Καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες το Γιβραλτάρ και άρχισε «με το δεξί» η Εθνική!

εθνική Ελλάδας

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:45 - 24.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:52 - 24.03.2023

Η Εθνική Ελλάδας δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει ιδανικότερα το ταξίδι της στα προκριματικά του Euro 2024, με τη «γαλανόλευκη» να επικρατεί του Γιβραλτάρ (3-0) σε ένα παιχνίδι όπου είχε τρία (!) δοκάρια.

Η απολαυστική Εθνική Ελλάδας πήρε τη νίκη με τον ωραιότερο τρόπο κόντρα στο Γιβραλτάρ (0-3), το οποίο αδυνατούσε να διαχειριστεί το εξαιρετικό παιχνίδι των παικτών του Πογέτ, που είχαν τρία δοκάρια. Με αυτόν τον τρόπο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε ιδανικά το ταξίδι του στα προκριματικά του Euro 2024 και έδωσε ηχηρό μήνυμα ενόψει συνέχειας.

Το πρώτο μέρος ήταν ιδανικό για την «επίσημη αγαπημένη» η οποία έσπευσε να μπει από νωρίς… φουριόζα στο ματς. Κάπως έτσι το γκολ ήρθε μόλις στο ενδέκατο λεπτό με τον Γιώργο Μασούρα να σουτάρει εξαιρετικά, έπειτα από σέντρα του Μπάλντοκ και να κάνει το 0-1. Όμως αυτό δεν έφτανε για τους φιλοξενούμενους.

Η Ελλάδα πίεζε ασταμάτητα και έχοντας απέναντι της μία κλειστή άμυνα προσπάθησε με passing game να την διασπάσει. Η μία ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη με σημαντικότερη εκείνη του Πέλκα που έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (36’). Ότι δεν έκανε ο επιθετικός της Χαλ το έκανε περίπου δέκα λεπτά αργότερα ο Σιώπης. Οι παίκτες του Πογιέτ έκρυψαν την «στρογγυλή θεά», αυτή έφτασε στα πόδια του 28χρονου μέσου και εκείνος με ένα απίθανο σουτ την έστειλε στην αντίπαλη εστία.

Το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο παρόμοιο με το πρώτο, αφού ο Ουργουανός τεχνικός ζήτησε να συνεχιστεί η πίεση. Οι φάσεις μειώθηκαν σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο ωστόσο ο Μπακασέτας ήρθε να δώσει τη λύση. Ο άσος της Τραμπζονσπόρ βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας, ο Μάνταλος τον είδε και του έβγαλε τη σέντρα και στο 58’ η Εθνική έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Από εκεί και έπειτα μπήκε ο παράγοντας τύχη που δεν ήταν με την χώρα μας. Μέσα σε δύο λεπτά οι Παυλίδης και Μάνταλος θα μπορούσαν να κάνουν το 4-0 όμως και τις δύο φορές η μπάλα σταμάτησε πάλι στο δοκάρι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Χάρη στο εξαιρετικό passing game της, η Ελλάδα «ξεκλείδωσε» την... αμπαρωμένη άμυνα των γηπεδούχων και πήρε το πολυπόθητο τρίποντο. Σε όλο το ματς οι παίκτες της «γαλανόλευκης» είχαν τον έλεγχο και κυκλοφορούσαν την μπάλα εκεί όπου οι ίδιοι ήθελαν.

MVP: Ο τίτλος αυτός θα μπορύσε να μοιραστεί σε όλους τους παίκτες. Αν υπήρχε κάποιος που ξεχώρισε είναι ο Γιώργος Μασούρας που έδωσε το προβάδισμα νωρίς, ήταν παρών σε αρκετές επιθέσεις. Από κοντά και ο Μάνταλος που πρόσφερε ασίστ και είχε δοκάρι.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:  Μασούρας, Σιώπης και Μπακασέτας ήταν οι τρεις διαφορετικοί σκόρερ, οι οποίοι έλαβαν ασίστ από τρεις διαφορετικούς ποδοσφαιριστές. Το πρώτο γκολ προήλθε από τον Μπάλντοκ, το δεύτερο από τον Πέλκα και το τρίτο από τον Μάνταλο.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Πογέτ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του. Είχε ψηλά τις γραμμές του από νωρίς και βρίσκοντας μπροστά του μία άμυνα με κοντά της γραμμές της δεν προτίμησε την εύκολη λύση των γεμισμάτων, αλλά αντ' αυτού με παιχνίδι κατοχής πήρε τη νίκη. Από την άλλη, ο Χούλιο Ρίμπας γνωρίζοντας τον αντίπαλο του θέλησε να οχυρωθεί πίσω και να βρει την ελπίδα σε μία κόντρα. Δίχως όμως αποτέλεσμα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Η Ελλάδα υποδέχεται τον Ιούνιο έναν ακόμα θεωρητικά εύκολο αντίπαλο στην OPAP Arena, αντιμετωπίζοντας στις 16/6 την Ιρλανδία. Από την άλλη, το επόμενο παιχνίδι του Γιβραλτάρ έρχεται πιο σύντομα, με την ομάδα του μικρού κρατιδίου να ταξιδεύει στην Ολλανδία για μία ακόμα δύσκολη «μάχη»

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Η ενδεκάδα του Γιβραλτάρ (Χούλιο Ρίμπας): Κόλεϊνγκ, Ολιβέρο, Τσιπολίνα, Σέργκεντ, Βαλαρίνο, Τορίγια, Μπρίτο, Μπερνάντο Λόπες, Ρόναν, Γουόκερ, Τσακιάρο
Η ενδεκάδα της Εθνικής (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης, Μπακασέτας, Μάνταλος, Μασούρας, Πέλκας, Γιακουμάκης