Παυλίδης: «Ήταν ένα ξεχωριστό γκολ που ονειρεύεσαι από παιδί»

Βαγγέλης Παυλίδης

© Photo by ANP via Getty Images/Ideal Images

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 18:39 - 08.03.2023 / Ανανεώθηκε: 18:39 - 08.03.2023

Ο Βαγγέλης Παυλίδης σε δηλώσεις του σχολίασε το γκολ που πέτυχε στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Άλκμααρ, κόντρα στη Λάτσιο, για το πρώτο ματς της φάσης των 16 του Europa Conference League.

Η Άλκμααρ πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Λάτσιο (1-2) για τη φάση των 16 του Europa Conference League και θα υποδεχτεί τον ιταλικό σύλλογο στη ρεβάνς έχοντας πάρει ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα.

Ο Έλληνας επιθετικός πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο 45ο λεπτό με μία έξυπνη εκτέλεση, ενώ στο 62΄ ο Κέρκεζ έβαλε το νικητήριο γκολ για τους Ολλανδούς, διαμορφώνοντας το 1-2.

Ο 24χρονος φορ σε δηλώσεις του ανέφερε πως το συγκεκριμένο γκολ είναι ξεχωριστό, καθώς κάτι τέτοιες στιγμές τις ονειρευόταν από παιδί.

«Ήταν ένα ξεχωριστό γκολ και μια σπουδαία νίκη για μένα. Είναι κάτι που ονειρεύεσαι από παιδί. Όταν μπαίνεις στον αγωνιστικό χώρο είναι λογικό να θέλεις να νικήσεις. Στα πρώτα 15 λεπτά δεν παίξαμε όπως θα θέλαμε. Μετά το γκολ της Λάτσιο αρχίσαμε να αγωνιζόμαστε όπως συνήθως κάνουμε.

Είχαμε μεγαλύτερο κατοχή μπάλας. Ήταν πολύ σημαντικό που σκοράραμε πριν το ημίχρονο. Πετύχαμε ένα ακόμη όμορφο γκολ στην επανάληψη. Πρόκειται για μια εξαιρετική νίκη ενόψει του επαναληπτικού», ανέφερε χαρακτηριστικά.

Τη φετινή σεζόν, ο Βαγγέλης Παυλίδης πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις καθώς σε 25 συμμετοχές έχει πετύχει 17 γκολ κι έχει μοιράσει 9 ασίστ, αποτελώντας σταθερά βασικό κομμάτι του ολλανδικού συλλόγου.