Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση ο Ολυμπιακός με γκολάρα του Φορτούνη από τα... αποδυτήρια

Ολυμπιακός

Τζιοβάνι Ζάκαρη 00:06 - 11.08.2023 / Ανανεώθηκε: 00:21 - 11.08.2023

Με γκολ πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό στο ματς, ο Κώστας Φορτούνης έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό, κόντρα στη Γκενκ. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται να υπερασπιστούν το αποτέλεσμα στη ρεβάνς του Βελγίου (17/8), ψάχνοντας την πρόκριση στα playoffs του Europa League.

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη κόντρα στη Γκενκ, στο πρώτο του επίσημο ματς, με φόντο τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League. Ο Φορτούνης φρόντισε για το αποτέλεσμα, πετυχαίνοντας ένα γκολ από τα… αποδυτήρια.

Μάλιστα, οι Πειραιώτες έφτασαν κοντά και στο 2-0 και ενώ η φιλοξενούμενη είχε τον έλεγχο, όμως το σουτ του Μπίελ βρήκε την κάθετη δοκό. Δοκάρι είχαν και οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι κόντεψαν να «παγώσουν» το φαληρικό γήπεδο, λίγο πριν τη λήξη. Όλα πλέον θα κριθούν στη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (17/8), με τους Πειραιώτες να ταξιδεύουν στο Βέλγιο.

Φορτούνης με το «Καλημέρα»

Το ξεκίνημα… ιδανικότερο και από ιδανικό. Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα, οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα με τον Κώστα Φορτούνη. Ο Ροντινέι διέσχισε ανενόχλητος, σχεδόν, τη δεξιά πτέρυγα, έβγαλε μία σέντρα στην περιοχή, εκεί απομάκρυνε λάθος η άμυνα και εν τέλει ο Έλληνας άσος σκόραρε για το 1-0.

Aπό εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Μαρτίνεθ έμεινα ψηλά ψάχνοντας ένα ακόμα γρήγορο γκολ, όμως οι ισορροπίες άλλαξαν σύντομα. Η Γκενκ ανέκτησε μέτρα στο γήπεδο και άλλαξε τη μεριά πίεσης, δίχως όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Ωστόσο οι τελικές για τους Βέλγους δεν έλειψαν, εκμεταλλευόμενοι και κάποιες στιγμές αδράνειας στην αντίπαλη άμυνα.

To μοτίβο αυτό συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ο Ολυμπιακός βρισκόταν σε θέση άμυνας και η Γκενκ έβρισκε μπροστά της μία πιο συγκροτημένη ομάδα. Ευκαιρίες σε σχέση με το πρώτο μέρος πολύ λιγότερες τα πρώτα 20 λεπτά. Τα πράγματα δεν άλλαζαν όσο πλησίαζε η λήξη, με μία σημαντική διαφορά.

Οι Πειραιώτες έφτασαν μία ανάσα από το 2-0, όμως για κακή τύχη του Μπίελ η προσπάθεια του κατέληξε στο δοκάρι. Την απάντηση είχαν οι Βέλγοι οι οποίοι είχαν επίσης δοκάρι λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, με την προσπάθεια του Ελ Χανούς να κοντράρει στον Φρέιρε και τον Πασχαλάκη αργότερα να... βάζει το χεράκι του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Το γρήγορο γκολ του Φορτούνη σε συνδυασμό με την αδυναμία των φιλοξενούμενων να ευστοχήσουν στα σουτ τους - πλην κάποιων εξαιρέσεων - έδωσε στον Ολυμπιακό το σημερινό αποτέλεσμα.

MVP:

Ο τίτλος πάει στον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος πέτυχε και το νικητήριο τέρμα για την ομάδα του. Ωστόσο, στο ίδιο μήκος κύματος βρίσκονταν οι Ροντινέι και Ρέτσος, που πραγματοποίησαν εξαιρετικό παιχνίδι. Ο μεν δεξιός μπακ έδωσε την ασίστ στον Έλληνα συμπαίκτη του, τρέχοντας παράλληλα ασταμάτητα,  και ο δε κεντρικός αμυντικός ήταν πανταχού παρόν, καλύπτοντας τα όποια κενά στα μετόπισθεν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Το τέρμα που πέτυχε ο Κώστας Φορτούνης ήρθε στα 23 δευτερόλεπτα. Αυτό το καθιστά το πιο γρήγορο γκολ που έχουν πετύχει οι «ερυθρόλευκοι», σε όλη την ευρωπαϊκή τους ιστορία.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Φρέιρε, Κίνι, Καμαρά, Ιμπόρα, Καρβάλιο, Φορτούνης, Μασούρας, Ελ Αραμπί

Δείτε το live του αγώνα:

