕΚ την πρόκριση, αλλά ο πιο πολύτιμος ήταν ο Αραούχο. Έκανε το 2-1 με τρομερό σουτ. Και κέρδισε το πέναλτι από το οποίο προήλθε το 2-2.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Ματίας Αλμέιδα σχηματισμό δεν άλλαξε, όμως έκανε δυο αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς του Ζάγκρεμπ. Ο Ρότα πήρε την θέση του Σιντιμπέ και ο Άμραμπατ αυτή του Ελίασον. Κατά τα άλλα και πάλι ο Σιμάνσκι με τον Γιόνσον ήταν τα δυο χαφ, ο Τσούμπερ μπροστά τους σε ρόλο ελεύθερο πίσω από τον φορ Γκαρσία και ο Πινέδα ξεκινούσε τις προσπάθειες από αριστερά. Όσο για τον Ιγκόρ Μπιστσαν, κράτησε το 4-2-3-1 του πρώτου ματς, που ήταν ουσιαστικά 4-3-3 και με την ίδια ενδεκάδα του πρώτου ματς

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ! Η ΑΕΚ πήρε το εισιτήριο για τα playoffs του Champions League!!
  • 90+10' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!!!! Ο Βίντα παίρνει το ριμπάουντ και κάνει το 2-2!! Σκορ πρόκρισης για την ΑΕΚ
  • ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
  • Έλεγχος στο VAR για πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ!
  • 95' Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ λίγο πριν τη λήξη με το σουτ του Μάνταλου που πέρασε δίπλα από το δοκάρι.
  • ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-2! Ο Αραούχο με μια «οβίδα» φτιάχνει σκορ παράτασης και γίνεται... πανικός στην «OPAP Arena».
  • 90' Βρίσκει ξανά δίχτυα η ΑΕΚ, ακυρώνεται και αυτό το γκολ για οφσάιντ. Ο Αραούχο ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Κώστας Τσίλης: «Καθαρό μυαλό φωνάζει από τον πάγκο ο Αλμέιδα».

• Την πήρε πίσω ο Νορβηγός ρέφερι, καθώς το μαρκάρισμα είχε γίνει από τον Σούταλο.
  • 81' Συνεχίζει με δέκα παίκτες η Ντιναμό! Ο Μιχαϊλιτσένκο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από σκληρό και αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Λιβάι.
  • 78' Βρίσκει δίχτυα η ΑΕΚ, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ.

Κώστας Τσίλης: «Κλείνει τις αλλαγές ο Αλμέιδα με Μάνταλο και Γαλανόπουλο. Προσωπικές ενέργειες πλέον χρειάζεται η ΑΕΚ απέναντι σε μια μαζική άμυνα της Ντινταμό».

• 76' Στη θέση του Γιόνσον ο Μάνταλος, στη θέση του Πινέδα ο Γαλανόπουλος.
  • 71' Κεφαλιά του Βίντα, άουτ η μπάλα.
  • 70' Καλή στιγμή για την Ντιναμό, με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει το σουτ του Σπίκιτς.
  • 69' Ξαναλέει όχι ο Λιβάκοβιτς, αυτή τη φορά σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς.

Κώστας Τσίλης: «Με την τριπλή αλλαγή, ο Αλμέιδα αλλάζει και σχηματισμό, καθώς ο Πινέδα πλέον είναι διπλά στον Γιόνσον στα χαφ και ο Γκατσίνοβιτς με τον Ελίασον στα δυο άκρα και ο Αραούχο πίσω από τον Λιβάι».

• Αραούχο αντί Τσούμπερ, Γκατσίνοβιτς αντί Σιμάνσκι.
  • 65' Γκολ για την Ντιναμό, 0-2. Ο Πέτκοβιτς βρήκε τον Λιούμπισιτς κι εκείνος με ένα πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Στάνκοβιτς.
  • Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσούμπερ, άουτ η μπάλα.
  • 63' Φάουλ για την ΑΕΚ σε πολύ καλό σημείο.
  • 57' Νέα μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ, νέο «όχι» του Λιβάκοβιτς! Ο Άμραμπατ δεν κατάφερε να νικήσει τον «πορτιέρε» της Ντιναμό από θέση τετ α τετ.
  • 56' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Λιβάκοβιτς να βάζει ξανά «στοπ» εντυπωσιακά, αυτή τη φορά σε σουτ του Γιόνσον.

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ προσπαθεί να βρει έναν ρυθμό για να παίξει γρήγορα. Αλλά μέχρι τώρα δημιουργικά δεν έχει βοηθήσει ο πιο σημαντικός παίκτης σ' αυτό το κομμάτι που είναι ο Πινέδα».

• 52' Επικίνδυνο γύρισμα του Ρότα στην περιοχή, δεν τα καταφέρνει ο Πινέδα. Μεγάλη ευκαιρία εδώ για την ΑΕΚ..
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο, όλα έτοιμα για το δεύτερο ημίχρονο.

Κώστας Τσίλης: «Σε πολύ κακό σημείο το γκολ, πολύ ψυχρό σημείο για να βρεθεί η ΑΕΚ πίσω στο σκορ και έχει σημασία κυρίως η ψυχολογική διαχείριση».

• Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να έχει δεχθεί ένα... κρύο γκολ σε πολύ κακό σημείο του παιχνιδιού. Με το υπάρχον σκορ (0-1), το ματς οδηγείται στην παράταση, όμως έχουμε ένα ολόκληρο ημίχρονο μπροστά μας.
  • Μετράει κανονικά το γκολ.
  • Ελέγχεται από το VAR η φάση.
  • 45' Γκολ για την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, 0-1. Μετά από γέμισμα στην περιοχή, ο Πέτκοβιτς έστρωσε στον Μιχαϊλιτσένκο, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Στάνκοβιτς. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Σούταλο πλάσαρε ανενόχλητος και έδωσε προβάδισμα στους Κροάτες.
  • Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, η Ντιναμό έχει κερδίσει φάουλ σε καλό σημείο.
  • 44' Μεγάλη ευκαιρία για τους Κροάτες, με το πλασέ του Πέτκοβιτς να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 41' Επικίνδυνο γύρισμα του Πινέδα μέσα στην περιοχή, δεν αξιοποιείται από τον Άμραμπατ.
  • Κυριαρχεί η ΑΕΚ, με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ να έχει κλειστεί στο δικό της μισό στα τελευταία λεπτά.
  • 31' Δεν είναι καλή η απευθείας εκτέλεση του Λιβάι, άουτ η μπάλα
  • 30' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή.

Κώστας Τσίλης: «Ο Αλμέιδα φωνάζει για μην γίνονται εύκολα λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας».

• 29' Σουτ του Ιβάνουσεκ, πολύ άουτ η μπάλα.
  • 23' Σουτ του Πέτκοβιτς, μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς.
  • Πολύ καλύτερη η ΑΕΚ, που θα μπορούσε κάλλιστα να έχει πάρει και προβάδισμα.

Κώστας Τσίλης: «Όπως και τεράστιο πρόβλημα, το πόσο καλός τερματοφύλακας είναι ο Λιβάκοβιτς».

• 17' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά στο πλασέ του Τσούμπερ.
  • 16' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Πινέδα να κάνει ένα φοβερό γύρισμα μέσα στην περιοχή, όπου ήταν ο Λιβάι, ο οποίος όμως αστόχησε.
  • 13΄ Μακρινό σουτ του Μπούλατ, άουτ η μπάλα.

Κώστας Τσίλης: «Όπως και στο πρώτο ματς, έτσι και τώρα, ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος για την ΑΕΚ, είναι ο τρόπος που παίζει ο Πέτκοβιτς».

• Ευκαιρία για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Πινέδα, που δεν καταγράφεται όμως, καθώς υπήρξε οφσάιντ νωρίτερα.
  • 8' Καίρια έξοδος του Στάνκοβιτς για να αποφύγει η ΑΕΚ τα χειρότερα.

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ έχει κάνει δυο λογικές αλλαγές στο βασικό σχήμα, σε σχέση με το ματς στο Ζάγκρεμπ. Ο Άμραμπατ που ήταν πολύ καλός όταν μπήκε στο ματς της Τρίτης αντικατέστησε τον Ελίασον και ο φρέσκος Ρότα πήρε την θέση του Σιντιμπέ».

• 5' Πρώτο κόρνερ στο ματς, είναι για την Ένωση!
  • 3' Προσπάθησε να απαντήσει η Ντιναμό, με ένα σουτ μέσα από την περιοχή να κοντράρει στην καλοστημένη άμυνα της ΑΕΚ.
  • 1' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Πινέδα βρέθηκε σε θέση τετ α τετ έπειτα από ασίστ του Χατζισαφί, αλλά αστόχησε.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Φυσικά τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μιχάλη Κατσούρη.
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.
  • «Μιχάλη ζεις για πάντα ΑΕΚτζής», φωνάζουν οι φίλοι της Ένωσης.
  • Η ενδεκάδα της Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Λιβάκοβιτς, Μοχαραμί, Ριστόφσκι, Σούταλο, Λιούμπισιτς, Μπουλάτ, Μίσιτς, Σπίκιτς, Μιχαϊλιτσένκο, Ιβάνουσεκ, Πέτκοβιτς.
  • Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Άμραμπατ, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Τσούμπερ, Γκαρσία.
  • Πάμε να θυμηθούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων λίγο πριν τη σέντρα της σπουδαίας αναμέτρησης.
  • Υπενθυμίζεται πως σε περίπτωση που προκριθεί ο Δικέφαλος θα αντιμετωπίσει την Αντβέρπ στα playoffs του θεσμού, με το πρώτο ματς να είναι προγραμματισμένο την Τρίτη (22/8) στο Βέλγιο και τη ρεβάνς να έχει οριστεί την Τετάρτη (30/8).
  • Γνώρισαν την αποθέωση οι παίκτες της ΑΕΚ κατά την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο για την προθέρμανση.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 21:45, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.
  • Η Ένωση έχει στα χέρια της το 2-1 του πρώτου αγώνα στο Ζάγκρεμπ και θέλει να ολοκληρώσει απόψε τη δουλειά, παίρνοντας την πρόκριση στα playoffs της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της ρεβάνς της ΑΕΚ με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην «OPAP Arena» για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.