«Αλλεργικός» στο σκοράρισμα: Χαμός στα social media μετά και τη νέα χαμένη ευκαιρία του Βέγχορστ (vid)

Βέγχορστ

© Photo by Eric Verhoeven/Soccrates/Getty Images/Ideal Images

Κώστας Τσιακλής 12:26 - 17.03.2023 / Ανανεώθηκε: 13:11 - 17.03.2023

Ο Βάουτ Βέγχορστ «έχασε» άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη Ρεάλ Μπέτις, με αποτέλεσμα να κατακριθεί έντονα ξανά.

Σάλος έχει δημιουργηθεί στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, μετά τη νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Βάουτ Βέγχορστ στο παιχνίδι κόντρα στη Ρεάλ Μπέτις για τη φάση των «16» του Europa League.

Ο Ολλανδός επιθετικός έχει κατακριθεί αρκετά από τους φίλους της Μάνσεστερ Γιουνάιτεντ κι όχι μόνο, για τον μεγάλο αριθμό χαμένων ευκαιριών. Μια τέτοια περίπτωση ήταν και η ευκαιρία που είχε στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Ρεάλ Μπέτις.

Η συγκεκριμένη φάση έγινε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, με τη μπάλα να καταλήγει στον Φακούντο Πελίστρι, ο οποίος έκανε ένα γύρισμα προς την εστία. Ο Βέγχορστ παρά την προσπάθεια του δεν κατάφερε από κοντινή απόσταση να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, η οποία κατέληξε στο δοκάρι.

Μερικά σχόλια που αναρτήθηκαν από διάφορους ποδοσφαιρόφιλους ήταν: «Ως Ολλανδός ζητώ συγγνώμη για τον Βάουτ Βέγχορστ».

«Ο Βέγχορστ είναι πραγματικά αλλεργικός στο σκοράρισμα».

«Ο Βέγχορστ είναι τόσο κακός, δεν πίστευα ότι θα είναι τόσο κακός».

«Σας υπόσχομαι ότι είμαι καλύτερος στο ποδόσφαιρο από τον Βάουτ Βέγχορστ».

O 30χρονος κεντρικός επιθετικός βρίσκεται στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τον περασμένο Ιανουάριο, με τη μορφή δανεισμού από τη Μπέρνλι. Μέχρι σήμερα έχει καταγράψει συνολικά 17 συμμετοχές με τους «κόκκινους διαβόλους», με απολογισμό δύο γκολ και δύο ασίστ.

Στην Premier League δεν έχει βρει ακόμα το δρόμο προς τα δίχτυα με τη νέα του ομάδα, καθώς το πρώτο του γκολ το πέτυχε στην εκτός έδρας νίκη με τη Νότιγχαμ Φόρεστ (0-3) για τα ημιτελικά του EFL Carabao Cup, ενώ το δεύτερο του τέρμα σημειώθηκε στην πρώτη αναμέτρηση με τη Ρεάλ Μπέτις, για τη φάση των «16» του Europa League.