Πάλεψε μέχρι τέλους η Εθνική, λύγισε στο μοιραίο βράδυ του Μαυροπάνου

Πάλεψαν οι διεθνείς.

©intime

Γιώργος Σακελλαρίου 23:50 - 19.06.2023 / Ανανεώθηκε: 00:06 - 20.06.2023

Η Ελλάδα έδωσε τρομερή μάχη κόντρα στη δευτεραθλήτρια κόσμου Γαλλία, αλλά ένα πέναλτι του Μαυροπάνου, μία παράβαση στην απόκρουση του Βλαχοδήμου στην εκτέλεση του Εμπαπέ και η αποβολή του στη συνέχεια οδήγησε σε πικρή ήττα με 1-0.

Η Ελλάδα πάλεψε σαν λιοντάρι.

Η αποστολή της στην έδρα της Γαλλίας, η οποία πριν έξι μήνες διεκδίκησε το Μουντιάλ ήταν ασφαλώς δύσκολη. Οι διεθνείς έδωσαν μία τρομερή μάχη, κοίταξαν στα μάτια τον Εμπαπέ και την παρέα του, αλλά ο Μαυροπάνος βρέθηκε σε μοιραίο βράδυ και η Εθνική ηττήθηκε 1-0, μένοντας πίσω έξι βαθμούς από τους «τρικολόρ».

Φουριόζοι οι Γάλλοι

Η παρέα του Κιλιάν Εμπαπέ ξεξίνησε δυνατά το ματς και στο 6’ άγγιξε το γκολ. Ο Τεό Ερναντές σούταρε από κοντά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μαυροπάνου κι απομακρύνθηκε με τον αριστερό μπακ των γηπεδούχων να ζητάει πέναλτι, αλλά ο διεθνής αμυντικός είχε το χέρι κοντά στο σώμα και το σουτ ήταν εξ επαφής.

Στο 8’ ο Κομάν γύρισε από δεξιά κι ο Εμπαπέ υπό την πίεση του Μπάλντοκ από τη μεγάλη περιοχή σούταρε ψηλά άουτ.

Στο 11’ ο Εμπαπέ έκανε εξαιρετική προσπάθεια και γύρισε, αλλά ο Βλαχοδήμος έδιωξε σωτήρια, ενώ ο Τσιμίκας στη συνέχεια κέρδισε φάουλ. Σ’ εκείνο το σημείο η πίεση των Γάλλων ξεθύμανε. Ο Εμπαπέ ήταν δραστήριος, αλλά όταν πλησίαζει κι έμπαινε στην περιοχή το πρώτο του μέλημα ήταν να… βουτήξει με τον Ισπανό διαιτητή τον Λαόθ να δείχνει σε όλες τις περιπτώσεις ασυγκίνητος.

Η επόμενη καλή στιγμή για τους Γάλλους ήταν στο 25’. Ο Εμπαπέ σέντραρε και η κεφαλιά του Μουανί έφυγε άουτ.

Πρώτη τελική

Στο επόμενο λεπτό, στο 26’, η Εθνική μας ομάδα είχε την πρώτη τελική. Σε σέντρα του Μπάλντοκ από δεξιά, ο Μάνταλος δεν μπόρεσε να πιάσει το γυριστό σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Μπακασέτα, ο οποίος από μακριά έκανε το αριστερό σουτ και μπλόκαρε ο Μενιάν να μπλοκάρει το μακρινό σουτ του Μπακασέτα.

Φοβερός Βλαχοδήμος

Η Ελλάδα δεν είχε την κατοχή, αλλά δεν ένιωθε μεγάλη απειλή από τους Γάλλους. Οι διεθνείς μπλόκαραν σα αστέρια των «τρικολόρ» που έκαναν βεβιασμένες ενέργειες κι έβγαζαν εκνευρισμό στο παιχνίδι τους. Στο 33’ ο Γιακουμάκης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά βιάστηκε κι εκτέλεσε άουτ από μακριά, χωρίς να ανησυχήσει ο Μενιάν.

Η Γαλλία έκλεισε το ημίχρονο με μία μεγάλη ευκαιρία. Στο 44’ μπαλιά του Κομάν, ο Κουντέ δεξιά εντός περιοχής έκανε το πλασέ στην κίνηση, ο Βλαχοδήμος πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση κι απομάκρυνε στη συνέχεια ο Μαυροπάνος.

