Τα highlights από την παλικαρίσια κατάκτηση του Κυπέλλου από την ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ

Το 2-0 του Φερνάντες.

©intime

Sportal newsroom 00:30 - 25.05.2023 / Ανανεώθηκε: 00:34 - 25.05.2023

Με γκολ των Μουκουντί, Φερνάντες, η πρωταθλήτρια ΑΕΚ, αν κι έπαιζε από το 6' με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ρότα, νίκησε 2-0 τον ΠΑΟΚ και πανηγύρισε το νταμπλ.

Η ΑΕΚ έβγαλε ποιότητα, χαρακτήρα και λύγισε 2-0 τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου στο άδειο Πανθεσσαλικό.

Στο 5' ο Κοτάρσκι νίκησε τον Λιβάι Γκαρσία και στο επόμενο λεπτό η Ένωση έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ρότα για μαρκάρισμα στον Τάισον.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα κι έχασε ευκαιρίες με Σβαμπ, Σάστρε, αλλά η ΑΕΚ στο 26' προηγήθηκε με σκόρερ τον Μουκουντί, έπειτα από στατική φάση.

Δέκα με τόνο η ΑΕΚ του Αλμέιδα, υπέταξε τον ΠΑΟΚ και έκανε το νταμπλ!

Τι κι αν έπαιζε με 10 παίκτες από το 6’! Η ΑΕΚ του Ματίας Αλμέιδα επικράτησε του ΠΑΟΚ με σκορ 2-0 στο Πανθεσσαλικό, κατέκτησε το 16ο Κύπελλό της ιστορίας της και ολοκλήρωσε τη φετινή σεζόν με το νταμπλ!

Οι Θεσσαλονικείς πίεσαν εκ νέου και είχαν σπουδαία ευκαιρία με Κωνσταντέλια, είχαν δοκάρι με τον Σάστρε, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έδειχναν αγχωμένοι.

Ο Αουγκούστο στο 77' αστόχησε από το ύψος του πέναλτι και στο 91' η ΑΕΚ σφράγισε τον τίτλο. Ο Πάολο Φερνάντες, απέφυγε εντυπωσιακά τον Ίνγκασον και πλάσαρε ψύχραιμα τον Κοτάρσκι για το τελικό 2-0.