«Βόμβα» της Σπόρτινγκ στο Emirates, προκρίθηκε στα πέναλτι κόντρα στην Άρσεναλ!

Σπόρτινγκ - Άρσεναλ

Photo by Sebastian Frej/MB Media/Getty Images

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 00:50 - 17.03.2023 / Ανανεώθηκε: 01:06 - 17.03.2023

Σόκαρε το Βόρειο Λονδίνο η Σπόρτινγκ, που μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, επικράτησε της Άρσεναλ με 5-3 στα πέναλτι και πέρασε στα προημιτελικά του Europa League, στέλνοντας τους «κανονιέρηδες» σπίτι τους.

Αλύγιστη Σπόρτινγκ, έκλεισε το σπίτι της Άρσεναλ στη... ρουλέτα! Τα «λιοντάρια» της Λισσαβόνας μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως επέστρεψαν και μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, υπέταξαν την ομάδα του Αρτέτα στη διαδικασία των πέναλτι, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τους «8» του Europa League. Το πρώτο ματς στην Πορτογαλία είχε λήξει ισόπαλο (1-1).

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο ρυθμός ήταν υψηλός, με την ομάδα του Ρουμπέν Αμορίμ να κάνει σαφές πως θα παλέψει μέχρι τέλους για το εισιτήριο. Και όντως το έκανε. Μάλιστα, είχε και την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, στο 13', όταν ο Τρινκάο εξαπέλυσε ένα ωραίο σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Ωστόσο, οι «κανονιέρηδες» ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα, στο 19ο λεπτό, με τον Τσάκα να παίρνει το ριμπάουντ έπειτα από απόκρουση του Αδάν σε σουτ του Μαρτινέλι και να γράφει το 1-0, το οποίο έμεινε μέχρι και το φινάλε του πρώτο ημιχρόνου. Παρότι στο 30' είχε μεγάλη ευκαιρία και για δεύτερο γκολ η ομάδα του Αρτέτα με τον Ζεσούς.

Πάρτι με «επτάρα» της Φέγενορντ, στους «8» Γιουνάιτεντ, Γιουβέντους και Σεβίλλη
EUROPA LEAGUE

21:51 - 16.03.2023

Η Φέγενορντ έστησε πάρτι στην Ολλανδία με... καλεσμένη τη Σαχτάρ, την οποία και φιλοδώρησε με επτά γκολ (7-1), εξασφαλίζοντας έτσι την παρουσία της στους «8» του Europa League. Την πρόκριση πήραν και οι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Γιουβέντους και Σεβίλλη.

Στην επανάληψη τα «λιοντάρια» της Λισσαβόνας είχαν το πάνω χέρι και η πίεση τους απέδωσε καρπούς. Στο 62' βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Πέδρο Γκονσάλβες να πετυχαίνει το γκολ της χρονιάς. Ο 24χρονος επιχείρησε ένα ψιλοκρεμαστό σουτ από το κέντρο του γηπέδου, «κρέμασε» τον Ράμσντειλ και ισοφάρισε σε 1-1.

Μάλιστα, ύστερα από εννέα λεπτά οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» την ολική ανατροπή, με τον Έντουαρντς να βγαίνει σε θέση τετ α τετ, αλλά να μη νικάει τον Ράμσντεϊλ. Στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες έγιναν πιο προσεκτικές, το 1-1 έμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι Λονδρέζοι ήταν κυρίαρχοι, με τον Αδάν να κρατάει ζωντανούς τους Πορτογάλους. Ο Τροσάρ είχε μια πολύ καλή στιγμή στο 98', όπως και ο Πάρτει στο 106', ενώ ο 35χρονος γκολκίπερ με μια ασύλληπτη επέμβαση είπε όχι στον Γκάμπριελ και ουσιαστικά έστειλε το ματς στα πέναλτι. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 118' οι Πορτογάλοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Ουγκάρτε αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στη... ρουλέτα οι παίκτες της Σπόρτινγκ έκαναν το 5/5, ενώ ο Αδάν απέκρουσε το πέναλτι του Μαρτινέλι, χαρίζοντας έτσι στην ομάδα του, την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεμσού.

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου (9’ Γουάιτ), Σαλιμπά (21’ Χόλντινγκ), Γκάμπριελ, Ζιντσένκο, Ζορζίνιο (65’ Παρτέι), Βιέιρα (100’ Έντεγκααρντ), Τζάκα, Νέλσον (66’ Σακά), Μαρτινέλι, Ζεσούς (46’ Τροσάρ).

Σπόρτινγκ: Αδάν, Ρέις (93’ Σάντος), Στ.Γιούστε, Ινάσιο, Ουγκάρτε, Εσγάιο, Ντιομαντέ, Παουλίνιο (89’ Τσερμίτι), Έντουαρντς (119’ Τανλονγκό), Πότε (93’ Εσούγκο), Τρινκάο (105’ Αρτούρ Γκόμες).