Γκάφες Μαυροπάνου και 1-0

Η Εθνική μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με το πως ξεκίνησε στο πρώτο, αλλά στο 49’ και το 53’ ο Μαυροπάνος έκανε διπλή γκάφα! Αρχικά σε σέντρα προς τον Γκριεζμάν σήκωσε το πόδι ψηλά χωρίς λόγο και να υπάρχει κίνδυνος να απειλήσει ο Γάλλος στον αέρα. Τον βρήκε άσχημα στο κεφάλι και μάλιστα έτρεχαν αίματα. Ο Λαόθ έδωσε το πέναλτι και παράλληλα ελέγχθηκε στο VAR η φάση για κόκκινη κάρτα, ενώ ο Ισπανός έδειξε κίτρινη. Η απόφαση για το χρώμα της κάρτας παρέμεινε και ο Εμπαπέ πήγε στην άσπρη βούλα.

Ο Βλαχοδήμος, όμως, έπεσε εκπληκτικά στη δεξιά γωνία κι απέκρουσε την εκτέλεση του Γάλλου σταρ. Ο Λαόθ, όμως, ενημερώθηκε από τον συμπατριώτη του Μπούργος στο VAR, για παράβαση του Μαυροπάνου, ο οποίος μπήκε νωρίτερα στη μεγάλη περιοχή κι απομάκρυνε τη μπάλα στην απόκρουση του Βλαχοδήμου, που τα έκανε όλα νόμιμα. Έδωσε επανάληψη, ο Εμπαπέ στο 55’ πήγε ξανά στην εκτέλεση, σούταρε ψηλά αριστερά κι άνοιξε το σκορ!

Η Εθνική προσπάθησε να απαντήσει και σε φάση διαρκείας στο 65’ ο Μάνταλος σούταρε εκτός περιοχής από δεξιά και μπλόκαρε ο Μενιάν.

Ο Πογέτ στο 66’ έκανε πιο επιθετική την Ελλάδα με την είσοδο των Παυλίδη, Φούντα κι αφού πλην του Γιακουμάκη απέσυρε τον κόφτη Σιώπη.

Κόκκινη ο Μαυροπάνος

Στο 69’ κι ενώ η Ελλάδα ήταν στην επίθεση οι Γάλλοι έκλεψαν και πέταξαν τη μπάλα στον Μουανί, ο οποίος έφευγε τετ α τετ, δέχθηκε την πίεση του Μαυροπάνου κι έπεσε εκτός περιοχής με τον Λαόθ να βγάζει απευθείας κόκκινη στον Έλληνα στόπερ. Στην εξέλιξη της φάσης, το φάουλ του Γκριεζμάν έφυγε άουτ.

Η αποβολή χάλασε τα σχέδια του Πογέτ, ο οποίος είχε κάνει πιο νωρίς αλλαγές για να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα. Έτσι, απέσυρε τους Μπακασέτα, Μασούρα για να κρατήσει την αμυντική συνοχή της Εθνικής, ωστόσο, η αποστολή των διεθνών ήταν πλέον εξαιρετικά δύσκολη.

Στο 82’ συνδυάστηκαν Γκριεζμάν, Εμπαπέ και το δεξί σουτ του τελευταίου από το όριο της μεγάλης περιοχής έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 83’ οι Γάλλοι είχαν νέο συνδυασμό και ο Χατζηδιάκος έκοψε σωτήρια τον Ερναντές.

Η Ελλάδα, πάντως, συνέχισε να παλεύει και στο 87’ σουτ του Φούντα εντός περιοχής κόντραρε σε κόρνερ.

Στο επόμενο λεπτό η Γαλλία έφυγε σφαίρα στην αντεπίθεση, ο Εμπαπέ γύρισε στον Ντεμπελέ, αλλά αυτός δεν πρόλαβε τη μπάλα για να σκοράρει σε κενή εστία.

Στο 90’ αστόχησε ο Καμαβινγκά, ενώ στο 95’ ο Βλαχοδήμος απέκρουσε το σουτ του Εμπαπέ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Στα δύο λάθη του Μαυροπάνου. Στη φάση του πέναλτι κάνει ένα σκληρό μαρκάρισμα χωρίς λόγο. Στην εκτέλεση του Εμπαπέ μπήκε στην περιοχή και τελικά έγινε το 1-0 μετά την απόκρουση του Βλαχοδήμου. Οι ελπίδες χάθηκαν οριστικά με την αποβολή του Μαυροπάνου.

