Όταν η ΑΕΚ πάτησε «γκάζι», πήρε αέρα πρόκρισης 3-0 τον Πανσερραϊκό

Κώστας Τσίλης 19:27 - 18.01.2023 / Ανανεώθηκε: 19:31 - 18.01.2023

Η ΑΕΚ μπορεί να ξόδεψε ένα ημίχρονο χωρίς, αλλά στο δεύτερο πήρε... φόρα και μια νίκη μισή - πρόκριση επί του Πανσερραϊκού με 3-0.

Η ΑΕΚ έτσι κι αλλιώς ήταν το απόλυτο φαβορί απέναντι στον Πανσερραϊκό. Και μπορεί να χρειάστηκε να «ξοδέψει» ένα ολόκληρο ημίχρονο για να το επιβεβαιώσει μέσα στο γήπεδο. Όμως όταν στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε το… «γκάζι», πήρε αέρα για την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου, με τη νίκη με 3-0.

Η αλήθεια είναι πως σ’ ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, με τις πολλές αλλαγές που είχε κάνει ο Ματίας Αλμέιδα στο βασικό σχήμα, και με τις κακές τελικές επιλογές των περισσότερων μεσοεπιθετικών πλην Φερνάντες, η ΑΕΚ ούτε βρήκε γκολ, ούτε καν πολλές φάσεις. Μάλιστα ο καλά δουλεμένος Πανσερραϊκός στεκόταν κάτι παραπάνω από καλά στο γήπεδο.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο, από το ξεκίνημα κιόλας, η ΑΕΚ έβαλε το πόδι στο γκάζι, έφτασε στο 3-0, αλλά έφτιαξε και έχασε ευκαιρίες για πολλά περισσότερα. Άλλωστε πρόλαβε μέσα σε 45 λεπτά η Ένωση κατάφερε να φτάσει πάνω από 20 τελικές προσπάθειες. Μάλιστα μπορεί το γκολ να άνοιξε ο Μάνταλος με κοντινό πλασέ παίρνοντας το «ριμπάουντ» από την ασταθή απόκρουση του Γιαννίκογλου σε σουτ του Πινέδα στο 55’. Όμως ουσιαστικά η ΑΕΚ άρχισε να γίνεται… καταιγιστική, από την στιγμή που ο Αλμέιδα έριξε στο ματς και Γκαρσία και Άμραμπατ και Αραούχο και Γιόνσον.

Πλέον τον ρυθμό των «κιτρινόμαυρων», ήταν αδύνατον να τον ακολουθήσει ο Πανσερραϊκός. Το 2-0 το έκανε ο Γκαρσία στο 67’ με πλασέ εξ επαφής μετά από πάσα του Χατζισαφί. Ενώ το τελικό 3-0, το έκανε ο Πινέδα με τρομερό σουτ στο 88’, αφού πρώτα είχε κρυφτεί η μπάλα και έκανε εντυπωσιακή ενέργεια ο Γκαρσία δίνοντας την ασίστ. Ενδιάμεσα η ΑΕΚ είχε χάσει και άλλες πολλές και καλές ευκαιρίες για γκολ. Αλλά το σκορ έμεινε στο 3-0.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια (68’ Ρότα), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Φράνσον (61’ Άμραμπατ), Πινέδα, Φερνάντες (61’ Γιόνσον), Τσούμπερ (61’ Αραούχο), Μάνταλος, Φαν Βέερτ (57’ Γκαρσία)

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Γιανναράκης, Πεταυράκης (60’ Λυμπεράκης), Ροντρίγκες (66’ Ανάκογλου), Θυμιάνης, Μούργος, Στίνα (78’ Μπάμπα), Κανίς (60’ Σοφιανός), Κατσαντώνης (66’ Μπαίροβιτς)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Από την στιγμή που η ΑΕΚ ανέβασε τις στροφές της στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως έφερε ο Αλμέιδα από τον πάγκο τα… βαρέα όπλα, ο Πανσερραϊκός δεν μπορούσε να αντέξει. Και φυσικά βρήκε και το πρώτο γκολ η Ένωση, όλα κρίθηκαν.

Ο Ορμπελίν Πινέδα συνέχισε και σ’ αυτό το ματς, να κάνει όλη την δουλειά για την ΑΕΚ. Και ειδικά το… πάτημα στο γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο ανέβασμα των… στροφών στο παιχνίδι του Μεξικανού χαφ. Ενώ έκλεισε και την απόδοσή του, μ’ ένα γκολ.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Με τον κλασικό του σχηματισμό πήγε και σ’ αυτό το ματς ο Ματίας Αλμέιδα, αλλά με τον Πινέδα να πηγαίνει ως δεύτερο αμυντικό χαφ δίπλα στον Φράνσον και τον Φερνάντες με τον Μάνταλο και τον Τσούμπερ, να είναι πίσω από τον φορ Φαν Βέερτ. Από την άλλη μεριά ο Παύλος Δερμιτζάκης έκανε και αυτός αλλαγές στα πρόσωπα, αλλά διατήρησε το 4-2-3-1.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Πανσερραϊκός έγινε μόλις η Τρίτη ομάδα μετά τον Ατρόμητο και τον Παναθηναϊκό, που δεν δέχθηκαν γκολ στο πρώτο ημίχρονο, μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH

Η ΑΕΚ επιστρέφει την Κυριακή (22/01) στις υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα, με εκτός έδρας ματς, αλλά εντός Αθηνών. Πηγαίνει στη Νίκαια για να αντιμετωπίσει τον Ιωνικό. Όσο για τον Πανσερραϊκό, για το πρωτάθλημα της Superleague 2 υποδέχεται την Κυριακή τον Ηρακλή Λάρισας.