• Τέλος στο ματς
  • 90+5' ΔΟΚΑΡΙ για τη Γκενκ! Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τους Βέλγους με την πρώτη να καταλήγει στο δοκάρι και τη δεύτερη να σταματάει από τον Ρέτσο.
  • 90+1' Μακρινό σουτ του Μπαχ το οποίο κατέληξε μακριά από την εστία.
  • Εννέα τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 86' Το σουτ του Μπαχ δεν ήταν καλό και κατέληξε άουτ
  • Περνάει ο χρόνος και τα περιθώρια για δεύτερο γκολ στενεύουν. Ειδικά με τη Γκενκ να ελέγχει την μπάλα
  • 75' Ντεμπούτο και για τον Ελ Καμπί που παίρνει τη θέση του Μασούρα. Στο ματς περνάει και ο Ντόι παίρνοντας τη θέση του Φορτούνη
  • 75' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό. Ο Μπίελ κουβάλησε την μπάλα, σούταρε, όμως ήταν άτυχος
  • 70' Πολύ καλή διπλή ευκαιρία με τους Νταγισίμι και Σορ, επενέβησαν Πασχαλάκης και Ρέτσος
  • 65' Σουτ του Πένσιλ το οποίο δεν ανησυχεί τον Πασχαλάκη
  • 63' Ντεμπούτο για τον Αλεξανδρόπουλο ο οποίος πέρασε αλλαγή στη θέση του Καρβάλιο. Στο παιχνίδι μπήκε επίσης ο Μπιέλ, με τον Ελ Αραμπί να αποχωρεί
  • 60' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, όμως το σουτ του Καρβάλιο περνάει ξυστά από το δοκάρι
  • 54' Ο Μασούρας υποδέχτηκε μία μπαλιά μέσα στην περιοχή, όμως δέχθηκε πίεση και το σουτ του κατέληξε άουτ
  • Σέντρα στο Β' μέρος
  • Ο Ολυμπιακός πήρε το γκολ κόντρα στη Γκενκ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό και μάλιστα πίεσε δευτερόλεπτα αργότερα για το δεύτερο. Όμως η ομάδα του Βελγίου ανέκτησε χώρους στο γήπεδο και ήταν πιο απειλητική σε μεγάλο μέρος του πρώτου μέρους.
  • Λήξη πρώτου μέρους
  • 45+7' Ο Καμαρά έκανε ένα σουτ το οποίο δεν αποτέλεσε απειλή
  • 45+6' Πολύ καλή ευκαιρία για τη Γκενκ με τον Αροκοντάρε, όμως ο Πασχαλάκης μάζεψε εξαιρετικά
  • 45+3' Μακρινό σουτ του Χανούς το οποίο καταλήγει άουτ
  • Εφτά τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 42' Πρώτη τελική μετά από ώρα για τον Ολυμπιακό, με τον Μασούρα να μην βρίσκει γεμάτα το σουτ και η μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Φαντεφόουρντ
  • Θυμίζουμε πως τούτη την ώρα αγωνίζονται οι ΠΑΟΚ και Άρης
  • 33' Επικράτησε μία σύγχυση στην άμυνα του Ολυμπιακού, οι Βέλγοι προσπάθησαν να την εκμεταλλευτούν, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ
  • Η Γκενκ έχει ανακτήσει μέτρα στο γήπεδο και μάλιστα βρίσκεται στο μισό του Ολυμπιακού αρκετά, όμως καμία από τις τελικές της δεν ανησύχησε τους Πειραιώτες
  • 16' Η κεφαλιά του Καγιεμπέ περνάει μακριά από την εστία του Πασχαλάκη
  • 15' Οι παίκτες του Ολυμπιακού έκλεψαν, ο Φορτούνης έγινε κάτοχος της μπάλας, εντούτοις το σουτ του κατέληξε στα χέρια του Φαντεφόουρντ
  • 14' «Καραμπόλα» στην περιοχή του Ολυμπιακού, μάζεψε ο Πασχαλάκης
  • 12' Ο Νταγισίμι εκτέλεσε καλά το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του όμως δεν απείλησαν οι Βέλγοι μέσα στην περιοχή
  • Απίστευτο και ιδανικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό ο οποίος φυσικά πιέζει ψηλά ακόμα και μετά την επίτευξη του γκολ, θέλοντας να οδηγήσει τη Γκενκ σε λάθος
  • ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στο ματς, ο Ροντινέι έκανε μία απίθανη κούρσα, τροφοδότησε - μετά από λάθος στην Γκενκ - τον Φορτούνη και εκείνος έκανε το 1-0.
  • Σέντρα στο ματς
  • Στο γήπεδο βρίσκεται και ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ, Βαγγέλης Μαρινάκης.
  • Αρχίζουν να γεμίζουν οι θέσεις στο «Γ. Καραϊσκάκης»
  • Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε ο Σουηδός, Γκλεν Νίμπεργκ. Βοηθοί του θα είναι οι συμπατριώτες του Μάχμποντ Μπεϊγκί και Αντρέας Σέγκερβιστ, ενώ τέταρτος ο Άνταμ Λάντεμπεκ.
  • Αν και εφόσον ο Ολυμπιακός προκριθεί στα playoffs, τότε θα αντιμετωπίσει τη σέρβικη Τσουκαρίσκι, η οποία τερμάτισε στην τρίτη θέση την περασμένη σεζόν
  • Θυμίζουμε πως η ρεβάνς στο Βέλγιο, είναι προγραμματισμένη για τις 17 του Αυγούστου και ώρα 21:00
  • Στο γήπεδο βρίσκονται και οπαδοί της Γκενκ
  • Αποθέωση για τους ποδοσφαιριστές του Μαρτίνεθ κατά την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο
  • Αυτό θα είναι το πρώτο επίσημο ματς του Ολυμπιακού για τη σεζόν 2023-24 και αρκετός κόσμος έχει βρεθεί στο «Γ. Καραϊσκάκης» προκειμένου να στηρίξει την ομάδα του Μαρτίνεθ.
  • H ενδεκάδα της Γκενκ: Φαντεφόρντ, Μουνιόθ, ΜακΚένζι, Κουέστα, Κογιέμπε, Ελ Κανούς, Γκολάρθα, Χορσόβσκι, Παϊντσίλ, Τρεσόρ, Αροκοντοάρε.
  • Την ενδεκάδα του για το ματς έκανε γνωστή ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ και αυτή περιλαμβάνει τους:  Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Φρέιρε, Κίνι, Καμαρά, Ιμπόρα, Καρβάλιο, Φορτούνης, Μασούρας, Ελ Αραμπί
  • Η ευρωπαϊκή σεζόν ξεκινάει για τον Ολυμπιακό με τη «μάχη» εναντίον της Γκενκ, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του UEFA Europa League.