Ο MVP

Ο Γκριεζμάν πήρε το πέναλτι, ήταν σε πολλές καλές στιγμές της Γαλλίας μέσα, αλλά κυρίως σύνδεσε εξαιρετικά τη μεσαία γραμμή με την επίθεση. Σε κάθε άλλη περίπτωση, δεν μπορεί κανείς να παραγνωρίσει την τρομερή εμφάνιση του Οδυσσέα Βλαχοδήμου. Ολοκλήρωσε, μάλιστα, το ματς κι ενώ είχε ενοχλήσεις από το πρώτο ημίχρονο. Ήταν συγκλονιστικός.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Λαόθ στο πρώτο ημίχρονο δεν συγκινήθηκε από τις πτώσεις των Γάλλων. Στο δεύτερο σωστά έδειξε το πέναλτι του Μαυροπάνου (σήκωνε και κόκκινη), ενώ όσο κι αν πικραίνει το γεγονός με την εκπληκτική απόκρουση του Βλαχοδήμου, σωστά δόθηκε και η επανάληψη, αφού ο Έλληνας στόπερ μπήκε πιο γρήγορα στην περιοχή. Στη φάση της αποβολής επίσης έχει δίκιο, αλλά θέλησε να κλέψει την παράσταση με συνεχόμενες κάρτες στους Έλληνες διεθνείς.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Κονατέ, Τεό Ερναντές, Γκριεζμάν (85’ Ενκουνκού), Τσουαμενί, Καμαβινγκά, Κομάν (77’ Ντεμπελέ), Μουανί (85’ Ζιρού), Εμπαπέ.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης (66’ Φούντας), Κουρμπέλης (86’ Μπουχαλάκης), Μπακασέτας (71’ Ρέτσος), Μάνταλος, Μασούρας (71’ Κουλιεράκης), Γιακουμάκης (66’ Παυλίδης).

