Ελλάδα - Λιθουανία

LIVE ΕΛΛΑΔΑ - ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ

Τζιοβάνι Ζάκαρη 18:41 - 27.03.2023 / Ανανεώθηκε: 20:55 - 27.03.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ελλάδα και Λιθουανία, με την «γαλανόλευκη» να δίνει το πρώτο της παιχνίδι στην OPAP Arena

• Λήξη στο ματς (0-0). Η Ελλάδα ήταν ανώτερη, σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ που θα της χάριζε τη νίκη στο φιλικό.
  • Μπήκαμε στο 90΄. Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ελλάδα με τον Γιαννούλη στο 83ο λεπτό. Ο Δημήτρης Λημνιός έκανε το γύρισμα από τα δεξιά κι ο Γιαννούλης σούταρε στην κίνηση, με τον Μπαραβίκα να διώχνει πάνω στην γραμμή.
  • Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ από καλή θέση στο 78΄, όμως η μπάλα κατέληξε πάνω στο τείχος.
  • Ασυνεννοησία ανάμεσα σε Βλαχοδήμο και Μαυροπάνο στο 66ο λεπτό, την οποία ο Νοβίκονας δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καθώς η εκτέλεσή του ήταν άστοχη.
  • Η Λιθουανία απείλησε για πρώτη φορά με τον Σιργκέντας στο 57ο λεπτό, του οποίου το σουτ μπλόκαρε δίχως πρόβλημα ο Βλαχοδήμος.
  • Οι γηπεδούχοι πιέζουν ψηλά με σκοπό να βρουν το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα.
  • Μετά από συνεχόμενες κεφαλιές η μπάλα έφτασε στον Χατζηδιάκο, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.
  • Πρώτη απειλή για την Ελλάδα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπακασέτα (50΄), ο οποίος έφερε την μπάλα στο δεξί και επιχείρησε το σουτ, με τον Ζούμπας να διώχνει σε κόρνερ για ακόμη μία φορά.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
  • Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
  • Ο Φορτούνης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά έπειτα από εξαιρετική πάσα του Ρότα, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μπλόκαρε έγκαιρα.
  • Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά στο 45ο λεπτό, ο Μαυροπάνος πήρε την καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Ζούμπας έδιωξε και πάλι σε κόρνερ εντυπωσιακά.
  • Σουτ του Κώστα Φορτούνη στο 38΄ από καλή θέση, όμως αρκετά άστοχο.
  • Ο Γιαννούλης έκανε τη μακρινή μπαλιά στο 36ο λεπτό για τον Βαγγέλη Παυλίδη, ο οποίος πέρασε τον τερματοφύλακα αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει.
  • Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ παίζει εξαιρετικό ποδόσφαιρο, κυκλοφορεί γρήγορα την μπάλα, όμως δεν έχει πετύχει ακόμα γκολ.
  • Πολύ κοντά στο γκολ η Ελλάδα με τον Μασούρα στο 32ο λεπτό. Ο άσος του Ολυμπιακού κατέβασε υποδειγματικά την μπάλα έπειτα από εξαιρετική πάσα του Φορτούνη κι εκτέλεσε από πλεονεκτική θέση, όμως ο Ζούμπας δήλωσε παρών με μία δύσκολη επέμβαση.
  • Ο Δημήτρης Γιαννούλης ετοιμάζεται να μπει στη θέση του Κώστα Τσιμίκα (24ο λεπτό), ο οποίος δέχθηκε ενοχλήσεις και θα χάσει το υπόλοιπο του ματς.
  • Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ελλάδα στο 16΄ με τον Μασούρα. Ο 29χρονος εξτρέμ του Ολυμπιακού υποδέχτηκε την μπάλα έπειτα από γύρισμα του Μπακασέτα, όμως δεν κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα, ενώ στη συνέχεια το σουτ που δοκίμασε κατέληξε σε κόρνερ.
  • Η Εθνική Ελλάδας κυριαρχεί σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο, έχει πάρει την κατοχή, όμως δεν έχει δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία.
  • Καλή φάση για την Ελλάδα με τον Σιώπη στο 7ο λεπτό. Ο διεθνής μέσος επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.
  • Ο Μπακασέτας δοκίμασε το σουτ στο 3΄, η μπάλα όμως κόντραρε στα σώματα.