• Tέλος στο ματς
  • 90+5' Σουτ του Εμπαπέ το οποίο σταματάει ο Βλαχοδήμος
  • 14 λεπτά οι καθυστερήσεις
  • 90' Μακρινό σουτ του Καμαβινγκά το οποίο δεν απειλεί τον Βλαχοδήμο
  • 88' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία με τον Εμπαπέ να στρώνει την μπάλα στον Ντεμπελέ και τον δεύτερο να μην προλαβαίνει να βάλει το πόδι του
  • Δυστυχώς για τη μαχητική Ελλάδα τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα τα ήθελε. Ο Μαυροπάνος ήταν μοιραίος για την ομάδα του και πλέον στα εναπομείναντα λεπτά είναι δύσκολο να αλλάξει κάτι.
  • 82' Σουτ του Εμπαπέ το οποίο καταλήγει άουτ.
  • 78' Το σουτ του Κολό Μουανί καταλήγει στα σώματα.
  • 73' Ωραία εκτέλεση του Γκριεζμάν η οποία καταλήγει άουτ
  • 72' Έξω Μασούρας και Μπακασέτας, μέσα Κουλιεράκης και Ρέτσος
  • 69 Κόκκινη στον Μαυροπάνο! Από το ριπλέι φαίνεται να μην υπάρχει τίποτα σε μαρκάρισμα του Έλληνα πάνω στον Κόλο Μουανί
  • 66' Βγαίνουν Σιώπης και Γιακουμάκης, μπαίνουν Φούντας και Παυλίδης
  • 65' Πολύ ωραίο σουτ του Μάνταλου το οποίο καταλήγει στα χέρια του Μενιάν
  • 60' Ο Κομάν επιχείρησε ένα σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος
  • 59' Παραλίγο το αυτογκόλ από τον Χατζηδιάκο, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ
  • Μοιραίος ο Μαυροπάνος ο οποίος σε πρώτο χρόνο κάνει ένα αχρείαστο πέναλτι στον Γκριεζμάν και σε δεύτερο «ακυρώνει» τον Βλαχοδήμο μπαίνοντας νωρίτερα από την εκτέλεση του Εμπαπέ στην περιοχή
  • 55' Γκοοολ η Γαλλία με τον Εμπαπέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
  • Επανάληψη δίνει ο Λαόθ αφού ο Μαυροπάνος πατάει περιοχή
  • 54' Αποκρούει ο Βλαχοδήμος
  • Το ματς έχει σταματήσει αφού στο έδαφος βρίσκεται ο αιμόφυρτος Γκριεζμάν
  • Δεν καταλογίζεται κόκκινη, παραμένει η κίτρινη που είχε δώσει σε πρώτο χρόνο
  • Εξετάζεται και κόκκινη στον Μαυροπάνο
  • 49' Πέναλτι για τη Γαλλία! Σε μία αδιανόητη ενέργεια, ο Μαυροπάνος κλωτσάει στο πρόσωπο τον Γκριεζμάν και ο Λαόθ σφυρίζει την εσχάτη των ποινών.
  • Έναρξη στο Β' μέρος
  • Η Ελλάδα αμυντικά στάθηκε στο ύψος της εναντίον της Γαλλίας, περιορίζοντας αρκετά τους «μπλε» στο αμυντικό κομμάτι. Όμως, στο σκέλος της επίθεσης δεν μπορούσε - εν μέρει λογικό αν υπολογιστεί το ποιος είναι ο αντίπαλος - να βγάλει επιτυχημένη κόντρα και αυτό οφείλονταν κυρίως σε βεβιασμένες αποφάσεις όσον αφορά τις πάσες
  • Τέλος στο πρώτο μέρος
  • Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 44' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία! Ο Κουντέ έβγαλε τρομερή μπαλιά στον Κομάν, εκείνος επιχείρησε σουτ με τη μία, όμως ο Βλαχοδήμος έβαλε στοπ με πολύ όμορφη απόκρουση.
  • 34' Η κεφαλιά του Ουπαμεκανό σταματάει στα χέρια του Βλαχοδήμου που μπλοκάρει την μπάλα
  • Χωρίς μεγάλη ευκαιρία αλλά με πίεση των Γάλλων το πρώτο μισάωρο του ματς
Γαλλία - Ελλάδα © Intime
  • 26' O Mάνταλος επιχείρησε το ψαλιδάκι, δεν του ήρθε η μπάλα και εν συνεχεία το μακρινό σουτ του Μπακασέτα κατέληξε στα χέρια του Μενιάν.
  • 25' Η κεφαλιά του Κολό-Μουανί δεν ανησύχησε τον Βλαχοδήμο
  • Δυσκολεύεται στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα να κρατήσει μπάλα η Ελλάδα, ωστόσο έχει περιορίσει τους χώρους στη Γαλλία
  • Τάιμ-άουτ στο παιχνίδι για να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων.
  • 12' Σουτ του Κομάν το οποίο καταλήγει αρκετά μακριά από την εστία.
  • Η Γαλλία ζήτησε σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις πέναλτι
  • Η Γαλλία πιέζει ανελέητα την άμυνα της Ελλάδας στο πρώτο δεκάλεπτο.
  • 8' Ο Εμπαπέ βρίσκει ένα σουτ στον αέρα το οποίο καταλήγει ψηλά και δεν ανησυχεί τον Βλαχοδήμο.
  • Το ματς ξεκίνησε!
  • Φοβερή η ατμόσφαιρα στο «Σταντ ντε Φρανς».
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Απομένουν 5 λεπτά για τη σπουδαία σέντρα του αγώνα.
  • Τελευταία επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ήταν το μακρινό 2004, όταν και η Ελλάδα επικράτησε με 1-0
  • Στο «Σταντ ντε Φρανς» βρίσκονται και αρκετοί φίλοι της «γαλανόλευκης».
  • Αναλυτικά η ενδεκάδα του Ντιντιέ Ντεσάν: Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Κονατέ, Τεό Ερνάντεζ, Γκριεζμάν, Τσουαμενί, Καμαβινγκά, Κομάν, Μουανί, Εμπαπέ.
  • Στον πάγκο βρίσκονται οι: Πασχαλάκης, Αθανασιάδης, Τζαβέλλας, Ρέτσος, Παπανικολάου, Κουλιεράκης, Φούντας, Ρότα, Χατζηγιοβάνης, Μπουχαλάκης, Πέλκας, Λημνιός, Δουβίκας, Παυλίδης.
  • Αναλυτικά η ενδεκάδα του Γκουστάβο Πογέτ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης, Κουρμπέλης, Μπακασέτας, Μάνταλος, Μασούρας, Γιακουμάκης.
  • Η ενδεκάδα της Ελλάδας περιλαμβάνει δύο αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην Ιρλανδία και αυτές είναι οι επιλογές των Κουρμπέλη - Γιακουμάκη αντί των Πέλκα - Παυλίδη αντίστοιχα.
  • Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο γνωστός Ματέου Λαόθ, με την UEFA να ορίζει βοηθούς του τους Σεμπριάν Ντεβίς και Ντελ Παλομάρ. Ο Χοσέ Λουίς Μουνουέρα θα είναι ο τέταρτος διαιτητής.
  • Αυτή τι στιγμή η Γαλλία έχει 9 βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή του Β΄ όμιλου των προκριματικών του Euro 2024, με την Ελλάδα να ακολουθεί έχοντας παιχνίδι λιγότερο.
  • Η Ελλάδα δίνει μία από τις πιο σημαντικές «μάχες» της όσον αφορά τα προκριματικά του Euro, αντιμετωπίζοντας την παντοδύναμη Γαλλία, στο «Σταντ ντε Φρανς».